Cuma, 21 Haziran 2019
Tatilde Kulak Sağlığına Dikkat!

Tatilde Kulak Sağlığına Dikkat!

Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları branşı olarak yazın görülen hastalıklar, insanların ve özellikle tatilcilerin yaptıkları yanlışlıklardan dolayı, çok değişik ve ağrılı bir süreç halinde geçebilir. Bu sebepten dolayı zamanında ve uygun bir şekilde tedavi edilmeyen rahatsızlık nedeniyle tatilde hiç beklenmedik şekilde sıkıntılarla karşılaşılıp tatil sevinci yerini sağlık sorunlarına bırakabilir.

Özellikle önümüzde bizleri bekleyen 10 günlük bayram tatilinde deniz ve havuzu tercih edecek olan tatilcilere yönelik Antalya Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Kaş Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ruslan Beşli önemli uyarılarda bulundu.
Dış Kulak Yolu Enfeksiyonuna Dikkat
Yaz aylarında KBB enfeksiyonlarının arasında en çok rastlanan hastalık Dış Kulak Yolu Enfeksiyonudur diyen Op. Dr. Ruslan Beşli; “havaların ısınmasıyla birlikte tatil sezonunda tatilciler denize ve havuzlara akın etmekte serin sularına kendilerini bırakmaktadırlar. Ancak sıcak ve nemli ortamda yaşamak ve sık suya girmek, dış kulak yolu iltihabına sebep olabiliyor. Ayrıca havuz sularının klorlu olması ve bazen de klor seviyesinin ayarsız olması dış kulak yolunun cildini tahriş etmektedir. Akabinde de enfeksiyonlara daha kolay maruz kalınmaktadır” dedi.
Kulağın zengin bir damar ağı, yağ bezleri ve sinir hatları içerdiğini ve bu sebeple kulak iltihabının çok ağrılı seyreden bir rahatsızlık olduğunu vurgulayan Op. Dr. Ruslan Beşli hemen en yakın bir KBB uzmanına başvurulmalıdır. Bunun haricinde de kulak kiri "serümen" çok aşırı ise,


bunun uzman bir hekim tarafından temizlenmesi gerekmekte Aksi taktirde enfeksiyona maruz kalınmakta ve hatta bazı durumlarda kulak zarı yırtığına sebep olmaktadır” dedi.
Peki Yüzerken Nelere Dikkat Edilmeli.
Eğer kişide önceden kronik kulak sekeli varsa, kulak yırtığı ve benzeri durumlarda kesinlikle kulağa su kaçırılmaması gerekmekte diyen Op. Dr. Ruslan Beşli böyle durumlarda su geçirmeyen kulak tıkaçları kullanılmalı veya vazelin uygulanan kuru pamuk kullanılmalıdır. Eğer kişide burun tıkanıklığı ve östaki tüp disfonksiyonu varsa ise de kesinlikle dalış yapmamalıdır Aksi takdirde kulak zarı büyük zarar görebilir veya yırtılabilir diye konuştu.
Tüm bunların yanında sıcak havalarda burun kanaması şikayetlerinde artış görüldüğüne dikkat çeken Op. Dr. Ruslan Beşli; Burun kanaması olduğunda hemen burun içerisine bol soğuk su çekilerek, hiç pıhtı kalmayacak şekilde yıkamalı ve dik oturulup baş hafif öne eğilerek burun kanatlarına her iki taraftan 5-10 dakika parmaklarla baskı uygulanmalıdır. Özellikle tansiyon hastalarında burun kanaması olduğu sırada tansiyon ölçülmesi göz ardı edilmemelidir ve sonrasında bir KBB uzmanına görülmelidir diyen Op. Dr. Ruslan Beşli herkese mutlu bir tatil dileyerek iyi bayramlar dileklerini iletti.

Yorum yap