Pazar, 22 Eylül 2019
“Feriştahı gelse Dokuma’ya dokunamayacak”

“Feriştahı gelse Dokuma’ya dokunamayacak”

Başkan Hakan Tütüncü, şehrin ortak aklıyla Antalya kazandırdıkları Dokuma Fabrikası arazisinin koruma imar planının belediye meclislerinde geçtiğini belirterek, “Artık feriştahı gelse Dokuma arazisine dokunamayacak.” dedi.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB)’nin düzenlediği toplantıda 30’a yakın birlik üyesi odanın başkanıyla bir araya geldi. 
Birlik hizmet binasında düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Tütüncü döneminde yapılan onlarca büyük eserle ve vatandaşın günlük yaşamına dokunan hizmetlerle Kepez’in marka şehir haline geldiğini söyledi.
Marka şehir Kepez’in mimarı Tütüncü 

Tütüncü’nün, Kepez’de gerçekleştirdiği değişimin esnafa da yansıdığına işaret eden Dere, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kepez’de ekonomi canlandı, esnaf daha fazla iş ve daha kaliteli hizmet üretmeye başladı. Sayın Hakan Başkan’a, AESOB Başkanı olarak değil bir Antalyalı olarak, Antalya adına tarihe düşülen altın değerindeki hizmetlerinden dolayı şükranlarımı arz ediyorum.
Belki yıllar sonra adımız unutulacak ama kazandırılan eserler, vatandaşa verilen hizmetler hiçbir zaman unutulmayacak. Hakan Başkan, ilk döneminde Türkiye’nin en genç belediye başkanı unvanını taşıyordu ama artık marka şehir Kepez’in mimari Hakan Tütüncü olarak tanınıyor.”
“Tütüncü, fahri esnaf odası başkanı” 

Tütüncü’nün, yoğun hizmet yarışında esnafı hiç unutmadığına işaret eden AESOB Başkanı Dere, “Adeta fahri bir esnaf ve sanatkârlar odası başkanı gibi hep esnafın yanında oldu. Ne zaman esnaf ve birliğimizle ilgili bir sorunu kendisine iletsek hemen esnafın yararına bir çözüm üretmek için tüm sınırları zorladı. Esnaf için, esnafın yararına yapılacak düzenlemeler için risk aldı, esnafın yanında oldu ve esnafı kolladı.” ifadesini kullandı.
“Hizmetlerine esnafı da ortak ediyor”

Başkan Hakan Tütüncü’nün, yaptığı hizmetlere esnafı da ortak ettiğini anımsatan Dere, Dokuma Fabrikası arazisinin Antalya’ya kazandırılması ve halka açılması konusunda AESOB’dan da fikri öneri alındığını kaydetti. 
Dere, konuşmasını “İsimler gelip geçici, aktörler değişiyor ve değişecek. Baki kalan bu gök kubbede hoş bir seda imiş. Hakan Başkan’ın, Kepez, Antalya ve esnaf için bu gök kubbede bıraktığı hoş sedalar var. Hizmetleri, eserleri asla unutulmayacak.” diyerek tamamladı.
“Nazarımda 3 esnaf odası başkanı da muteberdir” 

Dere’ye, iyi dileklerinden dolayı teşekkür eden Başkan Hakan Tütüncü de konuşmasında şunları ifade etti: “8 yıl önce göreve başladığımda başka bir birlik başkanımız vardı. Sonra vazifeyi başkasına bıraktı. Bugün de bayrağı Adlıhan Bey devraldı. Benim nazarımda bütün esnaf odaları birliği başkanları Orhan Başkan, rahmetli Abdullah Sevimçok ve Adlıhan Bey hepsi muteberdir. Esnafa nasıl bir faydamız, katkımız olabilir hep bunların üzerinde durduk. Önemli olan devletin, esnafını mutlu hale getirebilmesidir. Biz de devlet görevi yapan yerel yöneticiler olarak esnaflarımıza sorun alanlarıyla ilgili nasıl çözümler üretebiliriz bunun üzerinde durmamız gerekiyor. Bunu yapabilirsek başarılıyız. Bunu yapamıyorsak hiçbir şey yapmamışız sadece bir kuru bir cihangirlik savaşı yapmışız demektir. Önemli olan iyiliği yapıp denize atabilmektir. Bazen balık bilmeyebilir. Ama Halik hep bilir. Önemli olan güzel işler yapabilmek.
Dokuma’nın halka açılmasında AESOB’un katkısı var

AESOB’u sadece bir esnaf örgütü ve ahilik birliği olarak görmediğini aktaran Tütüncü, AESOB’u bu şehrin önemli bir sivil toplum kuruluşu ve şehrin ortak aklına ilişkin çok önemli katkılar sunabilecek bir kurumu olduğunu söyledi.
Dokuma arazisinin halka kazandırılmasında AESOB ile birlikte hareket ettiklerine işaret eden Başkan Hakan Tütüncü, konuşmasına şöyle devam etti: “Yıllar sonra Dokuma ile ilgili arşivler şöyle bir karıştırıldığında diyecekler ki; AESOB’un da içinde bulunduğu bir kurul şehir adına buranın kurutuluşuna, kötü niyetli insanların eline gitmesine dur demiştir.
“Niyetiniz sağlam olacak” 

Geçtiğimiz aylarda Dokuma arazisinin, koruma imar planları hem bizim hem de Büyükşehir belediyelerinin meclisinden sessiz sedasız koruma imar planı geçti. Bu ne demek? Artık feriştahı gelse Dokuma arazisine dokunamayacak, demek. Sessiz sedasız, adeta yağdan kıl çeker gibi problemleri çözüyoruz. Bu neden kaynaklanıyor. Bu birlikte, beraber hareket etmenin bereketine inanmaktan kaynaklanıyor. Bunu yapabilmek için sağlam bir niyetiniz olacak. Sağlam bir niyete sahip olmazsanız geçmişte olduğu gibi olur (Dokuma arazisin 2005’te ihalesiz şekilde bir şirkete verilmesi). Sağlam bir niyete sahip olduktan sonra birlikte, beraber hareket edebilme iradeniz olacak ve şehir paydası altında buluşacak sonrasında da şehirde güzel bir değişime ve dönüşüme birlikte imza atmanın mutluluğunu yaşacaksınız.”
“Her zaman esnafın yanında olduk” 

Başkan Hakan Tütüncü, görevde bulunduğu 8 yılda esnafın problemlerinin çözümü için birçok çalışma yaptığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Esnafın birçok problemi var. Önemli olan birlikte sorunlarımızı çözecek iradeyi ortaya koyabilmektir. Sorunlarınızın tamamını çözsek bile yeni sorunlar yine ortaya çıkacak. Hayat devam ediyor. Önemli olan aramızda güzel bir diyalog zeminini, işbirliği kültürünü ve birlikte hareket edebilme kabiliyetini artırabilmeyi geliştirmektir. Bu noktada esnafımızla çok önemli bir ortam oluşturduğumuzu düşünüyorum. Esnafımızın birçok alanda taleplerini karşılarken hukuki açmazlarında da hep esnafımızdan yana tavır aldık. Esnaflarımızın çalışma alanlarının iyileştirilmesi ve yeniçağın ihtiyaçlarına uygun işyerlerinin yapılması için de çalışmalar yaptık.”
“Kepez’de ticari hareketliliği artırdık” 

Başkan Tütüncü, yaptıkları onlarca büyük eserin, 70 okul, 350 yatakla Kepez Devlet Hastanesi, 7 okul binası gibi kamu yatırımlarının da ilçeye ticari bir hareketlilik getirdiğini sözlerine ekledi.

Tütüncü, konuşmasının ardından oda başkanlarının taleplerini dinledi. 
AESOB Başkanı Adlıhan Dere toplantının sonunda Tütüncü’ye, Ahi Evren heykeli hediye etti.

Yorum yap