Salı, 18 Haziran 2019
Gündoğmuş’un sürdürülebilir kalkınması için beyin fırtınası

Gündoğmuş’un sürdürülebilir kalkınması için beyin fırtınası

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Antalya’nın Gündoğmuş İlçesi’nde Kaymakam, Belediye Başkanları ve müdürlerle toplantıda biraraya geldi.

Toplantıda Gündoğmuş’un gelişmesi ve sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlayacak araştırma, geliştirme, planlama ve fizibilite çalışmaları ile projelerin neler olabileceği konusunda beyin fırtınası gerçekleştirildi.
Görevleri arasında ‘Bölgenin kaynak ve olanaklarını tespit etmeye, ekonomik ve sosyal gelişmeyi hızlandırmaya ve rekabet gücünü artırmaya yönelik araştırmalar yapmak, yaptırmak ve desteklemek’ ile ‘bölgenin kırsal ve yerel kalkınma ile ilgili kapasitesinin geliştirilmesine katkıda bulunmak’ bulunan BAKA, bu yöndeki çalışmalarını Antalya’nın Gündoğmuş İlçesi’nde de sürdürdü.
BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin ile Antalya Yatırım Destek Ofisi (YDO) Koordinatörü Alaattin Özyürek, Gündoğmuş Kaymakamı İbrahim Özkan, Belediye Başkanı Mehmet Özeren, Orman İşletme Müdürü Hasan Öz, Ortaköy Beldesi Belediye Başkanı Mustafa Kıpık ile ilçedeki proje hazırlama ekibiyle toplantı yaptı. Toplantıda, Antalya merkezine uzak ve küçük ilçesi Gündoğmuş’un gelişmesi ve sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlayacak araştırma, geliştirme, planlama ile fizibilite çalışmalarının ve projelerin neler olabileceği konularında karşılıklı görüş alışverişi yapıldı.
‘KÜÇÜK İLÇEDE BÜYÜK İŞLER YAPMA’
Uçan Şelale, Alara Irmağı, yaylaları, Ümütlü Mağarası, Eğrigöl, Karıngöl ve Paşagölügibi doğal güzellikler, tarihi yerler ve ilçenin demografik durumuyla ilgili sunum yapan Belediye Başkanı Özeren, Gündoğmuş’un su, güneş ve rüzgar enerjisi potansiyeli konusunda bilgi verdi. Güneş enerjisi santrali yatırımına göre maliyetinin yarısı olan rüzgar enerji santralinin yüzde 50 daha fazla üretim yapabildiğini söyleyen Özeren, “Rüzgar enerji santrallerine (RES) ağırlık vereceğiz. Ciddi potansiyeli bilimsel olarak tespit edilecek. RES projelerini hayata geçirmek istiyoruz. Küçük ilçede büyük işler yapma peşindeyiz” dedi.
Belediyenin çalışmalarını takdir ettiğini ve başarılı olmasını dileyen Gündoğmuş Kaymakamı İbrahim Özkan da, “Öncelikli olarak çok iş yapmaktansa bir işe odaklanmak önemli” diye konuştu.
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın kuruluşu, vizyonu, hedefleri, görevleri, faaliyetleri ve destek programlarıyla ilgili bilgi verenGenel Sekreter Tuncay Engin de, bölgenin kalkınmasına yönelik her türlü çalışma yapmak, bölgeye yerli yabancı yatırımcı çekmek, bölgenin yatırım potansiyelini bilimsel verilerle ortaya koymak, yatırımcılara finansman destek sağlamak, istihdam ile ihracatı artırmaya yönelik ilgili kurumlarla koordineli çalışmak, yatırımcıları buluşturmak, bölgenin potansiyelini tanıtmak gibi geniş kapsamlı görevleri bulunduğunu belirtti. Engin, BAKA’nın bölgede sürdürülebilir kalkınma için her zaman desteğe hazır olduğunu vurguladı.
Antalya, Burdur ve Isparta’daki kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşların stratejik gelişme alanlarında yapacakları araştırma, planlama ve fizibilite çalışmaları için 2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı’na başvuruların yıl sonunda tamamlanacağını hatırlatan Engin, başvuru için kısa bir süre kaldığını belirterek geç kalınmaması uyarısında bulundu.
2011 MALİ DESTEK PROGRAMI
Finansal desteklerden birisinin mali destek çağrısı olduğunu hatırlatan ve BAKA’nın“Sanayi ve Turizm Sektörlerinde Rekabetçiliğin Artırılması” başlığındaki ilk mali destek programından Antalya, Burdur ve Isparta’dan 28’i kar amacı güden 11’i de kar amacı gütmeyen projenin destek alarak uygulanmaya başladığını belirten Genel Sekreter Engin, yeni çıkılan 2011 Yılı Mali Destek Programı hakkında bilgi verdi.
BAKA tarafından 2011 yılında “AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi Mali Destek Programı”, “Tarıma Dayalı Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı” ve “Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi Mali Destek Programı” olmak üzere 3 farklı mali destek programı için proje teklif çağrısına çıktığını belirten ENGİN, şöyle devam etti:
“Kar Amacı Gütmeyen Kurum ve Kuruluşlar için 26 Ocak 2012, Kar Amacı Güden İşletmeler için de 27 Ocak 2012 son başvuru tarihleridir. AR-GE ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi Destek Programı’ndan yararlanacak projelere asgari 40 bin azami de 400 bin TL, Tarıma Dayalı Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek ile Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi Mali Destek programlarından yararlanacak projelere de asgari 30 bin azami 300 bin TL destek verilecek. Proje hazırlama konusunda üç ilimizdeki BAKA uzmanlarımızdanayrıntılı bilgi ve her türlü teknik destek alabilirsiniz” diye konuştu.Yorum yap