Pazar, 22 Eylül 2019
Radyofrekans yöntemi ile ağrısız bademcik ameliyatı

Radyofrekans yöntemi ile ağrısız bademcik ameliyatı

Bazen vücudu hastalıklardan korumakla görevli olan bademcikler hastalık kaynağı olabiliyor. Kimi bademcik enfeksiyonları uzun vadede kalp kapakçığı yetmezliği, böbrek yetmezliği ve eklem romatizması gibi ciddi sonuçlar doğurabiliyor.

BSK Aydın Anka Hastanesi KBB Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuncay Kodaş bademcik ameliyatının gerekli olduğu durumları ve ameliyat yöntemlerini anlatıyor…

Bademcikler vücudumuzda, mikroplarla savaşmamıza yardımcı olan savunma hücrelerini üreten “lenfoid doku” olarak adlandırılan dokunun bir parçasıdır. Boğazın her iki yanında bulunan, ceviz büyüklüğündeki bademcikler, özellikle henüz bağışıklık sisteminin yeterince gelişmediği çocukluk döneminde, ağızdan ve burundan alınan mikroplara karşı “savaş verirler.
Ancak bazen vücudu hastalıklardan koruma görevini üstlenen bademcikler çeşitli nedenlerden dolayı kendileri hastalık yaratarak, çocuğun ateşlenmesine ilerleyen zamanlarda daha da ciddi sağlık riskleri ile karşılaşmasına neden olabilirler.
Dışarıdan alınan virüsler ya da bakteriler nedeniyle hastalık kaynağı olan bademcikler bakterilerin yaşaması için son derece uygun ortamlar yaratırlar. Bademcik enfeksiyonlarının yüzde 60-70’i virüslere bağlıdır. Diğerlerinin sebebi bakterilerdir. Virüslere bağlı olarak gelişen bademcik hastalıkları biraz daha hafif seyirlidir. Daha düşük ateş, biraz daha az boğaz ağrısı, daha az kırgınlık yaratırlar. Ayrıca viral enfeksiyonlarda burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi ilave yakınmalarda birlikte görülebilir. Bakteriyel olanlarda bademcik dokusu iyice şişer kızarır, beyaz bir örtü ile kaplanır. Daha fazla akıntı, daha yüksek ateş vardır. Boğazda ve genizde akıntı, buna bağlı öksürük görülür.
Bademciklerin enfekte olmasından üst solunum yolu enfeksiyonlarına yol açan bütün virüsler sorumludur. Bunlar arasında özellikle halk arasında ‘beta mikrobu’ olarak bilinen A grubu beta hemolitik streptokokların daha tehlikelidir. Bu bakterinin özelliği, bu bakterinin hücre duvarına karşı oluşan bir takım hücrelerin kalp kapakçıklarında, böbreklerde ve eklemlerde hasara yol açabilmesidir. Bunun sonucunda da uzun vadede kalp kapakçığı yetmezlikleri, böbrek hasarı ve eklem romatizması gelişebilir.
Sağlığı tehdit eden bu gibi durumlarda bademciklerin alınması gerekmektedir.

RADYOFREKANS YÖNTEMİ İLE AĞRISIZ, KANAMASIZ BADEMCİK AMELİYATI

Bademcik ameliyatları için uzun yıllar boyunca ameliyat sırasındaki kanamayı, ameliyat sonrası ağrıyı ve kanama ihtimalini azaltmaya yönelik birçok teknik denenmiştir.
Son yıllarda radyofrekans tıbbın birçok alanında olduğu gibi bademcik ameliyatlarında da kullanılmaya başlanmıştır.Aydın’da sadece BSK Aydın Anka Hastanesi’nde bulunan radyofrekans yöntemiyle GYRUS ENT cihazı kullanılarak, burun eti, uyku apnesi, ve kronik bademcik (Tonsillektomi) rahatsızlıklarının tedavisi yapılmaktadır.Bu yöntemle kanama riski en aza inmekte ve hastalar çok kısa sürede normal yaşantılarına dönebilmektedir.


Yorum yap