Çarşamba, 13 Kasım 2019
Kadınlar Kibelya’yla kazanacak

Kadınlar Kibelya’yla kazanacak

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Gönüllüleri Derneği işbirliğiyle gerçekleştiren Kibelya bebekleri istihdam projesine katılan 14 kadın ile tezhip kursunu tamamlayan 10 kadın sertifikalarını aldı. Kadınlara sertifikalarını Antalya Gönüllüleri Derneği Başkanı Dr. Günseli Akaydın verdi.

Haşim İşcan Aile Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezi’nde Kibelya bebeklerinin yapımını öğrenen kadınlar için sertifika töreni düzenlendi. Törene Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ın eşi ve Antalya Gönüllüleri Derneği Başkanı Dr. Günseli Akaydın, Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Danışmanı Akgün Keskin Sakarya, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Duygu Batmaz ile sertifikalarını almaya hak kazanan kadınlar katıldı.
AİLE BÜTÇESİNE KATKI
Törende konuşan Dr. Günseli Akaydın, projenin ana amaçlarından birinin beceri kazandırma eğitimi olduğunu söyledi. Akaydın, kursu tamamlayan kadınların evlerinde Kibelya bebek üreterek, aile bütçelerine katkı koyabileceklerini vurguladı. Eğitim sürecinde kadınların beceri kazanmanın yanında yurttaşlık eğitimi aldıklarını ifade eden Günseli Akaydın, “Biz el emeklerinizi değerlendirmek istiyoruz. Derneğimiz yeni satış alanları buldukça sizler bunları üretecek ve el emeğinizi alacaksınız. Kadınlarımız aile bütçelerinize ufak bir katkı sağlayacaklar. Kibelya ailesi olarak sürekli genişliyoruz” dedi.
KURSİYERLER MUTLU
Yaklaşık 7 hafta, toplam 32 saat eğitim gören kursiyerler, gelen siparişleri evlerinde tamamlayarak aile bütçelerine katkı sağlıyor. Kibelya bebekleri istihdam projesine katılan 14 kadın ile tezhip kursunu tamamlayan 10 kursiyer de sertifikalarını aldı. Kibelya kursunu tamamlayanlardan ev hanımı Kadriye Çetin, hem uğraş edinmek hem de kazanç sağlamak için kurslara katıldığını söyledi. Kursiyerlerden Alime Demirtaş da artık rahatlıkla Kibelya bebek yapabildiğini ifade etti. Ev hanımı Hatice Ölügömmez de Kibelya kursunu arkadaşlarının tavsiye ettiğini belirterek, “Kurs sayesinde hem aile bütçesine hem de kendime katkı sağlıyorum. Akşama kadar evde boş oturacağıma zamanımı burada değerlendirmek daha iyi oldu” dedi.


Yorum yap