Salı, 12 Kasım 2019
Cuma buluşmalarının durağı, sanayinin çırağı

Cuma buluşmalarının durağı, sanayinin çırağı

Pek çok gazeteci, siyaset, iş, spor ve sanat dünyasını bir araya getiren Cuma buluşmalarının 12.si Akdeniz Sanayi Sitesi Kooperatif binasında gerçekleşti.

Gazetecilerin, siyaset, iş, spor ve sanat dünyasındaki isimlerin bir araya geldiği Cuma buluşmalarının 12.si Akdeniz Sanayi Sitesi Kooperatif binasında Başkan Mehmet Öztürk ve yönetim kurulunun misafirperverliğinde Kooperatif binasında gerçekleşti. Buluşmaya Akdeniz Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Mehmet Öztürk, yönetim kurulu üyeleri Mustafa Yavuz, Süleyman Okatan, Selehattin Aygün, yönetim kurulu üyesi ve Antalya Oto Tamirciler Odası Başkanı Mehmet Bucak, denetim kurulu üyesi Osman Zeybek, MHP İl eski Başkanı Ali Baki Sarıca, Ermenek Mahalle Muhtarı Akif Yasan, Antalya Burada Gazetesi İmtiyaz Sahibi Murat Şükrü Seyirci, Akdeniz Sonbaskı Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ali Ay ve Genel Yayın Yönetmeni Pınar Gülmez, Seri Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Yalçın Küçük, Konyaaltı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enver Öztürk, Bizimantalya.com imtiyaz sahibi İbrahim Yılmaz, Sabah Gazetesi muhabiri Gamze Aras, Güney Haberci Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ergin Çevik, Haber Müdürü Mehmet Küçüktürkmen, Gündem Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hidayet Gültekin, Yeni Yüzyıl Gazetesi Muhabiri Murat Şentürk, Manşet Gazetesi Muhabiri Esra Altunkes, Hilal Gazetesi Muhabiri Abdülkerim Kurt, Akturpark Genel Müdürü Ramazan Aydemir, Akdeniz Motor Yenileme işletme sahibi Bekir Öner, Şekerbank Sanayi Sitesi Şube Müdürü Boran Esen Kavaz ve sanayi çırakları katıldı.
Buluşmanın açılış konuşmasını yapan Akdeniz Son Baskı Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ali Ay, gazeteci arkadaşlarımızın önerisi ile haftalar önce başlattığımız bu buluşmalar ger geçen gün daha da güçlenerek devam ediyor. 12.sini düzenlediğimiz bu buluşma ilk defa bir gazetecinin misafirperverliğinin dışında farklı bir adreste, sanayi sitesinde gerçekleşiyor. Amacımız bir arada olmak, kaynaşmayı artırmak, Antalya gündemini sucuk ekmek tadında sohbet havasında Antalya’nın ileri gelenleri ile masaya yatırmak. Bu nedenle bizleri burada misafir eden Başkan Mehmet Öztürk ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum dedi.
Buluşmaya ev sahipliği yapan Akdeniz Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Mehmet Öztürk ise amacımız sizlerin buluşmasına destek vermek, bunun yanında sanayi sitemize getirmiş olduğumuz proje ve yenilikleri siz katılımcılara aktarmak. Böyle bir buluşma projesini hayata geçiren siz gazetecilere teşekkür ediyor, yeni buluşmalarda bir arada olmayı temenni ediyorum dedi.
Buluşmaya katılanların tek tek tanıtıldığı toplantıda buluşmanın hedefine değinen AntalyaBurada internet gazetesi imtiyaz sahibi Murat Seyirci ise Antalya’nın siyaset, spor, sanat ve iş dünyasının yanı sıra gazetecilerin bir araya gelmesini hedefleyen bu buluşma da, bir yandan Antalya’nın gündemdeki konularını tartışmak, diğer taftan göz ardı edilmiş eskilerimizi gün yüzüne çıkarmak hedefindeyiz. Kaynaşmanın yanı sıra Antalya’mıza faydalı olacak her türlü tartışmayı buluşmalarımızda sürekli hale getirmeyi hedefliyoruz. İlerleyen haftalarda daha farklı tesislerde, yeniliklerde, projelerde bir arada olmayı ümit ediyoruz dedi.
Siyaset gündeminin en hareketli partilerinden MHP’nin kaset skandalı ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan MHP İl eski Başkanı Ali Baki Sarıca ise aile hayatına dikkat etmeyen, ahlaksızlık yapan, hata yapan siyasette yer alamaz. Aileden sorumlu genel başkan yardımcısı yaptığı hatanın bedelini ödemiştir dedi. MHP’nin seçimlerde beş milletvekili çıkartacağını belirten Sarıca, oy ,partilerin hedef ve vizyonuna göre verilir. Milletvekillerinin partilere kazandıracağı oy çok az olacaktır. Bu nedenle ilk beş sırada kimin olduğundan ziyade, partinin hangi politikalarla oy alacağı daha önemlidir dedi.
Yenilen sucuk ekmeklerin ardından Akdeniz Sanayi Sitesi Çıraklık Yurdunun inşaatını gezen katılımcılar, proje hakkında başkan Öztürk’ten bilgi aldı. Projenin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten Öztürk, sanayimizin şu an 1500 çırağa ihtiyacı var. Çırak bulamamamızın en büyük nedeni ise çırakların kalacağı alanların olmaması. Çünkü sanayide çalışmak isteyen çıraklar çeşitli il ve köylerden geliyor. Barınma ve ihtiyaç sorunları yaşayan çırak adayları ise bu sorunlardan dolayı farklı sektörlerde görev almak zorunda kalıyor. Bu proje ile bu soruna dur diyerek, sanayideki çırak ihtiyacını karşılamayı hedefliyoruz dedi. Projenin maliyeti ile ilgilide bilgi veren Öztürk, proje kapsamında Kooperatif Binamızın kullanılmayan üst katını 7 seneliğine Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne yap işlet devret protokolü ile devrettik. Altı ve sekizer kişilik odalarda yüz çırağın barındırılacağı yurdumuzda, çamaşırhane ve kafeterya yer alacak. Çıraklarımız yurtta yemeğini ücretsiz yiyecek, sosyal aktivitelere katılacak, yurdumuzun tüm avantajlarından ücretsiz faydalanacak. Büyükşehir Belediyesi Beş yüz bin Türk Lirasına yaklaşan bir yatırım ile projeyi tamamlayacak, aylık giderlerini ise Kültür Dairesi Başkanlığı karşılayacak. Bu proje kısmetse 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramında Kubat konseri ile açılacak dedi.
Buluşmanın ardından sanayideki projeleri yerinde göstermek amacı ile gezi düzenleyen Başkan Öztürk, sanayiye yapılan yeni sosyal tesis, park ve diğer projeler ile ilgili bilgiler verdi.

Yorum yap