Pazar, 22 Eylül 2019
Gribal enfeksiyonlara dikkat!

Gribal enfeksiyonlara dikkat!

Özellikle Gripal enfeksiyonlara sebep olan virüslerin 300 den fazla türü olduğunu söyleyen Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Uzm.Dr. Bekir Uygun 'her yıl bu virüslerden İnfluenza cinsinden olanlar bütün dünyayı kapsayan grip salgınlarına neden olmaktadır' dedi.

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Enfeksiyın Hastalıkları Bölümü Uzman Doktoru Uzm.Bekir Uygun Soğuk havalarla birlikte benzer şikayetlerle hastanelere başvuran hasta sayısında ciddi artış olması birçok kişinin uzun süren hastalık evresi, ateş, kuru öksürük, halsizlik, eklem ve kas ağrıları gibi benzer belirtiler göstermesi halk arasında keçi gribi söylentilerine neden olduğunu belirtti.

Havaların soğumasıyla birlikte yayılmaya başlayan salgının, keçi gribi diye anıldığını belirten Uzm.Dr. Bekir Uygun hastalığın bu şekilde anılmasının sebebi grip salgınlarının son yıllarda kuş, at, domuz diye adlandırılması veya hastalığın uzun sürmesi nedeniyle inatçı olmasından kaynaklanmış olabilir. Fakat bu yanıltıcı ve kafa karıştırıcı bir isimlendirmedir, hem keçilerle bir ilgisi yoktur hemde tıp literatüründeki gerçek keçi gribi tıpta Q ateşi veya Quensland ateşi adıyla bilinen ayrı bir hastalık olduğunu vurguladı.
BELİRTİLERE DİKKAT
Hastalığın ani olarak yüksek ateş, titreme, baş ve kas ağrıları, halsizlik gibi grip benzeri bulgularla kendini gösterdiğini söyleyen Uzm.Dr. Bekir Uygun ''Hastalık genellikle selim seyirlidir kalp ve karaciğeri tutulan hastalarda ölüme sebep olabilir. En çok baş ağrısı ve akciğerleri tutarak inatçı öksürüklerle karakterize zatürreye sebep olur. 2009-2010 tarihleri arasında keçi gribi hastalığı, Hollanda'da 2 bin 300 kişide belirlenmiş ve 6 kişinin yaşamını yitirmesine neden olmuştur. Keçi Gribi hastalığı, sanıldığı gibi viral değil bakteriyel bir hastalık olduğundan ve insandan insana ancak kan veya deri yoluyla çok nadiren bulaşabildiğinden mevsimsel grip, kuş gribi ya da domuz gribi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara yol açmaz. Belli bir bölgede daha sınırlı bir tablo ile kendini gösterir. Hastalığın tedavisinde gripten tamamen farklı olarak antibiyotikler kullanılır'' dedi.
Şu ana kadar ülkemizde herhangi bir keçi gribi vakasına rastlanmadığını söyleyen Dr.Bekir Uygun, son zamanlarda görülen enfeksiyonların, mevsimsel gribal enfeksiyonlar olduğunu, keçi gribi ile bir ilgisi olmadığını belirtti.
KORUNMAK İÇİN...
Bu günlerde salgına neden olan mevsimsel gripten korunmak için bazı konulara dikkat çeken Uzm.Dr.Bekir Uygun ''öksürme ve hapşırma sırasında özellikle ağız ve burunun bir mendil ile kapatılmalı, mendil kullanıldıktan sonra tekrar kullanmak yerine çöp sepetine atılmalı, öksürdükten ve hapşırdıktan sonra eller bol sabun ve suyla yıkanmalı, tercihen öksürüp hapşırırken ellere değil kolun içine hapşırılmalı. Kirli ellerle gözlere, buruna ve ağıza dokunulmamalı, vücut direncinin düşmesini engellemek için mevsim özelliklerine uygun giyinilmeli, bol sulu gıdalar, taze sebze ve meyveler tüketilmelidir. Şu an için vatandaşlarımızın yapması gereken en önemli şey korunma tedbirlerine dikkat etmesidir. Bu saydığımız önlemleri alarak sadece gripten değil grip gibi solunum yoluyla bulaşan tüm hastalıklardan kendinizi koruyabilirsiniz 'dedi.Yorum yap