Salı, 24 Eylül 2019
Akseki Devlet Hastanesi’nde PACS Sistemi Devrede

Akseki Devlet Hastanesi’nde PACS Sistemi Devrede

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Akseki Devlet Hastanesi’nde PACS Sistemi ( Picture Archiving Communication Systems - Görüntü Arşivleme ve İletişim Sistemleri) 20 Nisan 2017 Perşembe günü aktif bir şekilde kullanılmaya başlandı.

Akseki Devlet Hastanesi’nde PACS Sistemi Devrede

“PACS İle Hasta ve Çalışan Memnuniyeti Artacak”

Cihazlardan alınan tıbbi görüntülerin arşivlenmesi ve istenilen bilgisayardan ya da web üzerinden bu görüntülere ulaşılmasını sağlayan yazılımlar anlamına gelen bu sistem sayesinde hastaların çekilen röntgen filmleri artık dijital ortamda hekimlere ulaşacak.
Konu hakkında açıklamada bulunan Akseki Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Rabia Kayhan Sakar, “hastanemizde devreye giren PACS Sistemi sayesinde hastalarımıza radyoloji hizmetleri artık daha hızlı ve kaliteli bir şekilde sunulacaktır. Sistem sayesinde hastalarımızın çekilen röntgen filmleri hastanemiz HBYS (Hastane Bilgi Yönetim Sistemi) programında arşivleneceğinden hastalarımızın daha sonraki muayenelerinde önceki muayenelerinde çekilen röntgen filmlerine hekimlerimiz polikliniklerindeki bilgisayar ekranlarından kolayca ulaşabilecektir. Bu sayede de hekim tarafından hastaların takibi daha rahat yapılacaktır. PACS sistemi sayesinde hekimler görüntülere daha hızlı bir şekilde ulaşırken, teşhis koymada, önceki görüntülerle karşılaştırmada ve görüntü arşivlemede büyük bir kolaylık sağlayacaktır” dedi.
Başhekim Uzm. Dr. Rabia Kayhan Sakar son olarak, “PACS sistemini hastanemize kazandıran başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere desteklerini bizden esirgemeyen Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz’a teşekkür ediyor, hastanemiz çalışanlarına ve hastalarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Yorum yap