Salı, 18 Haziran 2019
ATAY USLU AR-GE MERKEZİ SU ÜRÜNLERİ ENSTİTÜSÜNÜ ZİYARET ETTİ

ATAY USLU AR-GE MERKEZİ SU ÜRÜNLERİ ENSTİTÜSÜNÜ ZİYARET ETTİ

Demre ilçesinde bulunan Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü çok bilinmeyen ama önemli çalışmalar yapan bir AR-GE kurumu.

Ak Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, sahada hem vatandaşlarla buluşuyor hem yatırımları takip ediyor, kontrol ediyor hem de Kurumların kapasitelerinin geliştirilmesi, daha çok hizmet üretmesi için yapılanmaları için çalışmalar yapıyor.
Milletvekili Atay Uslu Demre ilçesindeki saha çalışmasında taziye ve ziyaretler gerçekleştirdikten sonra Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü'nü ziyaret etti, çalışma ve projeler hususunda Enstitü Müdürü Rızvan Süyek'den bilgi aldı.

BATI ANTALYA'DA AR-GE MERKEZİ ENSTİTÜ

Atay Uslu enstitü ziyareti sonrasında şu açıklamalarda bulundu: "Demre ilçemizde bulunan Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü'nü ziyaret ettik. Enstitü müdürümüzden çalışmaları hakkında bilgi aldık. Su Ürünleri Enstitüsüsü Batı Antalya'da bulunan ancak Mersin'den Muğla'ya kadar Akdeniz ve Ege'ye hizmet veren bir bilim ve araştırma kurumu. Bir AR-GE merkezi."

DEMRE'DE BALIK VE BALIKÇILIK ALANINDA BİLGİ ÜRETEN SU ÜRÜNLERİ ENSTİTÜSÜ

Atay Uslu kurumda balık üretimden bilgi üretimine kadar önemli çalışmalar yapıldığını anlatarak açıklamalarına şöyle devam etti:
"Dünya'da bir çok firma bu gün bilgi satarak dünyanın en değerli markaları haline geliyor. Bilgi üretimi ile ülkelerin gelişimi, zenginleşmesi sağlanıyor. Bu gün gördük ki, Akdeniz su ürünleri enstitüsü de bilgi üretme anlamında önemli projeler yürütüyor.
Enstitü balıkçılık, balık yetiştiriciliği, su ekolojisi, su flora ve faunası konusunda araştırma yapıyor, bilgi üretiyor.
Enstitü aynı zamanda populasyonu zenginleştirme projeleri yürütüyor, Çupra, Levrek, sazan, kalkan, doktor balığı gibi türlerin çoğalması için üretim yapıyor."

DEMRE SU ÜRÜNLERİ ENSTİTÜSÜNE 20 MİLYON TL YATIRIM

Antalya Milletvekili Atay Uslu bilgilendirmesinin sonunda Enstitüyü geliştireceklerini, büyürüceklerini ifade ederek: "Sahasında önemli çalışmalar yapan enstitüyü şimdi daha da geliştiriyoruz. İlk etapta 20 milyon TL yatırım yaparak Enstitünün araştırma, eğitim, AR-GE, üretim ve bilgi üretim kapasitesini geliştireceğiz. Alanında Uluslararası düzeyde gelişmiş ve referans alınacak bir araştırma, geliştirme ve üretim enstitüsü, AR-GE Kurumu haline getireceğiz." dedi.


Enstitü müdürü Rızvan Süyek Enstitüsünün Kepez ve Demre'de tesislerinin olduğunu, 150 kişilik kadrolarının ve gelişmiş bir araştırma gemilerinin olduğunu ifade ederek şu bilgileri verdi: "Bu üretim sezonunda 10 milyon levrek yavrusu, 5 milyon çupra yavrusu ve 2 milyon sarı ağız yavrusu olmak üzere toplam 17 milyon yavru balık üretimi yapacağız. Enstitüye Alt yapı ve üst yapı yatırımları yapıyoruz. Yeni bir Proje kapsamında midye, karides, mavi yengeç gibi kabuklu deniz ürünleri, lahoz, yılan balığı ve akya gibi balık türlerinin üretimine yönelik deneme çalışmaları yapılacak.. Yapılan üretim, deneme ve bilimsel çalışmalar özel sektörle paylaşılacak. Türkiye'de bu konuda öncü bir merkez olacak" dedi

Ziyaretin sonunda Milletvekili Atay Uslu ve beraberindeki heyet enstitünün havuz, laboratuvar, AR-GE bölümlerinde incelemeler yaptılar.

Yorum yap