Salı, 24 Eylül 2019
Vali Altıparmak İl İdare şube başkanları ile toplantı yaptı

Vali Altıparmak İl İdare şube başkanları ile toplantı yaptı

Vali Altıparmak İl İdare Şube Başkanları ile geleneksel hale getirdiği kahvaltılı toplantıda, Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ev sahipliğinde, bir araya geldi.

Vali Altıparmak, kurumlar arası ilişkiler ve bilgi paylaşımının önemine işaret ettiği toplantıda, İl Müdürlerinden devam eden yatırımlar ve projeler hakkında bilgi alarak talimatlarını bildirdi.Vali Altıparmak, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar ve kurum müdürlerinin katıldığı toplantıda, İl Koordinasyon Kurulu’nda konuşulamayan konuların ya da genel olarak ifade edilmesi gereken bir hususun veya kurumun yeni bir uygulamanın ilgili birimlerle paylaşılmasının da konuşulabileceğini ifade etti. Dr. Altıparmak kurumlar arasında yatay anlamdaki iletişimin sağlanmasında kahvaltılı toplantıların önemine işaret ederek bu tür toplantılara ayda bir devam edileceğini söyledi.

Vali Altıparmak, işlerin yürütülmesi sırasında ortak yürüyen projeler ve yatırımlarda kurumlar arasında iletişimsizlikler gördüğünü ifade ederek, “Geldiğimiz günden beri yönetim bir sanattır, yönetim bir iklim yaratmadır diyoruz. Bunun için çaba sarf ediyoruz. O eksikleri hâlâ kapatamıyorsak burada bir hatamız var. Bunun içinde aramızdaki iletişimin daha hızlı, daha etkin ve her şeyden önce daha insani olması için bu tür bir araya gelişlerin sağlanması lazım. Ben inanıyorum ki bu toplantılar aranızdaki diyalogu daha da artıracaktır. Gün gelir en alakasız gördüğünüz bir birimin sizin işleyişinizde, sisteminizde ne kadar önemli olduğunu fark edersiniz” diye konuştu.

Sigara ile ilgili yeni bir genelge yayınlandığını ve bu genelgenin sigara yasağının daha katı uygulanmasını gerektirdiğini ifade eden Vali Altıparmak, ağır cezalar getiren genelgenin, kamu araçlarında kesinlikle sigara içilemeyeceğini, toplu taşıma araçlarında müşteri olmasa bile sigara içilemeyeceğini, kamu binalarında koridorlarda, özel odalarda dahi sigara içilemeyeceğini talimatlandırdığını ifade etti.

Başka bir genelge ile de sıvacı, boyacı gibi iş yapanların kısa sürede belgelendirilmesi gerektiğini ifade eden Vali Altıparmak, bu tür işleri yapanların kısa sürede belgelendirilmesi ve denetlenmesi konularında İŞKUR İl Müdürü Fazlı Tamer Özükan ve Sosyal Güvenlik İl Müdür Vekili Selim Erol’a talimat verdi.

Vali Altıparmak toplantıda, yeni göreve başlayan kurum müdürlerini ilgili Vali Yardımcıları ile mutlaka görüşmeleri, tanışmaları ve görev değişikliği olan kurum müdürlerini de birimlerle karşılıklı olarak ilişkilerini yenilemelerini hususunda talimatlandırarak, “Bazı hususları yüz yüze görüşün ki konular çözülsün. Aksi takdirde birbirinizi görmeden yazılar üzerinde çözmeye çalışıyorsunuz” dedi.

Vali Altıparmak, işlerin yürütülmesinde vatandaş memnuniyetinin önemine değinerek, “Vatandaş memnuniyetini en üst seviyede tutmaya çalışırken personel memnuniyetini de ön planda tutmamız lazım” diye konuştu.

Ruhsatlandırma ve özel sektörün işi konusunda biraz daha hassas olunmasını isteyen Vali Altıparmak, bir kişiye istihdam yaratmanın maliyetinin yüksekliğine işaret ederek, risk alarak yatırım yapan işadamlarının işlemlerinin öncelenmesi ve ivedilikle sonuçlandırılması konusunda İl Müdürlerine talimat verdi.

Vali Altıparmak, kamuda ast’ın üst’e plaket vermesi konusunda ise iyi niyet olduğundan şüphe duymadığını ancak bunun gereksiz bir maddi külfet olduğunu ve ast’ın üst’ü takdirinin anlamlı olmadığını dile getirdi.

Toplantıda ev sahipliği yapan DSİ Bölge Müdürü Sedat özpınar da 2012 yılı yatırımları konusunda bilgi vererek; 2012 yatırım programına küçük Aksu Barajının mutlaka gireceğini, ihale sürecinde olan 300 yüz milyon keşif bedelli Aksu taşkın koruma projesi ihalesinin bir hafta sonra sonuçlanacağını, Korkuteli sulama sisteminin modernleştirme ihalesinin önümüzdeki yıl yapılacağını, 15 göletin de inşaat ihalelerinin yapılacağını ve kış toplu makinesi çalışmalarında kış mevsiminde çalışma olanağı olmayan illerimizden 41 iş makinesinin bölgemizde çalıştığını anlattı.

Toplantı diğer kurum müdürlerinin yeni projeleri hakkında Vali Altıparmak’ı bilgilendirmesi ve bilgi paylaşımı ile sona erdi.

Rıza ERÇİN
Mahmut DENİZ

Yorum yap