Pazar, 22 Eylül 2019
Akbıyık’tan kentsel dönüşüm değerlendirmesi

Akbıyık’tan kentsel dönüşüm değerlendirmesi

Kepez’de 5 mahalle için düzenlenen kentsel dönüşüme yönelik referandumdan çıkan sonuç müteahhitleri memnun etti. KEMDER Başkanı Akbıyık, yeni imar planı önerisinin hem Kepez için hem de Antalya için sevindirici olduğunu söyledi.

Kepez’de referandum müteahhitleri de sevindirdi
Kepez’de 5 mahalle için düzenlenen kentsel dönüşüme yönelik referandumdan çıkan sonuç müteahhitleri memnun etti. KEMDER Başkanı Akbıyık, yeni imar planı önerisinin hem Kepez için hem de Antalya için sevindirici olduğunu söyledi.
Kepez’de Barış, Çankaya, Esentepe, Kazım Karabekir ve Yavuz Selim mahallelerinde kentsel dönüşüme yönelik imar planı önerisi, düzenlenen referandumla kabul edildi. Yüzde 72 oranında evet sonucunun çıktığı referandum ile Kepez’in Masa Dağı eteklerindeki 5 mahallenin daha modern bir hal alması için önemli bir adım atılırken, bölgede faaliyet gösteren müteahhitler için de yeni iş kapıları açıldı.
Kararı değerlendiren Kepez Müteahhitler Derneği Başkanı Süleyman Akbıyık, çıkan sonucun hem Kepez için hem de Antalya için sevindirici olduğunu söyledi. Yeni imar planının içeriğinde, bölgede 0.60 olan yoğunluğun 0.80’e çıkması, toplamda 2 olan kat adedinin 5’e çıkması ve emsal artışlarının yaşanacak olması gibi detayların son derece olumlu olduğunu ifade eden Akbıyık, özellikle kentsel dönüşümün TOKİ ya da belediye eliyle değil, vatandaşın kendisi tarafından yapılacak olmasının müteahhitler için çok önemli olduğunu belirtti.
İnşaat sektörünün Antalya’da son yıllarda canlı kalmasında Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün çok büyük katkısı olduğunu belirten Akbıyık, “Kepez’in birçok mahallesinde yapılan kentsel dönüşüm projeleri sayesinde Kepez, Antalya’nın yükselen yıldızı olmaya devam ediyor. Hem Kepez’de yaşayan vatandaşlarımız layık oldukları lüks konutlarda oturma fırsatı buluyor, hem de inşaat sektörünün bu projeler sayesinde Antalya’da önü açılıyor” dedi.
Bölgedeki mevcut imar planında parsellerin küçük olması ve hissedar sayısının fazlalığı nedeniyle yapılaşmanın zor olduğunu hatırlatan Akbıyık, yeni imar planıyla bu sorunun da ortadan kalktığını belirtti. Akbıyık ayrıca aşırı kot farkından dolayı ruhsat alınamayan parsellerin de ruhsat alabileceğini ifade ederek, “Öneri imar planında lüks konutların yanı sıra daha geniş yollar, daha yeşil bir çevre, daha büyük okul, kreş alanları, kültürel ve sosyal tesis alanları, büyük cami alanları ile modern mahalleler oluşacak. Ayrıca vatandaşlar Kentsel dönüşüm yasasının sağladığı; kira yardımı, ucuz ve uygun şartlarda kredi kullanma gibi imkanlardan faydalanacak” diye konuştu ve başta Hakan Tütüncü olmak üzere yeni imar planında emeği geçenlere teşekkür etti.

Yorum yap