Pazar, 22 Eylül 2019
Başkan Böcek, “Turan Balaban baş boya yükseldi”


Başkan Böcek, “Turan Balaban baş boya yükseldi”


Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, İsmail Balaban’ın başpehlivan unvanına yükselen Turan Balaban ile bu yıl er meydanlarında daha da iddialı olduklarını söyledi.

Turan Balaban, Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu’nun kararı ile gelecek yıl ikiz kardeşi İsmail Balaban’la birlikte baş boyunda güreşecek. Balaban kardeşler, baş boyunda Kırkpınar tarihinin ilk ikiz güreşçileri olacak. Konyaaltı Belediyesi güreşçisi 29 yaşındaki Turan Balaban, 654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başaltı boyu çeyrek finalinde Sinan Kaya ile güreşirken, gördüğü kırmızı kart nedeniyle diskalifiye edilmiş ve rakibi başaltı boyunda bir üst tura yükselmişti. Yaşanan bu olayın ardından Turan Balaban ve antrenörü Hasan Aydın, rakibi Sinan Kaya’nın doping nedeniyle aldığı cezası bitmeden güreştirildiği gerekçesiyle Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu’na başvurdu. Başvuruyu inceleyen kurul, Turan Balaban’ı haklı buldu. Bu kararın ardından Turan Balaban, bu yıl baş boyunda Kırkpınar’da güreşecek.
Konyaaltı Belediyesi Atatürk Stadyumu’nda ikiz kardeşler ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, öncelikle Turan Balaban’a baş boyunda güreşeceğinden dolayı tebrik etti. Konyaltı Belediye Başkanı Böcek, ata sporunda önemli bir gün yaşadıklarını ifade ederek, 10 yıl önce İsmail ve Turan Balaban ikiz kardeşlerle yola çıktıklarını kaydetti. 2015 yılında tarihi Kırkpınar’da başaltı kategorisinde Turan Balaban’ın üçüncülük hakkının ihlal olduğu gerekçesiyle dava açıldığını dile getiren Böcek, “Bu dava sonuçlandı. Mahkeme kararıyla Turan Balaban da ata sporunda bundan sonra başpehlivan olarak güreşecek. İsmail’e kardeşi rakip oldu. Hangi spor olursa olsun dürüst ve düzgün yapmalıyız. İlahi adalet var ve adalet yerini buldu.” ifadelerini kullandı.
Başaltından baş boyuna yükselen Turan Balaban ise 3 gün önce aldığı haberle büyük sevinç yaşadığını kaydetti.
29 yaşındaki başpehlivan İsmail Balaban, ikizi ile yıllardır yeşil sahalarda olduklarını hatırlatarak, desteklerinden dolayı Konyaaltı Belediyesi’ne teşekkür etti.
Hayallerinin ikiz kardeşler olarak başpehlivanlıkta güreşmek olduğunu dile getiren Balaban, “İkizler olarak Kırkpınar’da güreşmek istiyorduk. İlki gerçekleştirdik. İkizimle birlikte Kırkpınar’da final yapmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Yorum yap