Pazar, 22 Eylül 2019
İBRADI’DA RAHVAN AT YARIŞLARI NEFES KESTİ…

İBRADI’DA RAHVAN AT YARIŞLARI NEFES KESTİ…

İbradı Belediyesi, Ormana Rahvan Atçılık ve Geleneksel Sporlar Kulübü ile Ormana Yardımlaşma ve Kalkındırma Vakfı tarafından tarafından bu yıl 8. si düzenlenen Geleneksel Ormana Rahvan At Yarışları ilçe merkezine 20 km uzaktaki yabani yılkı atlarıyla meşhur Eynif Ovasında yapıldı.

Temsili Selçuklu kervanı geçişiyle başlayan ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen atçıların katılımı ile yapılan yarışlar renkli görüntülere sahne oldu. Yurdun farklı yerlerinden gelen 30 rahvan atın koştuğu yarışmalarda sonunda Doru Tay kategorisinde Hasan Kozan , Küçük Orta kategorisinde Hasan Delikulak , Büyük Orta kategorisinde ise Erdoğan yıldız birinci oldu. Başaltı’da Ali Peksemerci, Yolbitiren’de Erdoğan Yıldız, Baş’da Hüsemattin Küçükmeral , Safkan Arap’ta Ali Aydoğan, Yöre’de Ömer Kocakulak, Deste’de ise Ali Kocakulak birinci oldu. Bu yıl ilk kez Safkan Arap Atları’nında yer aldığı Yarışlarda dereceye giren atçılara toplam 25.000 TL ödül ve altın dağıtıldı. İbradı Kaymakam Vekili Necdet Uçar, İbradı Beldiye Başkanı Serkan Küçükkuru ile İbradı Belediye Meclis üyelerinin de hazır bulunduğu ve yöre halkı da yoğun ilgi gösterdiği yarışlara Geleneksel Spor Dalları Federasyonu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Küçükmeral, Konya, Beyşehir, Side Rahvan Atları Binicilik İhtisas Kulübü Başkanları Ali Peksemerci, Fatih Akbıyık, Hasan Delikulak’da destek verdi. Dereceye giren Atçılara ödülleri düzenlenen bir törenle verilirken törende konuşan İbradı Belediye Başkanı Av. Serkan Küçükkuru Geleneksel Atçılık Sporunun önemine değindi. Yarışların yapıldığı Eynif Ovası’nın yılkı atlarıyla ünlü olduğunu belirten Küçükkuru ‘Eynif Ovasın’da yaz kış 200’den fazla yılkı atının özgürce yaşadığına dikkat çekerek ‘Burası ülkemizdeki ender yerlerden birisi. Burada yüzyıllarca At Yetiştiriciliği yapılmış. Geleneksel Ormana Rahvan At yarışları da hem milli değerlerimize sahip çıkmak ve taçlandırmak adına hem de Atçılık Sporumuzun yaşatılarak gelişmesine yardımcı olmak açısından oldukça önemlidir.’ dedi. Eynif Ovasında Yabani olarak yaşayan yılkı atlarının bölgenin farklı bir değeri olduğuna da dikkat çeken Başkan Küçükkuru ‘ Bu Atları korumak ve gelecek yıllarda da özgürce yaşamaları için elimizden geleni yapıyoruz. dedi.
Yarışma sorumlusu Atlı Mustafa Akış ise onlarca kilometre uzaktan gelerek yarışmalara katılan tüm atçılara ve organizasyonda emeği geçen tüm herkese teşekkür etti.

Yorum yap