Çarşamba, 25 Nisan 2018
Kök, kömür madeninde iki işçinin hayatını kaybettiği olayı TBMM'ye taşıdı

Kök, kömür madeninde iki işçinin hayatını kaybettiği olayı TBMM'ye taşıdı

Kök: "Bu bir cinayettir. Enerji Bakanlığı denetleme elemanlarının giremediği madenin yüzlerce metre derinliğinde çalışan 2 işçi hayatını kaybetti"

CHP Antalya Milletvekili ve Parti meclisi Üyesi Devrim Kök, Antalya'nın Kemer İlçesi’ne bağlı Ovacık Mahallesi’nde Balyak Madencilik Limited Şirketi’ne ait kömür madeninde iki işçinin hayatını kaybettiği olayı TBMM’ye taşıdı.

Konu ile ilgili olarak Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması isteğiyle soru önergesi veren Kök, "Enerji Bakanlığı, MİGEM denetleme elemanlarının 3 kez denetleme yaptığı, bu sahada üretim yapılamaz raporu vermelerine rağmen madende üretime devam edilmesinin ve dün meydana gelen olay nedeniyle 2 işçimizin hayatını kaybetmesi tam bir cinayettir" dedi.

Kök, "Enerji Bakanlığı MİGEM yetkililerinden aldığı bilgiye göre 2015 yılında bu maden için üretim yapılamaz raporu verilmiş. Buna rağmen üretime devam edilmiş. Ayrıca 8 Ocak 2017 tarihinde bir kez daha denetlemek için gidilmesine rağmen kar nedeniyle denetimin yapılamamış. 16 Ocak 2017 tarihinde tekrar denetlemeye giden ekibin galeride birkaç metre ilerledikten sonra madende göçük olabilir endişesiyle geri dönülmüş.
Anlaşılan o ki; Enerji Bakanlığı denetleme elemanlarının giremediği madenin 900 metre derinliğinde işçiler ölüme gönderilmiş.
Türkiye iş cinayetlerinde dünya üçüncüsü. Avrupa birincisi. Bakanlık tarafından 20.000’e yakın maden ruhsatı verildiği söyleniyor. Bu maden ocakları nasıl denetleniyor? Yarın da böyle bir vahşetle karşılaşabiliriz. Yaşanan bu acı olay da bir kader değil cinayettir?
Enerji Bakanlığı yetkilileri 2015 yılında üretim yapılamaz dediği maden üretime nasıl devam eder? Neden zamanında gerekli yasal işlemler yapılmadı? MİGEM yetkilileri en son 30 gün önce denetim yapıldığını söylüyorlar. İki yılda 2 kez denetlenen ve bu madende üretim yapılamaz raporu verilmesine rağmen bu insanları bile bile ölüme gönderilmesinin sorumlusu kim" diye sordu.

Kök, "olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımızdan birinin asıl mesleği aşçılık. 2,5 aydır madende çalıştığı söyleniyor. Turizm sezonunda otelde, restoranda çalışması gereken bir kişi iş olmadığı için yerin yüzlerce metre altında maden ocağında çalışmaya razı oluyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının çalışanların kıdem tazminatlarını nasıl budarım diye uğraşacağına, turizm kenti Antalya’da bile meslek sahibi işçilerin neden iş bulamadıkları için madenlerde ölümle kol kola gezdiklerine çözüm aramalıdır" dedi.

2 işçinin ölümüne neden olan madenin ilgili yönetmeliklere uygun olup olmadığı konusunda da şüphelerinin bulunduğunu ifade eden Kök, "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın da hemen bir soruşturma açmasını, bu madenle ilgili denetim yapılıp yapmadığını açıklamasını istiyorum. 2 yıldır kapalı kalması gereken maden ocağı kimlerden güç alarak üretimine devam ettiğinin açıklanmasını istiyorum" dedi.

Yorum yap