Salı, 19 Haziran 2018
BOĞAZKENT’TE UYGULAMALI ÇEVRE EĞİTİMİ VE KUŞ İSTASYONU

BOĞAZKENT’TE UYGULAMALI ÇEVRE EĞİTİMİ VE KUŞ İSTASYONU

Serik Boğazkent Sahili, Acısu ve Köprüçayı güzergahın da Uygulamalı Çevre Eğitim ve Kuş Halkalama İstasyonu kuruldu.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi ile T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı VI. Bölge Md. ve Serik Belediye Başkanlığı arasında ilk, orta ve lise okul öğrencilerine yönelik uygulamalı çevre eğitimi verilmesi amacıyla imzalanan protokol kapsamında Boğazkent Kuş Halkalama İstasyonu çalışmalara başladı. Çalışmalar hakkında bilgi veren Araştırma koordinatörü Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Karaardıç “ Toplumların sürdürülebilir bir yaşam için çevre sorunlarının çözümüne yönelik bütüncül koruyucu bir yaşam politikasını benimsemesi gerekir. Bu da çevre eğitiminin önemini bir kat daha artırmakta. Çevreyi korumaya yönelik tutum, değer, bilgi ve becerinin gelişmesi ve sonuçların görülmesi süreci ise çevre eğitimini oluşturmakta. Bunun sonucunda çevre bilinci meydana gelmektedir.
Çevre bilinci hayat boyu devam eden bir süreçtir. Bu bağlamda, ağaç yaş iken eğilir sözüne dayanarak bu bilincin küçük yaşlardan itibaren kazandırılmaya başlanması ve davranışa dönüştürülmesi düşüncesiyle Doğa Koruma ve Milli Parklar VI. Bölge Md. Serik Belediye Başkanlığı ve üniversitemiz işbirliği içinde bu çalışmanın temellerini attık. İlk çalışma yılımızda, Serik İlçe Milli Eğitim Md izni ve işbirliği çerçevesinde 10 orta okul dan yaklaşık 300 öğrencimizle başlamayı planladığımız çalışmamızda bugüne kadar 15 Temmuz Şehitleri, Hacı Mustafa Bankoğlu ve Belek Limak Ortaokullarından yaklaşık 100 6. Sınıf öğrencimizle başladık. Çocukların Çalışmayı gerçekleştirirken kullandığımız kuş halkalama yöntemine büyük ilgi göstermeleri bizi çok mutlu etti, bu geri dönüşler bizim doğru yolda olduğumuz ilk göstergeleri. Çalışmada çocuklara yakaladığımız türleri tanıtıyor, her birinin göç hikayelerini anlatıyor, doğamızın bir bütün olduğunu ve çevremizi korumanın önemini anlatıyoruz.
Biyolojik çeşitlilik açısından zengin olan Serik İlçesine bağlı Boğazkent böyle bir çalışma için en ideal alanlardan biri. Bölgede önceki yıllarda yapılan çalışmada 238 farklı kuş türü tespit edilmiştir. Bu türlerden 86’sı bölgede kuluçkaya yatmakta. Ayrıca, 150 civarında göçmen kuş türü, bölgeyi konaklama ve dinlenme istasyonu olarak kullanmakta, Sibirya gibi kuzey bölgelerde yer alan üreme bölgelerine uçmaya devam etmektedir. Bu vesileyle Kuş Halkalama İstasyonunu Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Md. desteğiyle kurmuş olduk. Kuş halkalama çalışmasına 26 Mart 2017 tarihiyle başladık. Kısa süre içinde yaklaşık 30 kuş türünden 600’den fazla kuş yakalandı. Bu çalışma ile göçmen kuş türlerinin göç yolculukları, göç davranışları ve ekolojileri hakkında araştırmalar yapacağız” diye sözlerine devam etti.
Bu çalışma kapsamında bölgede ekoloji ve fen eğitimi konuları na yönelik Yüksek Lisans ve Doktora araştırmaları gerçekleştireceğiz. Diğer yandan kuş çeşitliliği açısından son derece zengin ve önemli olan bölgemizin Eko-Turizm açısından tanıtımına katkı sağlayacak bir çalışma planlıyoruz. Bu nedenle bu kapsamlı araştırmanın temellerinin atılarak bu aşamaya gelmesinde çok önemli destek veren T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı VI. Bölge Md. Sayın Adnan Yılmaztürk ve Serik Belediye Başkanımız Sayın Prof. Dr. Ramazan Çalık’a katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz” dedi.
ALİ MUTAF SERİK

Yorum yap