Pazar, 22 Eylül 2019
53 yaşındaki hastaya aynı anda by-pass ve böbrek nakli

53 yaşındaki hastaya aynı anda by-pass ve böbrek nakli

53 yaşındaki Yusuf Acarbulut'a aynı anda hem 3'lü by pass, hem de böbrek nakli yapıldı. Ameliyatlar Medical Park Antalya Hastane Kompleksinde Prof. Dr. Ömer Bayezid ve Prof. Dr. Alper Demirbaş tarafından gerçekleştirildi.

Medical Park Antalya Hastane Kompleksinde ilki çok konuşulan aynı anda by-pass ve böbrek naklinin ikincisi gerçekleştirildi. 53 yaşında 3 çocuk babası Antalya'lı Yusuf Acarbulut, 18 yıldır şeker hastalığı ile mücadele ediyordu. Son iki aydır böbrek sorunu yaşayan Acarbulut'a nakil olması gerektiği söylendi. Yusuf Acarbulut'un ailesi nakli Prof. Dr. Alper Demirbaş ve ekibinin yapmasına karar verdi. Nakil öncesi yapılan tetkiklerde Yusuf Acarbulut'un 3 damarının tıkalı olduğu saptandı. Bu durum kendisinde kalp rahatsızlığı olduğunu bilmeyen Yusuf Acarbulut ve ailesi için büyük şaşkınlığa neden oldu. Acarbulut'un ailesi onay verince aynı kurumda görev yapan ve ortak çalışmalar gerçekleştiren iki cerrah daha önce de yaptıkları gibi by-pass ve böbrek naklini aynı anda yapmaya karar verdiler.
Yusuf Acarbulut, hastanenin Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş ve Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Bayezid tarafından geçen hafta ameliyata alındı. Her iki ekibinde hazır bulunduğu ameliyatta, hastaya önce 3 saat süren 3'lü by-pass yapıldı. Ameliyatın planlandığı gibi gitmesi ve kalp ekibinin “Bizim alanımızla ilgili herşey tamam” mesajı üzerine, Yusuf Acarbulut'un vericisi olan 45 yaşındaki eşi Ayşe Acarbulut, ameliyathaneye alındı ve nakil başlatıldı. Alıcıya takılan böbreğin hemen fonksiyon görmeye başlaması, yapılan nakil ameliyatınında başarıyla gerçekleştirildiğini gösterdi.
Operasyon sonrası kontrollerde Yusuf Acarbulut'un değerleri çok iyi çıktı ve hiçbir sorun gelişmedi. Ameliyatın 4. gününde hastanın böbrek fonksiyonlarının tamamen normale döndüğü görüldü.
Eş zamanlı olarak 3'lü by-pass ameliyatı ve sonrasında da canlı vericiden böbrek nakli gerçekleştirilen Yusuf Acarbulut, “Tekrar sağlığıma kavuşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Operasyonu gerşekleştiren Prof. Dr. Ömer Bayezid ve Prof. Dr. Alper Demirbaş'a çok teşekkür ediyorum” dedi.
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Bayezid ve Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş, yaptığı açıklamada, “Son iki yılda bin altmış böbrek naklinin elli üç tanesi koroner by-pass ameliyatından sonra gerçekleştirilmiştir. Böbrek hastalığının son yıllardaki en önemli nedeni şeker hastalığıdır. Şeker hastalığı böbreğe verdiği zarar kadar kalbide aynı şekilde kötü anlamda etkileyen bir hastalıktır. Şimdiye kadar kalp cerrahisi ile birlikteki uygulamalarımızda by-pass gereken hastalarda önce

by-pass ameliyatı gerçekleştirilip, 4-6 hafta sonra böbrek naklini gerçekleştirmekteydik. Araştırdığımız kadarıyla Türkiye'de ve dünyada ilkini gerçekleştirdiğimiz ve şu anda da ikinci olan bu operasyonda koroner by-pass ve böbrek nakli aynı ameliyat içinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilmiştir. Ameliyat sonrası ikinci günde hastanın kalp ve böbrek fonksiyonları tamamen normale dönmüştür. Uygun hastalarda bu yöntemin güvenli bir şekilde yapılabileceği gösterilmiştir. Bundan sonrada kalp cerrahisi ve organ nakli cerrahisi işbirliği ile bu yönteme birçok hastanın tedavisinde devam etmek istiyoruz'dedi.


UYGULAMANIN AVANTAJLARI
İki ameliyatın aynı anda yapılması, hastayı kalp ameliyatı sonrası girilen diyalizin olumsuz etkilerinden koruyor.

Hastanın 4-6 hafta içinde arka arkaya 2 büyük ameliyat geçirmesine gerek kalmadığı için ekstra bir riskin ve yaşanacak sıkıntılı dönemin önüne geçiliyor.
Bu durum iki farklı zamanda yapıldığında daha uzun sürecek hastanede kalış süresini kısaltıyor.

Kalp ameliyatları ve sonrasındaki diyaliz sırasında hastaya kan verilmesi gerektiğinde hasta ve vericisi arasında bir reaksiyon gelişme riski olabiliyor. Bu kan transfüzyonunun artmasına paralel bir artış gösterdiği için uygulama hastayı bu riskten de koruyor.

Kalp ameliyatı sonrası, hastanon böbrek fonksiyonları normale döndüğü için yoğun bakım dönemi daha rahat geçiyor.


Yorum yap