Pazar, 22 Eylül 2019
5. Uluslararası Antalya Gitar Festivali başlıyor

5. Uluslararası Antalya Gitar Festivali başlıyor

Antalya Muratpaşa Belediyesi ve ODTÜ Antalya Mezunlar Derneği işbirliğiyle gerçekleşecek 5. Uluslararası Antalya Gitar Festivali bu yıl 22-24 Aralık tarihleri arasında yapılacak. Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’nda düzenlenecek festivalin tüm konser ve etkinlikleri ücretsiz ve halka açık olarak müzikseverlerle buluşacak.

Aralık’ta Muratpaşa’da kalbin ezgileri yükselecek

Antalya Muratpaşa Belediyesi ve ODTÜ Antalya Mezunlar Derneği işbirliğiyle gerçekleşecek 5. Uluslararası Antalya Gitar Festivali bu yıl 22-24 Aralık tarihleri arasında yapılacak. Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’nda düzenlenecek festivalin tüm konser ve etkinlikleri ücretsiz ve halka açık olarak müzikseverlerle buluşacak.

HEYECANIN ADI BU KEZ GİTAR
“İnsanlık değerlerini ve yaşam koşullarını daha iyiye ve daha güzele taşıma konusunda iflah olmaz bir tutkumuz ve heyecanımız var” diyen Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Heyecanın adı bu kez gitar” dedi. Dünyanın en büyük gitar sanatçılarından Andrés Segovia’nın “Kalbimizin üzerine yaslayarak çaldığımız tek enstrüman gitardır” sözünün altını çizen Ümit Uysal, “Mutluyuz, çünkü Muratpaşa’mızda kalbin ezgileri yükselecek. Mutluyuz, çünkü gitardan insan sıcağını dinleyeceğiz. Mutluyuz, çünkü Muratpaşa’dayız” diye konuştu.

FLAMENKO VE LATİN AMERİKA RÜZGARI ESECEK
“5. Uluslararası Antalya Gitar Festivali kapsamında Türkiye’nin ve dünyanın seçkin klasik gitar sanatçılarını ağırlayacağız” diyen Başkan Uysal “Ülkemizin usta gitar sanatçılarından Ahmet Kanneci’nin sanat yönetmenliğinde gerçekleştirilen festivalde bu yıl Flamenko ve Latin Amerika rüzgarları esecek” dedi.
“ODTÜ mezunları bu ülkenin geleceğine ne kadar duyarlı ise sanata da aynı derece de duyarlıdır. Bugün olduğu gibi bundan sonrada tüm mezunlarımızla birlikte eğitime ve sanata çaba harcamaya ve destek olmaya devam edeceğiz” diyen ODTÜ Antalya Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Şimşek festival kapsamında gitar eğitimini destekleyecek etkinlikler de yapılacağını söyledi.

FESTİVALDE 4 KONSER
Festivalin 22 Aralık’taki açılış konserinde Latin Amerika müziğinin tartışmasız ustası ve yaşayan gitar efsaneleri arasında yer alan Jorge Cardoso ile genç ve seçkin yetenek Sylvie Dagnac sahne alacak. İkilinin sahnede yakaladığı eşsiz tat ve yaratıcılık, eserlerin zengin ve renkli tonlarıyla birleşiyor.
Festival 23 Aralık’ta iki konsere ev sahipliği yapıyor. İlk konseri, Morales Kardeşler veriyor. José Manuel ve Francisco Cuenca Morales’in oluşturduğu piyano ve gitar ikilisi, eleştirmenler tarafından “iki enstrümanın zarafet ve incelikle bir araya getirilişi yönünden eşsiz” olarak değerlendiriliyor.
Günün ikinci konserinde gitarda 20. yılını dolduran Ceyhun Güneş ve Mert Baycan sanatseverlerle buluşacak. Flamenko Ankara Festivali’nin sanat yönetmeni olan Ceyhun Güneş, Cordoba Gitar Festivali ve Uluslararası Gerardo Nuñez Gitar Festivali’ne davet edilen ilk Türk gitarist oldu. Mert Baycan ise, funktan rocka, flamenkodan geleneksel müziğe Türk ve Dünya ritimlerinde uzmanlaşmış çok yönlü bir perküsyonist.
5. Uluslararası Antalya Gitar Festivali’nin 24 Aralık’taki kapanışına Hacettepe Gitar Orkestrası (HÜGO) imza atacak. HÜGO’ya bağlamasıyla Türk Halk Müziği Sanatçısı İlke Türkdoğan ve kemanıyla Serdar Pazarcıoğlu da eşlik edecek.
Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Gitar Sanat Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kanneci’nin oluşturduğu ve yönettiği, “Birlikte Çalma” konsepti doğrultusunda gitar bölümü öğretim görevlileri ve öğrencilerini bir araya getiren HÜGO, Rönesanstan 21. Yüzyıl eserlerine uzanan zengin repertuvarı kendi düzenlemeleriyle gitar orkestrasına adapte etmekte ve seslendirmektedir.

GİTAR USTALARINDAN DERSLER
Festival kapsamında ayrıca, Akdeniz Üniversitesi’nde gitarın ustalarından geleceğin ustalarına dersler verilecek. Ustaların sınıfında 22 Aralık 2016 Perşembe günü saat 14.00’de Ahmet Kanneci öğrencilerle buluşurken, 23 Aralık 2016 Cuma günü saat 14.00’de yaşayan gitar efsaneleri arasında gösterilen Jorge Cardoso öğrencilere ders verecek.

5. ULUSLARARASI ANTALYA GİTAR FESTİVALİ
5. INTERNATIONAL ANTALYA GUITAR FESTIVAL

22-24 ARALIK / DECEMBER 2016 
Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu / Muratpasa Municipality Culture Hall

22 Aralık 2016 Perşembe / 22nd December 2016 Thursday
14:00 MASTERCLASS: AHMET KANNECİ
Akdeniz Üniversitesi
20:00 AÇILIŞ KONSERİ / OPENING CONCERT
JORGE CARDOSO & SYLVIE DAGNAC

23 Aralık 2016 Cuma / 23rd December 2016 Friday

14:00 MASTERCLASS: JORGE CARDOSO
Akdeniz Üniversitesi
20:00 KONSER / CONSERT 
JOSÉ MANUEL VE FRANCISCO CUENCA MORALES
21:00 KONSER / CONSERT
CEYHUN GÜNEŞ & MERT BAYCAN

24 Aralık 2016 Cumartesi /24th December 2016 Saturday
20:00 KAPANIŞ KONSERİ / CLOSING CONSERT
HACETTEPE GİTAR ORKESTRASI (HÜGO)
İLKE TÜRKDOĞAN & SERDAR PAZARCIOĞLU

Yorum yap