Pazar, 15 Eylül 2019
Ticaretin başkentinde beyin fırtınası

Ticaretin başkentinde beyin fırtınası

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), ticaretin başkenti olarak bilinen, Türkiye ve dünyaya yayılmış önemli işadamlarının katılacağı Ticaret Kongresi, Botanik Bahçesi ile Ulusal Gözlemevi projeleri hazırlığı içindeki Akseki İlçesi’de, geniş katılımlı toplantı düzenledi.

-BAKA ile ilçedeki kurum, kuruluş, sivil toplum örgütleri ve yatırımcılarbeyin fırtınası gerçekleştirdi. Teşvik sisteminin ilçe bazında olması önerisi dikkat çeken toplantıda, BAKA’nın faaliyetleri ve destekleri hakkında bilgi verilirken ilçede yapılabilecek yatırımlar ve ilçenin yatırım potansiyeliyle ilgili kaynaklar ele alındı.
Antalya, Isparta ve Burdur ile ilçelerin ekonomik kalkınmasını sağlamak üzere çalışmalarını sürdüren BAKA,Antalya’nın tarihi ilçelerinden Akseki’de bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı düzenledi. Akseki Atatürk İlköğretim Okulu Toplantı Salonu’ndaBAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin ve Antalya YDO Koordinatörü Alaattin Özyürek’in ile Akseki Kaymakamı Mekan Çeviren, İGA (İbradı, Gündoğmuş, Akseki) A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Uluğkay, Akseki Belediye Başkanı Mehmet Gölcü, belde belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve ilçedeki kurum amirleri ile köy muhtarları biraraya geldi.
KIRSAL TURİZM, RÜZGAR ENERJİSİ
İbradı’dan sonra Akseki’yi ziyaret ettiklerini belirten Genel Sekreter Engin, Akseki’nin özellikle kırsal turizm potansiyelini yerinde görmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti ve katılımcılara kalkınma ajansları hakkında bilgilendirmede bulundu. BAKA’nın son dönemde kazandırmış olduğu yatırımlar hakkında da bilgi veren Engin, şöyle devam etti:
“BAKA olarak Antalya, Isparta ve Burdur ve ilçelerinin ekonomik kalkınmasını sağlamak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. En son Kumluca’ya 6 aylık çalışma sonunda 75 milyon TL’lik yatırım kazandırdık. Sera atıklarından elektrik üretilecek, ayrıca çevreye zarar veren atıklardan gübre de üretilecek. BAKA olarak Akseki’ye de böyle güzel yatırımları kazandırabiliriz.Akseki’de kırsal turizm, mağara turizmi, eko-turizm alanında projeler geliştirilebilir. Rüzgar enerjisi anlamında ilçede önemli bir potansiyel var. Ayrıca, ilçenin endemik bitkileri mutlaka ekonomiye kazandırılmalı. Bu alanda yapılacak çalışmalara BAKA olarak elimizden gelen katkıyı sağlamaya hazırız.”
“TİCARETİN BAŞKENTİ AKSEKİ”
BAKA’yaziyaretleri için teşekkür eden Akseki Kaymakamı MekanÇeviren de, “Ticaretin başkenti olarak bilinen Akseki’de, Kaymakamlık olarak bir ticaret kongresi düzenlemek istiyoruz. Akseki’nin tüm Türkiye’ye ve dünyaya yayılmış birçok önemli işadamı var, onların tecrübelerinden ilçe olarak istifade etmek istiyoruz” dedi.
Çeviren, kongre ile ilçeye ekonomik olarak önemli kazanımlar sağlanabileceğini belirtti. Akseki Kaymakamı, ilçede yapmayı planladıkları Botanik Bahçesi Projesi ve Ulusal Gözlemevi Projesi hakkında katılımcılara bilgi verdi.
TEŞVİKLERDE İLÇELERE POZİTİF AYRIMCILIK
Toplantıda, geçtiğimiz günlerde kurulan İGA AŞ’nin (İbradı-Gündoğmuş-Akseki) Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Uluğkayise, İGA hakkında bilgi verdi. Üç ilçenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla kurulan bir şirket olduklarını belirten ve ‘üç ilçenin kaderinin bir olduğu’na vurgu yapanUluğkay, “Antalya ülkemizin turizm başkenti; ancak İbradı, Gündoğmuş ve Akseki istenilen gelişmişlik düzeyine henüz ulaşamamış ilçeler. Bu ilçelerimizin yatırım teşviklerinde Antalya ile bir tutulmaması lazım. İlçe bazlı bir teşvik sistemine gidilirse, bu ilçelerimizin kurtuluşu olur” diye konuştu.
Yeni teşvik sistemi hakkında BAKA olarak çalışmalar yürüttüklerini hatırlatanGenel Sekreter ENGİN de, ilçe bazlı teşvik sistemi önerisini, diğer önerilerle birlikte Ekonomi Bakanlığı’na ve bölge milletvekillerine ilettiklerini kaydetti.
Antalya’ya yılda bin 600 profesyonel futbol kulübünün kış hazırlık kampı yapmak üzeregeldiğini söyleyen Uluğkay, “Ancak, Antalya’ya yaz hazırlık kampları için de futbol kulüpleri çekilebilir. Yaz hazırlık kampları için ideal rakım 900-1400 metre. Akseki rakımı, bozulmamış ormanlık dokusu ve doğal güzellikleri ile yaz hazırlık kampları için çok uygun. Bu alanda İGA olarak çalışma yapmak istiyoruz” dedi.
Akseki’de yetişen endemik bitkilerin belli bir standartta piyasaya verilmesi gerektiğine de vurgu yapan Uluğkay, bu ürünlerin markalaştırılarak ve paketlenen ürünlerin üzerine ortak bir marka vurularak pazara sunulması gerektiğini söyledi.
Toplantıda, Akseki Göktepe Kayak Merkezi Projesi’nin halen devam eden bürokratik işlemlerinin bir an önce tamamlanması ve kayak merkezinin altyapı çalışmalarına başlanması gerektiği ifade edildi. Katılımcılar, ilçede yumurta tavukçuluğu ve et tavukçuluğu alanında çalışmalar yapılabileceği belirtilerek BAKA’dan destek talep etti.
BAKA heyeti, Akseki ziyareti kapsamında Emiraşıklar Köyü’nde yer alan Ali Paşa Konağı’nı da ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Genel Sekreter Engin, Akseki’ye gelen turistler için son derece konforlu bir konaklama imkanı sunan butik otel tarzındaki işletmeden dolayı tesis sahibi Mustafa Kaya’yı kutladı. Engin, Akseki’de turizmin geliştirilmesi için benzer tesislerin kurulması gerektiğini kaydetti.

Yorum yap