Pazar, 22 Eylül 2019
Esnaf Odası toplantısı yapıldı

Esnaf Odası toplantısı yapıldı

Kemer ve Çevresi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinin Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı.

Toplantıda konuşan Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, Kemer'de turizm sezonunun hergeçen gün biraz daha uzadığının altını çizerek, ' Esnafın sıkıntılarını biliyorum. Kemer'de turizm sezonu uzadığı zaman sıkıntılarda ortadan kalkacaktır'dedi.

Kooperatif Hizmet binası toplantı salonunda yapılan kongreye Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, Göynük Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ile birlikte oda yönetim kurulu üyeleri ve üyeler katıldılar.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Kooperatif Başkanı Bolat Ünsal, Ülkemizde ekonomik koşulların hergeçen gün dahada zorlaştığının altını çizerek, ' Gönlümüz isterki hiçbir esnaf ve sanatkarımız işyerini kapatmasın.Ama Ağırlaşan ekonomik şartlar altında ezildikleri ve işylerini kapattıklarıda bir gerçektir'dedi.
Kooperatif olarak esnaf ve sanatkarlarla verilen kredilerden bahseden Bolat, ' Verilen kredilerde geri dönüşümün iyi rakamlarda olduğunu söyleyebiliriz. Ama olumlu gidişatın yanında olumsuzluklarda var. Son iki yılıesas aldığımızda 2009 yılı içersinde 142 dosyanın icra takibine uğradığını görmekteyiz. Bir yılda iki taksit olduğuna göre bu 71 kişinin icra takibine uğradığını görmekteyiz. Yani ortaklarımızın yüzde 13.5'i 2009 yılı içerisinde takibe uğramış. 2010 yılı içerisinde 147 dosya icra takibine uğramış. Yani ortaklarımızın yüzde 14'ünü oluşturuyor. Bu duruma göre hergeçen yıl esnafın biraz daha kötüye gittiğini söyleyebiliriz'dedi.

Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül ise yaptığı konuşmada esnafların sıkıntılarını çok iyi bildiklerini belirterek, ' Göreve geldiğimizde ilk icraatımız turizm sezonunu nasıl uzatabilrizin plan ve projelerini gerçekleştirmek oldu. Esnafın rahat bir nefes alması sezonun uzamasıyla bağlantılıydı. Bunda belirli bir başarı yakaladık. Otellerimiz Şubat ayında açılıp, Ekim ayında kapanır bir noktaya geldi. Ama biz bunu tabiki yeterli görmüyoruz. Hedefimiz 12 ay turizm yapılabilecek bir Kemer. Bunu da sağlayacağımıza inanıyorum. Bunu nasıl sağlayacağımız soruluyor. Kongre merkezi ile, spor sahaları ile, doğa turizmi ile bunları gerçekleştireceğiz'dedi. Konuşmasında Ak Parti İlçe Başkanı Zafer Yaman'a da ser çıkan Başkan Gül, ' Kongre merkezi ile çeşitli açıklamalar yapıyor. Gerek Sayın Kaymakamımız gerekse bizler bı kongre merkezinin Kemer adına ne kadar önemli olduğunun bilinci içersindeyiz. Yaman'dan tek şey istiyorum, yapılan çalışmalara destek olmuyor bari köstek olmasın'dedi.

Göreve geldikten sonra Kemer'in parası Kemer'de kalacak dediklerini hatırlatan Başkan Gül, ' Bu amaçla Belediye olarak bir karar aldık. Belediyenin ihtiyaçlarını çneclikli olarak Kemer esnafından sağlamaya çalışıyoruz. Kemer'de bulunmayan bir sektör ise bunu dışardan temin etme yolun gidiyoruz. Bu sistem ben görev yaptığım sürede devam edecekç her ne kadar birileri bizleri bu konuda eleştirsede, biz Kemer Milliyetçiliğimizden vazgeçmeyeceğiz 'dedi.

Yorum yap