Çarşamba, 13 Kasım 2019
ENERJİSİNİ GÜNEŞTEN ALAN FABRİKA

ENERJİSİNİ GÜNEŞTEN ALAN FABRİKA

Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, kendi fabrika çatısına güneş enerjisinden elektrik üretim santrali kuran CW Enerji firmasını ziyaret etti.

CW ENERJİ’DEN DOĞA DOSTU YATIRIM
Antalya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar ve Bölge Müdürü İlhan Metin, Bölge katılımcılarından CW Enerji firmasının CEO’su Tarık Sarvan ve Genel Müdürü Volkan Yılmaz’ı ziyaret etti. Başkan Bahar, kendi fabrika çatılarına kurdukları güneş enerjisinden elektrik üretim santrali (GES) ile Antalya OSB’nin çevreci ve yenilikçi kimliğine katkıda bulunan Sarvan’a teşekkür ederek GES hakkında bilgi aldı.
YENİLİKÇİ VE DOĞA DOSTU
Üzerinde hassasiyetle durdukları en önemli iki konunun çevre ve teknoloji olduğunu belirten Başkan Bahar, “Büyük bir kararlılık ile sürdürdüğümüz bu hassasiyet, 3 çevre ödülü ile taçlandırıldı. Bölgemiz firmalarından CW Enerji’nin fabrika çatısına kurduğu güneş enerjisinden elektrik üretim santrali temiz ve yenilenebilir bir enerji türüdür, doğal kaynakları tüketmez ve kirletmez. Bilime ve teknolojiye dönük yüzümüzün bir yansımadır. Bölge firmalarımızı gelişen teknolojiye ve yeni dünya düzenine adapte etmek için sürdürdüğümüz çalışmalar kapsamında atılmış önemli bir adımdır. Tüm bu yönleri ile Antalya OSB’nin vizyonu ile her anlamda örtüşmektedir. Firma yetkililerini ve çalışanlarını bu anlamlı yatırımları için kutlamak, uygulamayı yerinde incelemek için bir araya geldik” dedi.
KONTROL VE DENEY ALANI
Yıllık 270 megawatt (MW) kapasiteli tam otomatik üretim hattında fotovoltaik güneş paneli üretimi ile ana yüklenici firma olarak 7 yıldır hizmet verdiklerini belirten Sarvan, söz konusu GES ile fabrikanın elektrik ihtiyacının önemli bir kısmını güneşten karşılayacaklarını, sahanın aynı zamanda ürün kontrol ve deney alanı olduğunu aktardı. Çatı üstünde bulunan GES’te dünyaca ünlü 4 farklı invertör markası kullandıklarını dile getiren Sarvan, “GES’lerin invertörler bazında uzaktan izleme veri sistemi sayesinde anlık kontrolü sağlanabiliyor. Böylece farklı marka invertörleri bizzat kendi tesisimizde deneyimleme ve performans ölçümlerini yapma fırsatına sahip oluyoruz” ifadelerini kullandı.
2021 HEDEFİ 2 GİGAWATT
2010 yılından bu yana solar sistemler alanında faaliyet gösteren firmanın kuruluşunda 15 MW olan panel üretim kapasitesini iç ve dış pazardaki talebi değerlendirerek bu yıl itibariyle 270 MW’ye çıkardıklarını söyleyen Sarvan, “Biz bu sene devletin yerli üreticiyi destekleme politikası kapsamında panel üretim hattımızı güçlendirdik. Antalya OSB’de 270 MW panel üretim hattını faaliyete geçirdik. Önümüzdeki yıl 500 MW’a ulaşmak istiyoruz. 500 MW’ın 150 MW’ını Serbest Bölge’de açmayı, 2019 yılında 1 gigawatt, 2020 yılında 1,5 gigawatt, 2021 yılında dünya genelinde 2 gigawatt ana üretim hattına sahip olmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Yorum yap