Salı, 18 Haziran 2019
Demre Devlet Hastanesi Sünnet Hizmeti “153 Çocuğa Sünnet İşlemi ve Cesaret Belgesi ”

Demre Devlet Hastanesi Sünnet Hizmeti “153 Çocuğa Sünnet İşlemi ve Cesaret Belgesi ”

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği'ne bağlı Demre Devlet Hastanesi Başhekimi ve aynı zamanda Genel Cerrahi Uzmanı olan Op. Dr. Murat Kazım Kazan, önemli bir cerrahi müdahale olan sünnet hakkında aileleri bilgilendirdi.

Okulların kapanmasıyla birlikte ailelerin sünnet hazırlıklarını yaptıklarını belirten Op. Dr. Murat Kazım Kazan 2017 yaz sezonu boyunca 153 çocuğun sünnet işlemini gerçekleştirdiklerini belirtti.
Dr. Kazan, “Hastanemizde çocuklarımız başta olmak üzere ailelerin de sevincini ve gururunu somutlaştırmak için sünnet işlemi sonrası çocuklarımıza Cesaret Belgesi vermekteyiz. Amacımız hastanemiz Sosyal Hizmet Birimi ile birlikte, kültürümüzde önemli bir yere sahip olan sünnet kavramı ile ilgili çocuklarımızı motive etmek ve aileleri de gururlandırmaktır” dedi
Sünnetin ideal yaşının oldukça tartışmalı bir konu olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Kazan, "Genelde doğumdan sondaki ilk 6 ay içinde (sağlık açısından erken sünnet gerekliliği yok ise) veya 6 yaş sonrası sünnet işleminin yapılması önerilmektedir. Ara yaşlardaki çocukların sünnet konusunda ikna edilmeleri pek mümkün olmayacağı için bu konuda ısrar edilmesinin çocuk üzerinde olumsuz psikolojik etkisi olduğu kabul edilmektedir. Günümüzün modern imkanları göz önünde bulundurulduğunda sünnet işleminin çocuğun üzerinde hem fiziksel hem psikolojik sonuçları olan, cerrahi bir müdahaledir bu sebeple hastane ortamında steril bir şekilde tecrübeli bir hekim tarafından yapılması uygun olacaktır” dedi.
Uygulanacak anestezi konusunda da bilgi veren Op. Dr. Kazan şunları belirtti; 
Lokal mi yoksa genel anestezi mi kullanılacağına bu işlemi yapacak cerraha ve hastaya göre karar verilmesi uygundur. Sünnet öncesi 6 yaş üstü çocuklarda, çocuğun sünneti istemesi ve bu konuda

ikna edilmesi sağlanmalıdır. 6 yaş ve üzeri çocuklar çoğunlukla sünnet kavramını idrak edebilir ve hastayı uyutmaya gerek kalmadan, lokal anestezi ile işlem yapılabilir. Nadiren de olsa ciddi kaygı ve korkusu olan çocukları lokal anesteziye zorlamak yerine sedoanaljezi dediğimiz yüzeysel anestezi ile uyutarak sünnet işlemini gerçekleştirmek doğru bir yaklaşım olacaktır.
Sünnet sonrası eve gelen çocukların bakımları konusunda da aileleri uyaran Op. Dr. Kazan, "Çocuğunuzun ilk gün bir miktar ağrısı olabilir, ilk birkaç gün aşırı hareketten kaçınmak önemlidir. Ameliyattan sonraki 4. gün banyo yapılabilir, 10 gün sonra da denize girmelerinde bir sakınca yoktur” dedi.

Yorum yap