Cuma, 22 Kasım 2019

DAN-TE Bağımlılık Yapıcı Madde Danışma ve Ayaktan Tedavi Merkezi hizmete giriyor

Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi DAN-TE Bağımlılık Yapıcı Madde Danışma ve Ayaktan Tedavi Merkezi Yakında Hizmete Girecek

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi “DAN-TE” Bağımlılık Yapıcı Madde Danışma ve Ayaktan Tedavi Merkezi 2016 Aralık ayında hizmete girecek. Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Alanya Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Tevfik Yazan “sağlık hizmetlerinde ‘Önce İnsan’ odaklı hizmet sunan Sağlık Bakanlığımızın ve Genel Sekreterliğimizin de talimatlarıyla kısa adı DAN-TE olan Bağımlılık Yapıcı Madde Danışma ve Ayaktan Tedavi Merkezi 2016 Aralık ayında hizmet veremeye başlayacaktır. Eski Alanya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin yerinde hizmet verecek olan Alanya EAH DAN-TE Bağımlılık Yapıcı Madde Danışma ve Ayaktan Tedavi Merkezi, 1 psikiyatri uzmanı, 1 psikolog, 1 hemşire ve 3 yardımcı sağlık personeli olmak üzere 6 personelimiz ile birlikte hizmete açılacaktır. Amacımız, madde bağımlılığı nedeniyle tedavi gören hastalarımızın, maddeden arınmış normal hayatlarına döndüklerinde, madde ile ilişkili eski ortam ve şartlara geri dönmemesini sağlamaktır. Merkezimizin hizmetleri içerisinde hem hastalarımıza hem de ailelerine danışma tedavisi hizmeti ve hastalarımıza yönelik resim, el işleri, satranç ve spor aktiviteleri gibi terapi hizmetleri vermek yer almaktadır. Merkezden bireysel olarak başvuran, madde kullanan veya danışmanlık hizmeti almak isteyen kişiler, birinci basamak, acil servisler, yataklı tedavi kurumları, danışma hattı ve diğer merkezlerden yönlendirilen bireyler yararlanabileceklerdir. Madde bağımlısı hastalarımızın Alanya EAH DAN-TE Merkezinden hizmet alabilmeleri için, öncelikle Alkol ve Madde Bağımlılığı Eğitim ve Tedavi Merkezi’nde tedaviden geçmek sureti ile vücutlarını bağımlılık yapan maddeden arındırmış olması gerekmektedir” dedi.

Dr. Yazan ayrıca “DAN-TE merkezimizde sivil toplum kuruluşlarıyla da iş birliği içinde olacağız. Bu vesileyle bize yeri bağışlayan Zühtiye ve Sabri Hatipoğlu ailesine teşekkürlerimizi sunuyor, Sabri Hatipoğlu’nu rahmetle anıyoruz” dedi.

Yorum yap