Salı, 18 Haziran 2019
Gündoğmuş’ta Rüzgar Enerji Projeleri

Gündoğmuş’ta Rüzgar Enerji Projeleri

Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet Özeren, geçtiğimiz günlerde İller Bankası’nda yapılan Gündoğmuş iş adamları ile Gündoğmuş Kaymakamı İbrahim Özkan’ın da katıldığı toplantıda Gündoğmuş’un yeni projeleri hakkında bilgi verdi.

Gündoğmuş’ta Rüzgar Enerji Projeleri

Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet Özeren, BAKA Doğrudan Faaliyet Destek (DFD) Programında verdikleri “Gündoğmuş ve çevresinde belirlenen koordinatlarla Rüzgar Enerjisi Potansiyel Araştırması” projesinin BAKA tarafından kabul edildiğini hemşerilerine müjdeledi.
Özeren, projenin devamı olarak BAKA’nın açtığı “AR-GE ve YENİLİKÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI” çerçevesinde “250 kW’lik Rüzgar Türbininden Enerji Üretilmesi “ yeni bir proje sunduklarını ve sunulan bu projenin, önceki projenin devamı niteliğinde olduğunu belirtti.
Özeren, ilk projenin sonucu ile belirlenecek sahaların birinde Gündoğmuş Belediyesi’nin kendi elektriğini 250 kW Rüzgar Türbininden elde etmeyi planladığını anlattı. Gündoğmuş ilçesinin Enerji Bakanlığı’nın Rüzgar Enerji Potansiyel Atlası (REPA)’da Antalya Bölgesinde tek Rüzgar Enerjine uygun olduğunu ilçe olduğunu söyleyen Özeren, oradaki verilere göre Belediye türbinden yıllık 657.000 kW elektrik üretmeyi planladıklarını açıkladı.
Bu üretimden gelen elektrikle belediyenin kendi elektriğini karşılayacağını, ayrıca 2012 yıllın sonunda açmak istedikleri Meslek Yüksek Okulu’nun 48 kişilik erkek ve 60 kişilik kız yurdunun elektriğini de öğrencilere bedava vermeyi planladıklarını belirten Özeren, kalan elektriği de TEDAŞ’a satarak kwh başına 7,3 dolar cent kazanç elde etmek istediklerini söyledi.
Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet Özeren bu projenin esas hedefinin, Antalya, Burdur ve Isparta Bölgesi’nde bulunan yüksek miktarda elektrik tüketen kurum ve şirketlerin Gündoğmuş’ta belirlenen sahalarda 500 kW lık lisansız Rüzgar Enerji Türbini kurmalarını teşvik etmek olduğunu söyledi.
Yasaya göre herkesin Dağıtım Şirketleri sınırları için de ürettiği elektriği kendi tüketim noktasında kullanabileceklerini ifade eden Özeren, projenin uzun vadedeki ana hedefinin hotelcileri rüzgar türbin kurmaları ile enerji maliyetlerini düşürüp rekabet güçlerini arttırmak olduğunu sözlerine ekledi.
Özeren, Gündoğmuş’un kalkınması için oteller dışında, soğuk hava depoları, büyük siteler, sanayiciler, kooperatifler ve özel hastaneler gibi kuruluşları da Gündoğmuş’a beklediklerini söyledi.

Yorum yap