Salı, 24 Eylül 2019
Türkçe Meslek Eğitim Rehberi

Türkçe Meslek Eğitim Rehberi

Eğitim Gelecektir“ (Bildung ist Zukunft ) sloganıyla TAM Vakfı´nın hayata geçirdiği „biz-Medya Ağı“ projesi, „journal biz“ adını taşıyan bülteninin yeni sayısını „Almanya´da Meslek Eğitimi“ konusuna ayırdı.

Tamamı Türkçe olarak çıkarılan yayının, velilere, öğrencilere ve toplumsal önderlere gerek duydukları anda kolayca ulaşabilecekleri kullanışlı bir bilgi demeti sunması hedefleniyor.
24. Ocak 2012. Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı´nın (BMBF) „Perspektive Berufsabschluss“ Programı kapsamında desteklediği netzwerk biz-Bildung ist Zukunft [biz Medya İletişim Ağı] projesinin üç aylık periyotlarla yayınladığı journal biz´in özel sayısı, „Almanya´da Meslek Eğitimi“ konusuna ayrıldı. Türkçe olarak hazırlanan 20 sayfalık yayında, Alman eğitim sisteminden Meslek seçim ve başvuru sürecine, kamu hizmetlerinde meslek eğitiminden stajlara ve meslek eğitimi alanında sağlanan finansal yardımlara kadar pek çok konuda kapsamlı ve kullanışlı bilgiler yer alıyor.
Türkiye ve Uyum Araştırmalar Merkezi (TAM) Vakfı Basın Sözcüsü ve proje koordinatörü Cem Şentürk´ün editörlüğünde hazırlanan yayının, içerik danışmanlığını Federal İş Ajansı Kuzey Ren Vestfalya Direktörlüğü Göçmenler Dairesi Başkanı Sefer Öncel üstlendi. Yayının önsözünü kaleme alan Öncel, „Almanya´da nüfusun yaşlanması ve doğurganlık oranlarındaki düşüşten kaynaklanan demografik dönüşüm, ciddi bir kalifiye personel ihtiyacı yaratıyor. Bu ihtiyaçtaki artış, ekonomik ve sosyal riskleri beraberinde getirmesine karşın, yeni fırsatlara da kapılar aralıyor. Genç nüfus yapılarıyla göçmenler, boşalan veya yeni açılan istihdam alanlarının doldurulmasında önemli bir potansiyel arz ediyorlar.“ dedi. İçinde bulunduğumuz çağda iyi bir iş ve geleceğe kavuşmanın yolunun önündeki sınırlar kalkmış olan bilgiye hükmetmekten geçtiğini kaydeden Öncel, „Bunun için çocukların okula ilk adımlarını attıkları andan itibaren yoğun biçimde desteklenmeleri, gelecekleriyle ilgili kararların zamanında ve doğru biçimde alınması gerekiyor“ dedi.
Yayını hazırlamalarındaki amacın velilere, öğrencilere ve konuya ilgi duyan her kesimden insana gerek duydukları anda kolayca ulaşabilecekleri kullanışlı bir bilgi demeti sunmak olduğunu belirten Cem Şentürk, „Bilgi eksikliği, meslek eğitimine ilgi düşüklüğüne yol açan faktörlerin başında geliyor. Bu eksikliğin giderilmesi için faaliyet gösteren projemiz kapsamında, meslek eğitimi konusunu farklı boyutlarıyla Almanya´daki Türk toplumuna aktarmaya devam edeceğiz“ diye konuştu.
Journal biz´in Türkçe olarak yayınlanan özel sayısına ve bültenin önceki sayılarına www.netzwerk-biz.de adresinden ulaşılabilir. Bültenin basılı versiyonu biz@netzwerk-biz.de adresinden ücretsiz olarak sipariş edilebilir.
Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı´nın (BMBF)desteklediği „Perspektive Berufsabschluss“ Programı kapsamında TAM Vakfı´nca hayata geçirilen „netzwerk biz-Bildung ist Zukunft“ [biz Medya İletişim Ağı] projesi, Türk göçmenlerin meslek eğitimi ve mesleki gelişim programları konusunda bilgi düzeyinin arttırılması yönünde yayınsal faaliyetler gerçekleştiriyor. 2011 yılı başında aktif yayın faaliyetine başlayan proje, meslek eğitimi temalı yüzlerce haber ve bilgi notunun görsel ve yazılı basında yer bulmasını sağladı.

Yorum yap