Pazar, 22 Eylül 2019
CHP’nin ÖTV önergesine AKP engeli

CHP’nin ÖTV önergesine AKP engeli

CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü, akaryakıt üzerinden alınan vergilerin yüzde 70’lere ulaştığına dikkat çekerek, “AKP akaryakıtta verginin vergisini alıyor. Vatandaşa da zamlar yansıyor. Bu zamlar AKP’nin başarısıdır” dedi.

CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü, CHP’li milletvekilleri ile birlikte ÖTV listelerini düzenleyen Torba Kanun Tasarısı’nın 90. maddesinde değişiklik yapılmasını içeren bir önerge verdi. CHP, akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV’nin yüzde 20 oranında indirilmesini gündeme getirirken, önerge AKP’nin oylarıyla reddedildi.
CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü, yaptığı açıklamada, akaryakıttan alınan ÖTV’nin çok yüksek olduğunu, bu nedenle sanayiciye, çiftçiye, üreticiye rekatebet gücü verecek bir fiyat sunulamadığını söyledi.Çöllü, “Biz CHP olarak akaryakıtta ÖTV oranlarının indirilmesini istiyoruz. Çünkü hepimizin bildiği gibi Türkiye, insani gelişmişlikte, hukuk alanında, demokrasi alanında dünya ülkeleri arasında son sıralarda ama akaryakıt fiyatlarında rekortmen” dedi.
Avrupa ülkeleri arasında benzinde en yüksek vergiyi Türkiye’nin aldığının belirtildiğine dikkat çeken Çöllü “Vergiler, satış fiyatının yüzde 65-70’ine ulaşıyor. benzin fiyatı 4 TL’yi aştı. Petrol fiyatının etkilemediği bir alan yoktur. Hem üretim aşamasında, hem taşımacılıkta maliyetler artıyor bunlar da fiyatlara yansıyor. Tabi AKP’nin enflasyon paketi farklı olduğu için bu zamlar orda görünmüyor ama vatandaşın mutfağına, vatandaşın otobüs biletine, çiftçinin traktörüne bu maliyetler yansıyor” dedi.
-ZAMLAR AKP’NİN BAŞARISI-
Petrol ürünleri neredeyse temel bir vergi kalemi olarak kullanıldığını vurgulayan Çöllü, “Verginin de vergisi alınıyor. Fiyata önce ÖTV uygulanıyor, onun üzerinden de KDV alınıyor. Vatandaşa ÖTV’nin KDV’si ödettiriliyor. Bakın 2010 yılında akaryakıttan alınan ÖTV ve KDV 31 milyar 697 milyon TL. Yani toplam vergi gelirlerinin yüzde 15.1, akaryakıt üzerinden toplanıyor” dedi.
Enerji Bakanı’nın petrol fiyatlarının düşmesi durumunda fiyatların da düşeceğini açıkladığına dikkat çeken Çöllü, “Petrolün varil fiyatı bugünlerde 90 dolar düzeyindedir. Geçen yıllarda kriz dönemlerinde petrolün varilinin 150 dolarlara ulaştığı dönemler oldu, o zaman bizde fiyatlar ne idi. 3.60 TL ya da 3.70 TL. Fiyatlar 150’den 90’a düşüyor ama bizim fiyatlar 3.60’lardan 4 TL’ye çıkıyor. AKP’nin bu başarısını, yani petrol fiyatları 150 dolardan 90’a düşerken, bizim fiyatların 4 TL’ye çıkarılmasını takdirlerinize sunuyorum. ” dedi.


Yorum yap