Cuma, 18 Ekim 2019
BAKA, BM turizm konferansında

BAKA, BM turizm konferansında

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından ‘Binyıl Kalkınma Hedefleri’ kapsamındaki “Sürdürülebilir Toplum Temelli Turizm Konferansı”na katıldı.

Türkiye’de turizm paydaşları ile fikir alışverişinde bulunan BAKA ekibi, Batı Akdeniz’de sağlık turizmi başta olmak üzere sürdürülebilir turizm öğeleri için büyük potansiyel bulunduğunu katılımcılara aktardı..
Ankara’da 2 gün süren ve Genel Sekreter Tuncay Engin ve uzman Sadettin Dikmen’den oluşan BAKA ekinin katıldığı toplantıda, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Müsteşar Özgür Özaslan, BM Mukim Koordinatörü Shahid Najam başta olmak üzere, kamu kesimi, STK’lar, özel sektör temsilcileri ve birçok yerli-yabancı önemli konuk da bulundu.
İlk gün düzenlenen panellerde; sürdürülebilir turizmde dünyadaki eğilimler, İspanya ve İtalya’nın sürdürülebilir turizm deneyimi, Türkiye’de turizm yatırımlarına sağlanan teşvikler, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yeşil Yıldız belgelendirme sistemi (Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisleri), kalkınma ajanslarının sürdürülebilir turizme katkısı konuları işlendi. Ankara’da Beypazarı ve Nallıhan, Kars’ta ise Boğatepe gibi bazı belde ve köylerde yapılan başarılı sürdürülebilir turizm örnekleri de incelendi.
‘Sürdürülebilir Toplum Temelli Turizm Konferansı’ toplantılarında; BAKA Uzmanı Sadettin Dikmen de panelist olarak bulundu. “Kalkınma Ajanslarının Sürdürülebilir Turizme Katkısı” konulu sunumuyla Dikmen, Batı Akdeniz Bölgesi’ndeki turizm potansiyeli ve BAKA tarafından turizmin gelişmesine yönelik yapılan çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Batı Akdeniz’de turizmin her geçen gün 12 aya yayıldığına dikkat çeken Dikmen, “Batı Akdeniz, golften avcılığa, sağlıktan inanç turizmine kadar her çeşidinin rahatlıkla yapılabildiği bir bölge. BAKA olarak sürdürülebilir turizmin gelişmesi için yaptığımız çalışmalarla, yatırımcılara öncülük etmeye ve yol göstermeye devam ediyoruz” dedi.
Programın ikinci gününde ise, sürdürülebilir turizmin yerel kalkınmaya etkileri, Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi ve diğer başarılı sürdürülebilir turizm örnekleri incelendi. Konferans, panel moderatörlerinin, sonuç bildirilerini sunmaları ile tamamlandı.
Ülkemizdeki turizm paydaşları ile biraraya gelen BAKA ekibi, Batı Akdeniz’de uygulanabilecek yerel kalkınmaya pozitif katkı yapabilecek sürdürülebilir turizm uygulamalarının başlangıç ve yürütme aşamalarıyla ilgili fikir alışverişi gerçekleştirdi. Konferansta Batı Akdeniz’de sağlık turizmi başta olmak üzere sürdürülebilir turizm öğeleri için büyük potansiyel bulunduğu katılımcılara aktarıldı.

Yorum yap