Salı, 22 Ekim 2019
Acar, yat turizmini gündeme getirdi

Acar, yat turizmini gündeme getirdi

CHP Antalya Milletvekili Av. Gürkut Acar, yabancıların Türkiye’de kalış sürelerinde yapılan düzenlemenin ardından yut turizminde yaşanacak sıkıntıları gündeme taşırken, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, sektörden gelen taleplerin ilgili kurumlara aktarıldığını açıkladı.

CHP’li Acar’ın Yabancıların Türkiye’de İkamet ve Seyahatleri Hakkı’nda Kanunu’nda öngörülen sürelerde yapılan düzenleme ile ilgili soru önergesini Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yanıtladı. Deniz turizmi sektörü ile ilgili kurum, kuruluş ve sektör temsilcileri görüşmeler yapıldığını kaydeden Günay, “Alınan kararın olası etkileri konusunda görüş alışverişinde bulunulmuş olup, yapılan görüşmeler neticesinde ülkemizin sahip olduğu rekabet avantajlarının korunmasına yönelik talepler ilgili kurumlara iletilmiştir” diye konuştu.
Acar’ın yat turizmi kapsamında verilen geceleme hizmetlerindeki KDV ile ilgili sorusu üzerine de Günay, “Gerek KDV indirimi gerekse diğer teşvik unsurları için Bakanlığımızca ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunulmaktadır” dedi.

-YAT TURİZMİ ZARAR GÖRECEK-

Bakan Günay’ın yanıtını değerlendiren Acar, “Yabancıların 90 günden fazla Türkiye’de kalmalarını zorlaştıran düzenleme en fazla yat turizmini etkileyecek. Önceden 3 ay kalanlar, bir gün çıkış yapıp 90 gün daha kalabiliyorlardı. Şimdi ise 90 günden sonra, 90 gün daha giriş yapamayacak. Kaçak işçilik ile mücadele içir bu bir yöntem olabilir ama bunun yat turizmini olumsuz etkileyeceği açıktır. Türkiye bir yandan yat bağlama kapasitesini artırmaya ve marinalarını tanıtmaya çalışırken, bir yandan da yabancı yatların Türkiye sahillerinde kalmalarını güçleştirecek adımların atılması çelişkidir. İstihdam ve Türkiye’ye ciddi döviz girdisi sağlayan bu sektör destek beklerken, yeni sorunlarla karşılaşması kabul edilebilir değildir. Sezon açılmadan önce bu konunun çözüme bağlanması gerekirdi. Ancak, Hükümet bu sezonu gözden çıkarmış görünüyor. Bu durum ciddi kayıplara yol açacaktır” dedi.

Yorum yap