Pazar, 22 Eylül 2019
Döşemealtı’nda bir devir sona eriyor

Döşemealtı’nda bir devir sona eriyor

Döşemealtı İlçesi’nde sokak aralarına kurulan pazaryerleri tarihe karışıyor

Döşemealtı Belediyesi, mahalle ve sokak aralarına kurulan semt pazarlarının iyileştirilmesi projesi kapsamında ilk etap da 7 ayrı mahalleye 8 adet çok amaçlı kapalı pazar yeri yaparak vatandaşların hizmetine açtı. 2 Mahalle de ise çalışmalar devam ediyor. Esnaf ve vatandaşı yazın sıcaktan, kışın yağmur ve çamurdan kurtarmak amacıyla yapılan pazaryerleri sosyal amaçlı da kullanılabilecek.
7 Mahalleye 8 Çok Amaçlı Kapalı Pazaryeri yapıldı…
Büyükşehir Yasası ile sınırları 224 kilometre kareden 701 kilometre kareye çıkarak Antalya’nın en büyük merkez ilçesi olma özelliğini taşıyan Döşemealtı'nda yatırımlar hız kesmiyor. Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç'in göreve geldiği günden beri onlarca vizyon proje hayata geçerken çok amaçlı kapalı pazar yerleri de vatandaşların hizmetine açıldı. Sürekli büyüyen, modernleşme yolunda büyük adımlar atan Döşemealtı Belediyesi, ilk etap da 7 Mahalle de 8 adet pazaryeri yaptı. Yıl sonuna kadar 9 mahalle de 10 pazaryeri tamamlanmış ve vatandaşların hizmetine açılmış olacak.
Mahalle halkının hizmetinde…
Nüfusun yoğun olduğu mahallelere öncelik verilerek yapılan çok amaçlı kapalı pazaryerleri kent estetiğini bozmadan, deprem yönetmeliğine uygun tek tip olarak projelendirildi. Çelik konstrüksiyon sistemiyle kurulan pazaryerlerinin içerisine veya hemen yan tarafına yemek yapılabilecek mutfak ve idari binada inşa edildi. Yeni pazaryerlerinde haftanın 1 günü pazaryeri olarak kullanılırken diğer günlerde mahalle halkının düğün, nişan, mevlit gibi etkinlikleri yapılabilecek.
Yıl sonuna kadar 9 mahalleye 10 pazaryeri kurulmuş olacak…
Döşemealtı Belediyesi’nin pazaryerlerinin iyileştirilmesi ve mahalle halkının sosyal organizasyonlarına ev sahipliği yapabilmesi amacıyla başlattığı çağdaş ve modern kapalı pazaryerleri projesi ile şuana kadar; Dağbeli, Bademağacı, Yukarı Karaman, Kovanlık, Ilıca (2 adet), Karataş ve Camili Mahalleleri tamamlandı. İnşaatı devam eden Çığlık ile Kömürcüler Mahalleleri ise yıl sonuna kadar bitirilip hizmet vermeye başlayacak.
Sorunları birer birer çözüyoruz…
Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç yaptığı açıklamasında, “Antalya’nın en genç ve sınırları en büyük ilçesiyiz. Sorumluluğumuz kadar iş yükümüz de ağır, planlı ve programlı bir şekilde sorunlarımızı çözüyoruz. Göreve başladığımız günden bu yana 7 Mahalle de 8 kapalı pazaryeri yaptık, yıl sonuna kadar 9 mahalle de 10 pazaryerini tamamlamış olacağız. Amacımız hem esnafı hem de vatandaşlarımızı, sokak aralarına kurulan sağlıksız ortamdan kurtarıp hak ettikleri gibi bir alan da alışverişlerini yapmalarını sağlamak. Aynı şekilde pazarın dışında da mahalle sakinlerimizin sosyal etkinlikleri olan düğün, nişan ve mevlitler içinde kullanabilmelerine olanak sağlıyoruz. Yaptığımız yatırımlar esnafımızı da vatandaşımızı da mutlu ediyor” dedi.

Yorum yap