Pazar, 22 Eylül 2019
ANTDOB’DAN “FINDIKKIRAN”LA YENİ YIL HEDİYESİ

ANTDOB’DAN “FINDIKKIRAN”LA YENİ YIL HEDİYESİ

“Fındıkkıran ve Fareler Kralı” öyküsünden uyarlanan Tchaikovsky’nin Fındıkkıran balesi, Antalyalı sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Yeni yıl kutlamaları ile özdeşleşmiş ve dünyaca ünlü bale toplulukları tarafından yeni yıl öncesi sahnelenen “Fındıkkıran” balesi, Antalya Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB) tarafından 10 Aralık Cumartesi, 13 Aralık Salı ve 15 Aralık Perşembe Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde, saat: 20.00’de gerçekleştirilecek.
Tchaikovsky’nin bestelediği son bale olan eserin reji ve koreografisi Mehmet BALKAN’a ait. Türkiye’nin en başarılı orkestraları arasında gösterilen ANTDOB Orkestrası’nı şef Hakan KALKAN yönetiyor. Lale BALKAN’ın sahne yönetmeni olduğu eserin dekor tasarımı Gürcan KUBİLAY, kostüm tasarımı Aydan ÇINAR ve ışık tasarımı Mustafa ESKİ imzasını taşıyor.
Rüyada maceralı yolculuk
E.T.A. Hoffmann’ın “Fındıkkıran ve Fareler Kralı” öyküsünden uyarlama olan yapıtta, Clara, yılbaşında hediye olarak, amcası Drosellmayer’den kurşun bir asker (Fındıkkıran) alır. Clara’nın aldığı hediyeyi kıskanan kardeşi Fritz, Fındıkkıran’ı almak isteyince oyuncak kırılır ve Clara üzülür. Yılbaşı partisi bittiğinde tüm konuklar ayrılır. Uykusu kaçan Clara oyuncağını merak eder. Yılbaşı ağacının altına giden Clara orada uykuya dalar ve seyirciyi rüyasında maceradan maceraya götürür.
Güçlü dansçı kadrosu
Hazırlıkları devam eden eserin prömiyerinde “Clara” rolünde İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Aslı ÇİLEK ve “Fındıkkıran Prens” rolünde Yağızhan DANIŞ izleyici karşısında olurken, “Şeker Perisi”ni Iaroslova VOLKOVA, “Şeker Prens”i Tolga BURÇAK, “İyilik Perisi”ni Esra TANER, “Drosellmayer”i Evren İSKENDER, “Fındıkkıran”ı Umut ÇALTEKİN, “Clara’nın Erkek Arkadaşı”nı Yağızhan DANIŞ ve “Kral Fare”yi Cenk ŞAHİNALP canlandıracak.

Yorum yap