Salı, 24 Eylül 2019
ASAT’ta çifte gurur

ASAT’ta çifte gurur

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ASAT, TSE İSO 10002:2006 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Belgesi ile 17025 İçme Suyu Laboratuvarı Akreditasyon Belgesi aldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) Genel Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ın da katıldığı törenle TSE İSO 10002:2006 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Belgesi aldı. ASAT İçme Suyu Laboratuvarı da
Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilerek, 17025 İçme Suyu Laboratuvarı Akreditasyon Belgesi almaya hak kazandı. ASAT Konferans Salonu’ndaki belge teslim törenine Başkan Akaydın, Türk Standartları Enstitüsü (TSE )Antalya İl Koordinatörü Hüseyin Özdamar. ASAT Genel Müdürü Fethi Yalçın ile ASAT çalışanları katıldı.
ASAT İLK VE TEK KURUM OLDU
Başkan Mustafa Akaydın, müşteri odaklı hizmetin önemine işaret ederek, “Özellikle bir kamu kuruluşunu müşteri odaklı çalışmaya götürmek çok mutluluk verici. ASAT, 16 Büyükşehir Belediyesi Su ve Atıksu İdareleri içinde İSO 10002:2006 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahip ilk ve tek kurum oldu. Bu gurur vericidir. ASAT’a ayda ortalama 300 vatandaş şikayeti geliyor. Bu rakam ASAT gibi büyük hizmetler veren bir kurum için çok değil. ASAT belediyenin en gurur veren kurumlarından. Bu enerjinizin ve motivasyonunuzun devamını diliyorum. Çok önemli işler yapıyorsunuz. Sizleri kutluyorum” dedi.
HEDEF GÜNEŞ TARLALARI
Antalya’nın suyunu pahalıya mal etmesine rağmen ucuza veren bir belediye olduğunun altını çizen Akaydın, şunları söyledi: “Atık çamurundan ve güneşten elektrik elde etme projelerimizi geliştirirsek, ileride en azından suyuna zam yapmayan bir belediye olabiliriz. Artık bu hedef doğrultusunda çalışmalıyız. Hurma’da bu anlamda Türkiye’ye örnek bir proje yaptık. Atık çamurundan elektrik üreten bir tesis kurduk. Gelecekte oraya bir de güneş tarlası eklersek, Türkiye’nin toplam güneş enerjisi gücü kadar bir enerjiyi oradan elde edebiliriz.”
KALİTE KURUM POLİTİKAMIZ
ASAT Genel Müdürü Fethi Yalçın, ASAT’ın son yollarda teknik anlamda çok ileriye gittiğini belirterek, bunun yanında insan odaklı bir kuruluş olarak daha ileri gitmek için bir yıldır bu belgeyi almaya çalıştıklarını anlattı. Yalçın, “Antalya halkına vermiş olduğumuz hizmetin kalitesini artırmak ve standart hale getirmek için kurulan bu sistemle müşteri memnuniyetinin sağlanması, şikayetlerin çözüme kavuşturulması, bu doğrultuda sürekli gelişim ve iyileştirme yapılması hedefliyoruz. Şeffaf, erişilebilir ve objektif olmayı, müşteri odaklı yaklaşımı prensip haline getiren ASAT, kalite ve müşteri memnuniyeti yönetim sistemlerini kurum politikası olarak belirlemiştir” dedi.
YALÇIN’DAN BİR MÜJDE DAHA
Fethi Yalçın, törende ASAT’ın İçme Suyu Laboratuvarı’nın da TÜRKAK’ın 17025 İçme Suyu Laboratuvarı Akreditasyon Belgesi almaya hak kazandığını da müjdeledi. Yalçın, bu belgeyle ASAT İçme Suyu Laboratuvarı sonuçlarının uluslararası geçerliliğe sahip olduğunu kaydetti. TSE Antalya İl Koordinatörü Hüseyin Özdamar da kamu kuruluşlarının müşteri odaklı, eşit, güvenilir hizmet vermesinin önemine işaret etti. Özdamar, bu anlamda İSO 10002:2006 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Belgesi’ne hak kazanan ASAT’ı ve kalite yönetim sistemlerine verdiği önemden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ı kutladı. Hüseyin Özdamar, İSO 10002:2006 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Belgesi’ni ve bayrağını Başkan Akaydın ile ASAT Genel Müdürü Yalçın’a törenle teslim etti. Fethi Yalçın da ASAT İçme Suyu Laboratuvarı’na verilen TÜRKAK 17025 İçme Suyu Laboratuarı Akreditasyon Belgesi’ni Başkan Akaydın’a sundu.

Yorum yap