Pazar, 25 Ağustos 2019
Gündoğmuş,yenilenebilir enerji ve eko-turizmle çıkış arıyor

Gündoğmuş,yenilenebilir enerji ve eko-turizmle çıkış arıyor

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), 2014-2023 Bölge Planı hazırlık toplantılarını Antalya’nın Gündoğmuş İlçesi’nde sürdürüldü.

Antalya, Burdur ve Isparta’nın stratejik yol haritasını oluşturacak Bölge Planı hazırlık toplantısına Gündoğmuş Kaymakamı İbrahim Özkan, Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet ÖZEREN, İl Genel Meclisi üyeleri Rasim Elçi ve Kerim Kırca, Senir Belediye Başkanı Ali Öğüt, Gündoğmuş Esnaf Odası Başkanı Sultan Çetin ve diğer yetkililer katıldı. BAKA adına toplantıya Antalya Yatırım Destek Ofisi (YDO) Koordinatörü Alaattin Özyürek ve Stratejik Planlama ve Koordinasyon Birim Başkanı Lokman Pehlivan katıldı.
Gündoğmuş Kaymakamı İbrahim Özkan, ülkemizde son yıllarda kurulan kalkınma ajanslarının yerelden kalkınmayı hedeflediklerini, kalkınma ajanslarının iyi yönetişim ilkesinin ülkemizde güzel örnekleri arasında yer aldığını söyledi. Kaymakam Özkan, “İlçemiz Antalya’nın en az gelişmiş yerleşim yerleri arasında. Gündoğmuş’tan sahil kesimine ve turizm sektörüne verilen göçün de bu duruma önemli katkısı var. Kalkınma ajansımız BAKA çeşitli hibeler ile yerel potansiyeli harekete geçirmek istiyor; ancak ilçemizde desteklenecek özel sektör çok sınırlı. Bu nedenle, Gündoğmuş’ta kamu kurumları BAKA’ya daha çok hibe almak için proje sunmaya devam etmeliler” dedi.
GES; RES VE HES POTANSİYELİ YÜKSEK
Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet Özeren ise, “Gündoğmuş’ta güneş, rüzgâr ve hidroelektrik alanında önemli potansiyel var. GES, RES ve HES alanında önemli fırsatlar var. BAKA’yabelediye olarak sunduğumuz güneş ve rüzgâr enerjisi projelerimiz kabul edildi. Bu projeler sayesinde Gündoğmuş’ta artık elektrik faturaları kısmen de olsa yok olacak. Burada, Antalya’nın küçük ilçesi Gündoğmuş’a yapmış olduğu katkılardan dolayı BAKA’ya teşekkür ediyorum” diye konuştu.
İlçenin endemik bitkiler bakımından oldukça zengin olduğunu belirten Belediye Başkanı Özeren, “Geniş florası ile Gündoğmuş arıcılık için mükemmel bir yer. Öteden beri burada arıcılık önemli geçim kaynağımız.Ancak, bu kadar yüksek potansiyeli olan bir yerde Meslek Yüksek Okulu açılması ve bünyesine de Arıcılık Enstitüsü’nün dâhil edilmesi gerekir” dedi.
Gündoğmuş’ta kireç, çimento ve mermer konusunda bakir alanlar olduğunu hatırlatan Belediye Başkanı Mehmet Özeren, bu konuda bir envanter çalışmasına ihtiyaç olduğunu söyledi. Özeren, “Gündoğmuş’un önemli bir kesimi ormanlık. Ormancılık, kerestecilik mutlaka teşvik edilmeli; ancak bu yapılırkenyüzyıllardan beri hayvancılıkla uğraşan ve keçi yetiştiren halk küstürülmemeli. Keçi eti ve sütünün faydaları son zamanlarda daha çok ortaya konulmaya başlandı. Ayrıca, yapılan bilimsel çalışmalar, keçilerin yapmış oldukları patika ve izler vasıtasıyla, orman yangınlarının daha da genişlemesinin önüne geçilmesine katkı sağladığını göstermekte” diye konuşmasını sürdürdü.
“MERA KANUNU İHTİYAÇLARA GÖRE YENİLENMELİ”
Gündoğmuş’un güçlü ve zayıf yönlerinin görüşüldüğü BAKA Bölge Planı hazırlık toplantısındaBelediye Başkanı Özeren,sözlerini şöyle tamamladı: “Coğrafya, Gündoğmuşumuz için hem artı, hem eksi. Geçit vermez yüce dağlar, ilçemizde bazen alternatif turizme fırsat doğuruyor, ama bazen de insanların buralarda yaşamını güçleştirip göçe neden oluyor. Mera Kanunu yıllar içinde gelişen ihtiyaçlar çerçevesinde yenilenmesi gerekiyor. Halkımız için yaylacılık ve hayvancılık önemli bir geçim kaynağı. Mera Kanunu adeta, ‘Yaylalarımızda açık alanda yaşayabilirsin ama kesinlikle ev veya diğer yaşam alanları yapmayacaksın’ diyor. Devlet bir taraftan da bu evlere elektrik, su bağlıyor. Mera Kanunu günümüz gerçekleri ile bağdaşmıyor, bu nedenle çağın getirdiği ihtiyaçlar çerçevesinde yenilenmesi gerekir.”
Bölge Planı Toplantısında söz alan İl Genel Meclisi üyesi Rasim Elçi ise, Gündoğmuş’ta altyapı eksikliği olduğunu ve bu alanda yoğunlaşılması gerektiğini söyledi. İl Genel Meclisi üyesi Kerim Kırca da, hayvancılığın geliştirilmesi için yem konusunda desteklemelerin önemine dikkat çekti. Esnaf Odası Başkanı Sultan Çetin ise, Gündoğmuş’ta ticari hayatın canlandırılması için BAKA’nın hibelerine müracaat etmek için gerek kurum olarak ve gerekse firma bazında proje hazırlayabileceklerini söyledi.
Toplantıda BAKA’dan özellikle az gelişmiş ilçelere hibe desteklerinin yanı sıra, teknik personel, harita mühendisi, şehir plancısı konularında da yardımcı olmasının beklendiği belirtildi. Gündoğmuş’ta ören yerlerinin tespitine yönelik bir envanterçalışmasına ihtiyaç bulunduğu kaydedildi. Gündoğmuş Kaymakamı İbrahim Özkan’ın genel değerlendirme konuşmasından sonra toplantı tamamlandı.

Yorum yap