Pazar, 22 Eylül 2019
Deri sektörü 400’ün üzerinde Rus iş insanını Antalya’da ağırlıyor

Deri sektörü 400’ün üzerinde Rus iş insanını Antalya’da ağırlıyor

Türkiye ve Rusya arasındaki ikili ilişkilerin normale dönmesiyle Türk deri ihracatçısı, en önemli pazarı olan Rusya’yı eski günlerine kavuşturmak için çalışmalarına 400 kişilik Rus alım heyetini Antalya’da ağırlayarak devam ediyor.

Türk deri sektörü, İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) ve Deri Tanıtım Grubu’nun destekleriyle düzenlenen alım heyeti ile başta Rusya olmak üzere Ukrayna, Kazakistan, Dağıstan, Azerbeycan, Bulgaristan, Japonya, Letonya, Litvanya Belarus’tan gelen 400’ün üzerinde iş insanını Antalya’da ağırlıyor. Türkiye’den 22 firmanın stand açtığı “Leather&Fur Fashion Show” a gelen 400’ün üzerinde yabancı iş insanı ile Türk deri ihracatçıları B2B görüşmeler gerçekleştiriyor.

İkili ilişkilerin normalleşmesiyle Rusya’ya deri ihracatının eski günlere dönebilmesi için Leather&Fur Fahsion Show’da 400’e yakın Rus iş insanını ağırladıklarına değinen İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak, “Rusya pazarındaki düşüş, sektörü olumsuz etkileyen en önemli faktör. Rusya'daki olumsuz gelişmenin nedeni sadece siyasi sorunlardan kaynaklanmıyordu. 2013 yılından itibaren dünyadaki parasal daralmadan petrol fiyatlarında ki düşüşten dolayı Rusya'da bir gelir kaybı oldu. Bu nedenle Rusya pazarında sektörümüz ürünlerinde ciddi bir talep daralması yaşanmıştı. Bugün itibariyle iki ülke arasında ilişkilerin normale dönmüş olması sektörümüz için ümit verici. Rusya bizim sektörümüz için lokomotif pazar konumunda. Türk ve Rus halkları uzun yıllardır dostluktan öte akrabalık ilişkisine dayanan bağlar kuruyor. Bu bağları koparıp atmak mümkün değil. Sektörümüz bu etkinliğin ikincisini düzenliyoruz. Bu etkinliğin ilkini düzenlediğimiz geçen senenin Haziran ayı tatlı bir tesadüf olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Rus lider Putin’e mektup yazdığı döneme denk gelmişti. Bugün ki etkinliğimiz ise Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın Rusya’da olduğu döneme denk geldi. Bu iki gelişmenin de etkinliklerimize denk gelmesi burada ki havaya da yansıyor. Yaşanan gelişmeler iki ülkenin de menfaatinedir. Ticaretimizin eskisinden daha güzel günleri yakalayacağını umut ediyoruz” dedi.

Rusya’ya ihracat ilk 11 ayda yüzde 59 düştü

2016 yılının 01 Ocak – 20 Kasım tarihleri arasında Rusya’ya ihracatın düştüğüne değinen Şenocak, “Rusya Federasyonu’na geçtiğimiz yılın hemen hemen aynı döneminde tüm deri sektörü olarak 235 milyon dolarlık bir ihracatımız vardı. Yaşanan ekonomik sıkıntıların üzerine uçak kriziyle çok ciddi kan kaybeden Rusya pazarı 2016 yılının aynı döneminde 89 milyon dolara kadar gerileyerek yüzde 59 değer kaybetmiş durumda. Bugün geldiğimiz noktada yaşanan gelişmeler çok sevindirici. Siyasi uzlaşmalar ve ilişkilerin eski günlerine dönmesi bizim sektörümüzü olumlu etkileyecektir. Siyasetin yanında Rusya’daki ekonomik gelişmeler de olumlu yönde seyrederse, Rusya pazarına deri ihracatımız tekrar atağa kalkacaktır” diye konuştu.

Naci Ağbal’a fason üretimde ki KDV’yi düşürdüğü için teşekkür ederiz

Fason üretimdeki KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesinin sektöre olan katkılarını vurgulayan Şenocak, “Maliye Bakanımız Naci Ağbal’a üretime verdiği destek için çok teşekkür ediyoruz. Fason üretimde olan yüzde 18’lik KDV’yi yüzde 8’e düşürerek sektörün üretimine çok ciddi bir katkı sağlamıştır. Bu gelişme sektörümüzü canlandıracaktır. Sektör çok ciddi sıkıntılardan geçti. Bu ve benzeri sektör taleplerine hükümetimiz tepkisiz kalmıyor ve bu da biz ihracatçıların geleceğe umutla bakmasını sağlıyor” dedi. Dünyada ve bölgemizde yaşanan ekonomik durgunluk ve sıkıntılardan dolayı daralan piyasamız için bu geçiş dönemini en az zararla atlatabilmek adına ekonomi yönetiminden bazı taleplerde bulunduklarını belirten Şenocak şu açıklamalarda bulundu: “Sektör paydaşları ile yaptığımız görüşmelerden çıkan sorun ve önerilerimizi Ekonomi Bakanlığına arz ediyoruz. Önemli birkaç sorunumuz kalmış durumda bunların da çözüme kavuşacağına inanıyoruz. Krediye erişimi, kıymetli kürkte ÖTV indirimi, taklit ürün de sıkı kontrol ve denetim, ham derinin kayıt dışılığının önlenmesi ve iş kümelenmelerinin şehir içlerinde sağlıksız ve uygun olmayan yerlerden şehir yakınlarında devletimizin önereceği yerlere taşınması çözüm beklediğimiz sorunlarımız” diye konuştu.

Yorum yap