Cuma, 6 Aralık 2019

Envar’da hijyen mutfak

Özel Antalya Envar Eğitim Kurumları, bünyesindeki öğrencileri, öğretmenleri ve çalışanlarını kendi mutfağında en hijyenik ortamda hazırladığı yemekler ile sağlıklı beslenmelerini sağlıyor.

HİJYEN MUTFAK, USTA AHÇI
Özel Antalya Envar Koleji, birçok eğitim kurumunun aksine kendi çatısı altında bulunan mutfaklar ile öğrencilerini doğru ve temiz gıda ile beslenmelerini amaçlıyor. Kolejin mutfak şefi ünlü aşçı Hasan Petek ve ekibi Şükriye Sarı, Emine Süt, Dudu Tokat, Fikriye Yavuz, Cemile Barcı ile Hülya Akgöl, sabah erken saatlerde yemekleri pişirmeye başlayıp, öğrencilerin öğle yemeğine yetiştiriyor.
“YEMEKLERİ SEVGİ İLE PİŞİRİYORUZ”
Yemekleri, oldukça hijyenik ve modern bir mutfakta hazırladıklarını belirten 36 yıllık usta aşçı Hasan Petek, Envar Eğitim Kurumları mutfaklarında hizmet verdiğini belirterek, “Yıllarca turizm belgeli kurumsal işletmelerde mutfak yönettim. Bir turizm aşçısı olarak 16 yıldan bu yana Envar Koleji öğrencilerine temiz ve leziz yemekler pişiriyoruz. Yemeklerimizi, oldukça hijyenik mutfaklarımızda hazırlayarak öğrencilerimizin servis ediyoruz. Sevgimizi yemeklerimize vererek daha lezzetli olmalarını sağlıyoruz” dedi.
Özel Antalya Envar Eğitim Kurumları Genel Müdürü Kadir Sözen, yaptığı açıklamada, kendi mutfaklarında diyetisyenler gözetiminde usta aşçılar ile hazırladıkları yemekleri, nöbetçi öğretmenler nezaretinde öğrencilere verdiklerini, her türlü temizliğe, hijyene, düzene ve doğru beslenmeye dikkat ettiklerini söyledi.

Yorum yap