Cuma, 6 Aralık 2019

Almanya ve Rusya´dan gelecek ziyaretçi sayısında yüzde 20 artış bekleniyor

Almanya ve Rusya´dan 2005´te Türkiye´ye gelecek ziyaretçi sayısında yüzde 20´nin üzerinde artış beklenirken, Türkiye´nin, mevcut pazarların yanısıra, yeni pazarlara da açılması gerektiği ifade edildi.

Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) ile Akdeniz Turistik Otelciler Birliği´nin (AKTOB) birlikte düzenlediği ´Tur Operatörlerinin 2004 Değerlendirmesi ve 2005´ten Beklentiler´ konulu toplantıda, Almanya ve Rusya´dan 2005´te Türkiye´ye gelecek ziyaretçi sayısında yüzde 20´nin üzerinde artış beklendiği açıklandı. Toplantıya katılan önde gelen tur operatörleri tarafından, Türkiye´nin, mevcut pazarların yanısıra yeni pazarlara da açılması konusundaki ortak görüş benimsendi. Ayrıca, ´herşey dahil´ sistemini uygulamaya başlayan Mısır´ın da Türkiye´ye rakip olacağı ifade edildi.

TUYED ile AKTOB´un birlikte düzenlediği toplantı Antalya Gizli Bahçe Restoran´da yapıldı. Öger Tour adına Nina Öger, TUI adına Nurhan Erdem, Thomas Cook-Diana adına Mustafa Yakar, ITS-Mastur adına Selim Lapa, Tez Tour adına Yunus Goralı, Corendon adına Bora Karaer ve Astral-Bastıyalı adına Hüseyin Onat Cihanoğlu´nun katıldığı toplantıda, Antalya´da turizmin 2005 yılı masaya yatırıldı.

Başta Almanya ve Rusya olmak üzere çeşitli pazarlarda faaliyet gösteren tur operatörlerinin, 2005 yılına ilişkin beklentilerini açıkladığı toplantıda, bu ülkelerden 2005´te Türkiye´ye gelecek ziyaretçi sayısında yüzde 20 oranında artış beklendiği ifade edildi. Turizm sektörünün can damarı halinde olan tur operatörleri toplantı sonrasında, dünyadaki turizm eğilimleri ve tüketici taleplerinin daha da önem kazanacağına işaret ederek, bu gelişmeler ışığında yeni ürün geliştirmenin önemi üzerinde görüş birliğine varıldı.


ÖGER: ´AB RÜZGARINI ARKAMIZA ALMALIYIZ´

2004 yılı içerisinde Türkiye´ye 1.3 milyon turist getiren Nina Öger, turizmin yalnız konaklama ile değil kültürel değerlerle desteklenmesinin gerekliliğine değindi. 2004 yılında Öger Tour olarak internet üzerinden yaptıkları satışlarda yüzde 57 oranında artış yakaladıklarının altını çizen Öger, internet üzerinden yapılan satışın rakamsal değerinin 9.5 milyon Euro ciro olduğunu vurguladı.

Türkiye´yi sadece güneş, deniz ve oteller olarak pazarlamamak gerektiğine dikkat çeken Öger, ´kültürel değerlerimizi de onlara sunmamız gerektiği´ tezini savundu. Öger, ´Türkiye´nin zengin bir kültürel geçmişi var. Biz bu zenginliğimizi harmanlayarak müşterilerimize sunmalıyız. Bakın ülkemize gelen turistler, her dinin ibadet yerini aynı mekanda bulabiliyor. Bir de gelen turistlere kendimize has şeyleri pazarlamalıyız. Ülkemizde 7 çeşit peynirimiz var. Biz bunlar dururken başka peynir pazarlamaya çalışmayalım.´ dedi.

´AB´ye kendimizi olduğumuz gibi pazarlamamız gerekiyor´ diyen Nina Öger, Türkiye için esen AB rüzgarının ülke olarak alınması gerektiğini ifade etti. AB süreciyle birlikte Türkiye´ye karşı artan ilgiden yararlanılmasının gerekliliği üzerinde duran Öger, ´Ülke tarihimizi önümüzdeki 10 yılda yazmalıyız´ diye konuştu.

Avrupa pazarında müşteri sayısının artmadığını ifade eden Mustafa Yakar, ülkelerin sadece rakiplerinin müşterilerini aldığını söyledi. Türkiye´nin sunacağı ürünleri çeşitlendirmesinin gerektiğini vurgulayan Yakar, fiyat karmaşasına girilmesinden de şiddetle kaçılması gerektiği üzerinde durdu. Bir birine yakın çok sayıda otel yapıldığına dikkat çekerek konuşmasını sürdüren Yakar, ürün çeşitlendirilmesinin istikrar açısından önemli olduğunu dile getirdi. Yakar, şöyle

dedi: ´Pazarı çeşitlendirmekten bahsediyoruz. Ama hepimiz en iyi satanı yapıyoruz. Shopping olaylarında çok dikkatli olmalıyız. İşlerimizde imaja ve güvene ağırlık vermeliyiz. Müşterinin güven unsurunu mutlaka çözmeliyiz. Esnek hareket etmeliyiz.´


´RUS PAZARINDA MISIR BİZE RAKİP OLUYOR´

2005 yılında aldıkları mesafeyi artırmak için rakiplerini ve dünyadaki gelişmeleri yakın takip altında tutacaklarının altını çizerek Hollanda pazarındaki gelişmeleri değerlendiren Bora Karaer da, bu bağlamda stratejiler geliştirdiklerini açıkladı.

Rusya pazarı ile ilgili olarak kırılma noktalarına dikkat çeken Tez Tour´dan Yunus Goralı ise, bu pazarda vize sıkıntısı yaşanabileceğini söyledi. Turizmde herkesin gelişme için çaba harcaması gerektiğini ifade ederek konuşmasını sürdüren Goralı, Mısır´ın Türkiye´ye bu pazarda ciddi bir rakip konumuna geldiğini hatırlattı. İki pazarın Eylül ayında çakıştığını, bu ayda Mısır´ın, fiyatlarının daha iyi olmasından kazançlı çıktığını vurgulayan Yunus Goralı gibi Mısır pazarında yaşanan gelişmelere dikkat çekerek konuşmasına başlayan Nurhan Erdem Tanır da, her şey dahil sisteminin Türkiye´de olduğu kadar Mısır´da da gelişmekte olduğunu vurguladı. 2004 yılının kendileri açısından da olumlu geçtiğini ve yeni yılda da artış eğiliminin devam edeceğini söyleyen Tanır, Avrupa pazarındaki müşteri sayısının da rtmadığını belirterek, artık turizm pastasının büyümediğine işaret etti.
cihan

Yorum yap