Salı, 22 Ekim 2019
Yılların birikimiyle Kemer’in tarihini yazdı

Yılların birikimiyle Kemer’in tarihini yazdı

Kemer Belediyesi Meclis Üyesi Araştırmacı Ramazan Kar “ Anlar, Anılar ve Alıntılarla Dünden Bugüne Kemer “ adlı kitabını çıkardı.

Kitapta yayınlanan oldukça eski Kemer resimleri dikkat çekerken, kitapta Kemer’in tarihi, Coğrafi yapısı, Kültürel yapısı, Yöneticileri, turizm geçmişi, beldeler, Mustafa Ertuğrul ve kahramanları ile geçmiş zamandan günümüze ulaşan resim ve gazete kupürleri kaynakları ile birlikte kitapta yer alıyor.
Araştırmacı özelliği ile tüm dikkatleri üzerine çeken ve yıllardır topladığı çok sayıda resim, bilgi, eski gazete ve yaşlı isimlerle yaptığı röportajları bir araya getiren Kemer Belediyesi Meclis Üyesi Ramazan Kar “ Anlar, Anılar ve Alıntılarla Dünden Bugüne Kemer “ adlı kitabını Kemer’lilere sunmanın heyecanını yaşıyor. Baskıdan çıkan kitap, Kemer arşivi ile dikkat çekerken kitapta bulunan ve bugüne kadar birçok kişinin ilk defa gördüğü Kemer eski resimleri oldukça dikkat çekiyor. Ramazan Kar kitabın yayınlanması ile Kemer’in ilk defa bu kapsamlı bir kitabının olduğuna dikkat çekerken, “ Bu kitap, başta Kemerliler olmak üzere Kemer’e hizmet vermiş, tanınmış ya da hatırlanmayan, unutulmaya yüz tutmuş herkese bir ahde vefa borcu çalışmasıdır. Eskilerin deyimi ile Ahde vefadır. Millet olarak ne yazık ki gerekli önemi göstermediğimiz için bilinmesi gereken tarihi gerçekler ve kişilikler zamanla unutulup gidiyor. Yaptıkları kahramanlıkları anlatmaktan bile çekinen alçakgönüllü kahramanlarımızı tarihin tozlu sayfalarından çekip çıkarılmalı ve yeni nesillere anlatmalıyız. Geçmişini bilen, anlayan ve aktaran bir nesil şüphesiz ki güçlü bir tarih bilinci ile donanıp geleceğe sağlam adımlarla ilerleyecektir” dedi.
Bir zamanlar Kemer’in aşılmaz dağlarının nasıl aşıldığı, tünlerinin açıldığı yılları ve Kemer’in çok eski fotoğraflarının yer aldığı kitabın geleceğe taşınmasının önemine de değinen Ramazan Kar, “ Bu kitabı hazırlamanın en önemli sebeplerinden bir tanesi geçmişten günümüze Kemer’i tanıtmak isteyen insanlara, en önemlisi de çocuklarımıza Kemer’i anlatacak bir eserin bulunmayışıydı. İnşallah bundan sonra bu kitap bu boşluğu dolduracak” dedi.
275 sayfalık kitabın ilk baskısın yayına girdiğini belirten Kar, yoğun ilgi nedeniyle baskı sayısını arttıracaklarını söyledi.
Halil ÖNCÜ- KEMER

Yorum yap