Salı, 24 Eylül 2019
Balıkçı barınağı büyüyor

Balıkçı barınağı büyüyor

İhalesi Ekim ayında gerçekleştirilen Antalya Balıkçı Barınağı'na ilişkin Antalya Deniz Ticaret Odasında Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erol’un ev sahipliğinde ve Vali Dr. Altıparmak’ın başkanlığında bir toplantı düzenlendi.

Vali Ahmet Altıparmak toplantıda, ihalesi yapılan ve projesi hazırlanan 19 milyon TL'ye mal olacak Antalya Balıkçı Barınağı hakkında ilgili Vali Yardımcısı Mehmet Yavuz başkanlığında talimatı doğrultusunda yapılan iki toplantıya ait sonuçların ele alınacağını ifade ederek, önceliklerinin balıkçılar olduğunu, ancak balıkçıların ihtiyacı fazlası kapasitenin verimli olarak nasıl kullanılacağının değerlendirileceğini ifade etti.

Vali Altıparmak, “Verimli şekilde nasıl kullanacağımız noktasına baktığımız zamanda bizde kayıtlı 220 tekne görünüyor. Aktif olanda 258 tekne görünüyor. Aktif olan 2 yüz civarında. Balıkçı barınağının kapasitesi 586, ayrıca toplantılarda yapılan öneriler doğrultusunda yapılacak çalışma ile buranın kapasitesini yüzde 30 oranında artırmamız mümkün. Bu da 700’ün üzerinde tekne demektir. Kısa ve uzun vade de bölgemizde balıkçı teknelerinde artış beklemiyoruz. Balıkçı barınağı kamu kaynakları ile Antalyalı için yapılıyor. Dolayısıyla bunu en verimli nasıl kullanırız? Bütün gayemiz bu” diye konuştu.

Bakanlık tarafından hazırlanan proje üzerinde bazı değişiklikler yapılarak kapasitenin artırılacağını söyleyen Vali Altıparmak, bu konuda Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'dan da onay aldıklarını ifade etti. Dr. Altıparmak, Balıkçı Barınağı'nı sadece balıkçıların değil, deniz ticaretiyle uğraşan ve denizi kullananların da yararlanabileceği bir alana dönüştürmek istediklerini dile getirdi.

Toplantı, Vali Yardımcısı Mehmet Yavuz başkanlığında yapılan toplantılarda mutabık kalınan maddelerin değerlendirilmesi ile devam etti. Çalışmaları devam eden yeni düzenlemeler önümüzdeki günlerde bakanlığın onayına sunulacak.

Dr. Altıparmak toplantının ardından makamına yaya olarak geçerken Cumhuriyet Meydanındaki sanatçılarla selamlaşarak onlarla bir süre ayaküstü sohbette bulundu.

Fotoğraflar: Rıza ERÇİN
Mahmut DENİZ / ANTALYA

Yorum yap