Pazar, 22 Eylül 2019
‘Kanser önlenebilir’ kampanyasına destek

‘Kanser önlenebilir’ kampanyasına destek

Akdeniz Üniversitesi’nden Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği’nin yürüttüğü ‘Kanser önlenebilir’ kampanyasına destek.

Dünyada her yıl milyonlarca insanın kanserden öldüğünü ve milyonlarca insana kanser teşhisi konulduğunu belirten Akdeniz Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıbbi Onkoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burhan Savaş, kanserle mücadelede kararlı olunduğunu söyledi. Savaş, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği’nin ‘Kanser önlenebilir’ kampanyası yürüttüğünü bildirerek kampanyaya destek olduklarını açıkladı.

Kanserlerin büyük bölümünün önlenebilir olduğuna dikkat çeken Savaş, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle halka yönelik çeşitli bilgi broşürlerinin dağıtıldığını söyledi. Kanser nedeniyle meydana gelen ölümlerin yüzde 30’nun sadece sigarayı bırakmakla bile önlenebileceğini belirten Dr.Savaş; ayrıca egzersiz, güneşe daha az maruz kalmak, kansere yol açan enfeksiyonlara karşı aşılanmak, sağlıklı beslenmek ve aşırı kilo almamak gibi çeşitli tedbirlerle kansere yakalanmanın büyük ölçüde azaltılabileceğini vurguladı. Prof. Dr. Burhan Savaş, “Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Kanser önlenebilir kampanyası yürütüyor. Bizde bu kampanyaya destek veriyoruz.” diye konuştu.Yorum yap