Çarşamba, 13 Kasım 2019
Yeni Anayasa ve Yeni Türkiye Kepez’de tartışıldı

Yeni Anayasa ve Yeni Türkiye Kepez’de tartışıldı

Kepezlilerle buluşan Yeni Türkiye Konferansları’nda, “Yeni Anayasa ve Yeni Türkiye” tartışıldı. Doç. Dr. Hüseyin Yayman Yeni Türkiye için, yeni bir elbisenin şart olduğunu söylerken, İhsan Aktaş ise insanlığa örnek bir anayasa hazırlanabileceğini ifade etti.

Kepezlilerle buluşan Yeni Türkiye Konferansları’nda, “Yeni Anayasa ve Yeni Türkiye” tartışıldı. Doç. Dr. Hüseyin Yayman Yeni Türkiye için, yeni bir elbisenin şart olduğunu söylerken, İhsan Aktaş ise insanlığa örnek bir anayasa hazırlanabileceğini ifade etti. Prof. Dr. Yasin Aktay, “Türkiye gibi bir topluma darbeciler tarafından dikte edilen bir anayasa kabul edilemez” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nca düzenlenen Yeni Türkiye Buluşmaları Konferans Dizisi, farklı konuk ve konularla Türkiye’nin nabzını Antalya’da tutmaya devam ediyor. Bu hafta Kepez Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konferansta “Yeni Anayasa ve Yeni Türkiye” konuşuldu. Oturum yöneticiliğini Siyaset Bilimci Dr. Murat Yılmaz’ın yaptığı konferansa, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Yayman, GENAR Genel Müdürü İhsan Aktaş ve Ak Parti Siirt Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay konuşmacı olarak katıldı. Vatandaşların da sorularıyla dahil olduğu konferansı Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, İl Kültür Turizm Müdürü İbrahim Acar, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Zülfü Çelik ve vatandaşlar izledi.
BU BEDENE BU ELBİSE DAR GELİYOR
İlk olarak söz alan Doç. Dr. Hüseyin Yayman, Türkiye’nin son 10 yılda kat ettiği yolun önemli gelişmeleri de beraberinde getirdiğini vurguladı. “Yeni Türkiye için, yeni bir elbise dikmek gerekiyor” diyen Yayman, “Anayasa tartışmaları yapıldığında sürekli kullanılan bir metafor var. Bu bedene bu elbise dar geliyor. Türkiye’nin kazandığı dinamizmin, sosyolojisinin geldiği nokta, özel sermayenin kat ettiği mesafe ve Türkiye’deki devlet-vatandaş ilişkisinin uyumu artık bize bu anayasanın dar geldiğini gösteriyor. Yeni anayasa özgürlükçü, sivil, demokrat, muasır dünyada ne varsa bizde de olan bir anayasa olsun istiyoruz” dedi.
Türkiye’de bir sistem krizi olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Yayman, “Osmanlı Devleti’nde anayasa olarak kabul edilebilecek ilk yazılı sözleşme 1876 yılında ortaya çıktı. 2016 yılına geldiğimizde tam 140 yıl geçmiş. 140 yılda biz 6 defa anayasa değiştirmişiz. Ortalama her 25 yılda biz anayasa değiştiriyoruz demek ki bir problem var. 25 yılda insanlar kanun değiştirmiyorlar” diye konuştu
PARLAMENTER SİSTEM KRİZ ÜRETTİ
Parlamenter sistemin, Türkiye’nin siyasi hayatında sürekli darbelere maruz kaldığını belirten Yayman şunları söyledi: “Türkiye’de 1950 yılında çok partili hayata geçiliyor. O günden bugüne parlamenter sistem her 10 yılda darbeler üretti. Her 10 yılda bir askeri darbe oldu. Parlamenter sistem Türkiye’de sadece kriz üretti. Kendi halkını, milletini tehdit olarak gördü. Bugün biz cumhurbaşkanımız istediği için başkanlık sistemini istemiyoruz. Milletimiz istediği için, bizim tarih köklerimize ve kültürümüze uygun bir yönetim sistemi olduğu için başkanlık sistemi istiyoruz.”
YENİ TÜRKİYE’NİN YOLU ANTALYA’DAN GEÇİYOR
Konuşmasında Antalya’ya da övgüler yağdıran Doç. Dr. Hüseyin Yayman, Yeni Türkiye’nin yolunun Antalya’dan geçtiğini belirtti. Yayman, “Bugün Antalya’dayız. Yeni Türkiye’nin yolu Antalya’dan geçiyor çünkü Antalya; tarımıyla, turizmiyle endüstrisiyle, deniziyle, güneşiyle hepsinden önemlisi müteşebbis insanıyla, yerli ve milli insanlarıyla gerçekten Türkiye’ye heyecan veren, dinamizm veren şehirlerden bir tanesidir” ifadelerini kullandı.
DARBE ANAYASASI KABUL EDİLEMEZ
Ak Parti Siirt Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay da konuşmasında yeni bir anayasanın gerekliliğine vurgu yaptı. “Türkiye gibi bir topluma darbeciler tarafından dikte edilen bir anayasa kabul edilemez” diyen Aktay, “Cumhuriyetin ilanından sonraki dönemdeki tüm anayasa tecrübelerimiz darbelerle olmuştur. Darbesiz anayasa tecrübemiz yok. Biz doğru dürüst bir anayasa tecrübesi yaşamak istiyoruz ve bunun yolu, kendi aramızda konuşarak müzakere ederek anlaşarak olmalıdır” ifadelerini kullandı.
İNSANLIĞA ÖRNEK BİR ANAYASA ÇIKARABİLİRİZ
GENAR Genel Müdürü İhsan Aktaş ise Türkiye’den tüm dünyaya örnek bir anayasa çıkabileceğini vurguladı. Aktaş şöyle konuştu: “Dünyada bilgi ve teknoloji artık herkese açık. Türkiye’de anayasa yazan insanlar dünyadaki tüm bilgileri toplayarak insanlığa örnek bir anayasa çıkarabilirler. Hatta ben bu anayasanın ruh olarak da bir imparatorluk ruhu taşıması gerektiğini düşünüyorum.”
Konuşmasında “Yeni Türkiye” kavramına da değinen Aktaş, “Yeni Türkiye iddiası aslında sadece Türkiye’deki dönüşümü değişimi anlatan bir hikaye değil. Arap coğrafyasını ve tüm İslam dünyasındaki ülkeleri de etkileyen bir durum oldu. Türkiye’de devlet ve millet vizyon olarak, liderlik olarak aynı noktaya baktıkları zaman bu milletin önü tutulamıyor. Yeni Türkiye’nin en önemli noktası şu ki; Ak Parti devletin amaçlarıyla, milletin amaçlarını bir araya getirdi” dedi.

Konferansın sonunda Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, konuşmacılara çiçek takdim etti.

Yorum yap