Pazar, 25 Ağustos 2019
GÜNDOĞMUŞ UYANIYOR

GÜNDOĞMUŞ UYANIYOR

Antalya’nın turizmden uzak kalan ilçesi Gündoğmuş, bölgenin yenilenebilir Enerji Üretim Merkezi olmayı hedefliyor. 2009 yıllından beri çalışan Gündoğmuş Merkez İlçe Belediye Başkanı Mehmet Özeren uykuda olan bir bölgeyi uyandırma çalışmalarına başladı.Gündoğmuş 2004 yılında çıkan “İLÇELERİN SOSYO-EKONOMİK GELİŞMİŞLİK SIRALAMASI ARAŞTIRMASI” raporuna göre Türkiye’de bulunan 872 ilçeden kalkınma sıralamasında 634’üncü sırada ve Antalya il sıralamasında en sonuncu ilçe olarak şimdiye kadar Antalya’dan uzak bir Anadolu kenti durumundaydı.
Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet Özeren, 6 ay önce bölgede Yenilenebilir Enerji Kaynakları’nı öne çıkarmak için ilk hedef olarak Rüzgar Enerjisi’ni öne aldı.
REPA Haritası ve 3tier.com sitedeki verilere göre Gündoğmuş ilçesinden geçen bir Rüzgar Potensiyeli olduğunu fark edip Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın açtığı 2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Destek Programı’na “Gündoğmuş ve çevresinde belirlenen koordinatlarla Rüzgar Enerjisi Potansiyel Araştırması“ projesini hazırlayıp sundular. BAKA’dan onay alınan bu projenin çalışmalarına Nisan ayında çalışmalara başlanıp, Gündoğmuş’taki Rüzgar Enerjisine uygun olan araziler tespit edilerek hukuki, coğrafi, teknik ve diğer özellikleri raporlanıp bölge tanıtılacak.
Ocak ayı sonunda Gündoğmuş Belediyesi, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’na “AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi Mali Destek Programı 2011 Yılı Teklif Çağrısı” Programına “250 kW’lik Rüzgar Türbininden Enerji Üretilmesi” Projesi teslim ettiler. Ve en son olarak 3 Mart’ta “Gündoğmuş Yenilenebilir Enerji Yatırımları” konulu tanışma toplantısı düzenlendi.
Gündoğmuş ilçesinde ayrıca Rüzgar Enerjisinden harıç HES’e uygun Alara Çayı mevcut ve Gündoğmuş ilçe sınırlarındaki GES Yatırımları için Güneş Verileride Antalya ilin en yüksek değerleri olan bir bölge... Belediye Başkanı Mehmet Özeren ile çalışmalarla ilgili olarak gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sunuyoruz sizlere...

- Geçtiğimiz günlerde Side’de bir hotelde Gündoğmuş’un yenilenebilir enerji üzerine bir toplantı düzenlediniz. Yenilebilir Enerji hedefleriniz nedir?
Gündoğmuş ilçemiz Antalya’nın kalkınmamış ilçelerden biridir, ilçemiz durmadan göç vermektedir. Gündoğmuş’ta sanayi ve işyerleri bulunmamaktır. Bugüne kadar hep “Su akar Türk bakar” diyorduk, biz bunu Gündoğmuş’ta değiştirmek istiyoruz… “Su akar, Güneş doğar, Rüzgar eser Gündoğmuşlu da gereğini yapar “ ifadesiyle değiştirmek istiyoruz.
Gündoğmuş ilçemizde REPA Haritasında Rüzgar Koridoru gözükmekte, GEPA Haritasında Türkiye’nin en güzel radyasyon değerleri bulunmakta ve 30 m3/saniyede olan Alara Çayımız var. Alara çayı üzerinde eski adıyla EİE, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından oralarda çalışmalar yapılmıştır. İsteğim Gündoğmuş Antalya’nın Yenilenebilir Enerji Üretim Merkezi olması. Bu gerçekleşirse inşallah, Gündoğmuş göç veren ilçe olmaktan kurtulur ve istihdam yerleri açılır.

-Toplantıdan memnun kaldınız mı?
Toplantının hedefi davetiyemizde yazdığımız gibi “Gündoğmuş Yenilenebilir Enerji Yatırımları” konulu tanışma toplantısından Bölgemizde yeni bir konu olduğu halde çok memnun kaldım. Yöredeki ilçe ve Belde Belediye Başkanlarımız, Antalya Büyükşehir Belediyesi Temiz Enerji Şube Müdürlüğü’nden Engin Erarslan, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’ndan Antalya Koordinatörümüz Alaatin Özyürek ile kurizmciler ve yatırımcılar katıldılar. Ayrıca yurtdışından 1, İstanbul’dan 2 tane Yenilenebilir Enerji Yatırım Şirketi ve Antalya’da Güneş Pilleri üretimi yapan bir şirketimizde kendilerini tanıtmak için sunum yaptılar. Alman Şirketin CEO’su orada neden Gündoğmuş’tan başlamak istediğini anlatan güzel bir ifadeyle “Güneş, Rüzgar ve Hydro Enerji aynı bölgede yapılabilecek az yerlerden biri” dedi. Bana göre toplantıdaki en güzel bölüm sunumların sonunda masalarda katılımcıların daha detaylı bilgi alış veriş yapma fırsatını bulmaları oldu. Bölgedeki İşadamları Yenilenebilir Enerji konusu daha yeni olduğu için, kafalarındaki sorulara cevap bulma fırsatı buldular. Ayrıca Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne buradan teşekkür etmek istiyorum, bizleri yalnız bırakmadıkları için…

- Yenilebilir Enerji ile ilgili çalışmalarınız nelerdir?
3 çeşit düşüncelerimiz var. Birincisi uzun vadeli, Gündoğmuş’ta Lisanslı Santralların kurulması, bunun için finansal kuvvetli yatırımcılar veya şirketler gerekiyor. Toplantımız da bu konuya odaklıydı.
İkincisi orta vadeli, Gündoğmuş ilçesinde yüksek miktarda elektrik üreten Hoteller, Soğuk Hava depoları v.s. lisansız 250-500 kw lık Güneş sistemleri veya rüzgar türbinlerin burada kurup kendi işletmelerinde tüketmeleri. Yasaya göre Dağıtım şirketleri sınırları içinde A Noktada üretip B Noktada tüketebilirsiniz. Gündoğmuş da Akdeniz Dağıtım A.Ş. sınırlar içinde, bunun için Antalya il sınırındaki sahildeki bütün oteller, Isparta ve Burdur’da bulunan mermer ve çimento işletmecileri bu sistemden kolaylıkla yararlanabilirler.
Ve üçüncü çalışmamız belediyemizin kendi çalışmaları. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı 2011 Doğrudan Faaliyet Destek programında “Gündoğmuş ve çevresinde belirlenen koordinatlarla Rüzgar Enerjisi Potansiyel Araştırması” Projemiz kabul edildi. Çalışmalarımıza başlayacağız ve gelecek yatırımcılara proje ekibimiz Rüzgar Türbini kurulabilecek uygun sahaları Gündoğmuş İlçemizde araştırıp rapor haline getirecektir.
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı 2011 AR-GE ve YENİLİKÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI’nda bir ay önce “250 kW’lik Rüzgar Türbininden Enerji Üretilmesi” projesi teslim ettik. Bu proje gerçekleşirse Gündoğmuş Belediyesi kendi elektriğini rüzgar enerjisinden üretecektir.
- Neden Rüzgar Enerjisi ile başlamak istediniz?
Gündoğmuş ilçesinde Rüzgar Enerjisinin dışında Güneş Enerji ve Hidro Enerji de çok uygun. Yalnız bu bölgede Rüzgar Enerjisine uygun tek Gündoğmuş’un dağların üzerindeki koridordan geçiyor. Ayrıca Rüzgar Enerjisi Güneş Enerjisinden daha kârlı. Biz de ağırlığımızı bunun için Rügar Enerjisine vermeye karar verdik. Yalnız Güneş Enerji ve Hidro Enerji yatırımcılarına da kapımız her zaman açık.
- Hedefleriniz nelerdir?

Gündoğmuş ilçesinin Belediye Başkanı olarak esas hedefimiz Gündoğmuş’a istihdam getirmektir . Gündoğmuş ilçemiz 872 ilçeden kalkınmışlık sırasında 634’üncü sırasındadır. Antalya’nın toprak olarak en büyük ilçelerinden birisidir, ama maalesef kalkınmışlık sırasında en arkadadır. İlçe giriş levhamızda gördüğünüz gibi nüfusumuz 2.000. Gençlerimiz hep sahildeki ilçelere göç etmekte ve oralarda çalışmaktalar. Burada yeni istihdam yerleri hazırlayıp gençlerimizin Gündoğmuş’umuzda kalmalarını sağlamak istiyorum.
Esas hedefimiz kalkınmışlık sırasında daha yukarı basamaklara ulaşmak. Bunun için Antalya’nın Yenilenebilir Enerji üretim merkezi olma hedefini koyduk. Lisanslı çalışmalar için Yenilenebilir Enerji Yatırımcılarını, Lisansız enerji üretim için Antalya, Burdur ve Isparta’da bulunan yüksek miktarda elektrik tüketen şirketlerin Gündoğmuş’a gelip Lisansız Güneş veya Rüzgar Tarlaları kurup ve yatırım yapıp elektrik maliyetlerini uzun vadeli düşünmelerini davet ediyorum. Lisanslı ve Lisansız çalışmalar yapmak isteyen bütün yatırımcılara ben ve teknik ekibim her zaman yardım etmeye hazır.
- Başkanım bu arada şirketleri de Gündoğmuş’a davet ediyorsunuz, nedeni nedir ?
Önceden söylediğim gibi hedeflerimizden biri olan Gündoğmuş ilçemizde oteller, şirketler ve çok enerji tüketen bütün kuruluşların Gündoğmuş’ta bir Rüzgar Türbini kurarak elektrik maliyetlerini %30-50’arası düşürmeleri. 2015 yılından sonra resmi verilere göre Türkiye’de elektrik açığı oluşacaktır. Bu bölgedeki Dağıtım Şirketi sınırları içinde bulunan bütün şirketlere benim tavsiyem şimdiden gerekli tedbirleri alarak “Gündoğmuş’ta benimde bir rüzgar ağacım var” sloganında hareket etmeleri…
- Gündoğmuş’un doğal güzelliği de bambaşka…
Evet, Gündoğmuş’un doğal güzellikleri de çok güzel, kuzey tarafında Toros Dağları ve yaylalarımız; güney tarafında Alara Çayı civarındaki vadilerimiz. Bunları gelecek nesillere bırakabilmek için Yenilenebilir Enerji Türkiye’mizde çok önemli. Karbon salımı sıfıra düşürüp doğamızın bozulmaması benim içinde çok önemli. Gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmak istiyoruz.
- Çalışmalarınızı ilgi ile izliyoruz, inşallah yörenize hayırlı işler yaparsınız.
Çok teşekkür ederim, çalışmalarımızı sizleri bildiririz.

Yorum yap