Salı, 24 Eylül 2019
Ülken: “Unutturamazsınız!”

Ülken: “Unutturamazsınız!”

CHP İl Başkanı Özer Ülken, Gazeteci Uğur Mumcu’nun ölüm yıldömüyle ilgili bir basın açıklaması yayınladı

Ülken, Mumcu ve benzeri cinayetleri hiçbir şeyin unutturamayacağını belirttiği açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Her gün bir yenisine tanık olduğumuz gazeteci tutuklamaları, bizlere yıllardır toplumun kanayan yarası olan Uğur Mumcu ve benzeri cinayetleri unutturamaz.
Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Abdi İpekçi, Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitoğlu gibi cinayetlerin hala aydınlatılamaması, tetikçilerin ortaya çıksa bile asıl arkasındaki güçlerin hala bilinmemesi toplumu yaralamaktadır.
Bugün bu coğrafyada yaşadıklarımız, Uğur Mumcu’nun yıllar önceki öngörüsü ile seyrettikçe kendisine olan saygı ve güvenimiz artmaktadır.
Faili meçhul cinayetler başta olmak üzere şüpheli pek çok cinayetin aydınlatılması için CHP üzerine düşeni yerine getirmiştir. Bu çerçevede 9 Şubat 1993 tarihinde Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu ve ardından Ocak 1997 tarihinde Uğur Mumcu Cinayetini Araştırma Komisyonu kurulmuş ve raporları hazırlanmıştır.
Ancak, AKP gerek faili meçhul cinayetlerin, gerekse şüpheli diğer ölümlerin aydınlatılması için CHP’nin verdiği araştırma önergelerini çoğunluğuna dayanarak reddetmiştir.
Konu ayrıca CHP Milletvekilleri tarafından TBMM gündemine taşınmış, ancak araştırma komisyonu kurulması talebinin gündeme alınması 6 Nisan 2010 tarihinde Meclis Genel Kurulu’nda yapılan oylamada AKP oylarıyla reddedilmiştir. AKP’nin geçmişle yüzleşme konusunda cesaretinin ve samimiyetinin ne olduğu herkesçe bilinmektedir.
Kaldı ki, kurulmuş olan Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı ile hem Uğur Mumcu cinayetini hem de diğer terör cinayetlerinin aydınlatılması için 16 yıldır yayınlar yapılmakta, kamuoyunu aydınlatıcı, bilgilendirici faaliyetlerde bulunulmaktadır.
Ülkemizin bölünmez bütünlüğü, halkımızın mutlu ve onurlu yaşamı için canları ile bedel ödeyen Uğur Mumcu’ları unutturmayacağız.”

Yorum yap