Pazar, 22 Eylül 2019
Cezaevinde istihdam oluşturma arayışı

Cezaevinde istihdam oluşturma arayışı

BATI Akdeniz Kalkınma Ajansı’nı (BAKA) ziyaret eden Isparta Cezaevi yönetimi, açık bölümdeki mahkumlar için istihdama yönelik değişik atölyeler kurmayı hedeflediklerini belirterek, özel sektörün de kira, ısınma, elektrik, yemek giderleri olmadan çalışanlara verilecek cüzi katkı ile sigorta priminde indirim avantajından yararlanıp atölyeler kurmasını talep etti.

Toplumun faydasına olacak her projeye katkı için ellerinden geleni yapacaklarını belirten BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin de,ajansın önümüzdeki çağrı dönemlerinde bütçedeki artışla birlikte sosyal projelere de destek vereceğini bildirdi. Isparta YDO Koordinatörü Ali Galip Bilgili de, atıl işletmelerin ekonomiye kazandırılması için cezaevi yönetiminin işletilmesi önerisinde bulundu.
Isparta Cezaevi Müdürü Yaşar Yücel ve 2.Müdür Samet Kaba, BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin’i makamında ziyaret etti.Yücel, cezaevi olarak BAKA’nın Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki Proje Hazırlama Eğitimi’ne katıldıklarını ve açık bölümdeki mahkûmların istihdamına yönelik proje sunmayı düşündükleri, Türkiye ve dünyada birer fabrika gibi çalışan cezaevleri olduğunu, Isparta Cezaevi’nde de değişik atölyelerin kurulmasını hedeflediklerini söyledi.
ÖZEL SEKTÖRE ÇAĞRI
Cezaevindeki mahkûmların çalışarak cezaevi sonrası hayata daha çabuk adapte olabileceklerini kaydeden ve özel sektörün de kira, ısınma, elektrik, yemek giderlerini olmadan çalışanlara verecekleri cüzi katkı, sigorta priminde de indirim avantajından yararlanarak atölye kurabileceklerini belirten Müdür Yücel, el emeği isteyen işlerde de özel sektöre düşük maliyetli fason iş yapabileceklerini ifade etti.
BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin ise, 2010 Proje Teklif Çağrısında Sosyal Projeler olmamasına rağmen BAKA olarak toplumun faydasına olacak her projeye katkı için ellerinden geleni yapacaklarını ve önümüzdeki çağrı dönemlerinde bütçedeki artışla birlikte sosyal projelere de destek vereceğini belirtti. BAKA uzmanlarının cezaevindeki mahkumlara yönelik motivasyon seminerleri yapabileceğini belirten Engin, en kısa zamanda Isparta YDO Koordinatörü Ali Galip Bilgili ile birlikte cezaevini ziyaret edeceklerini söyledi.
ATILLARI EKONOMİYE KAZANDIRMA
Isparta YDO Koordinatörü Bilgili de, çalışmayan donanımlı işletme sahipleri ile görüşülerek bu işletmelerin cezaevi yönetimi tarafından işletilebileceğini ve en azından meslek edinme konusunda böyle bir çalışmanın faydalı olabileceği görüşünü öne sürdü. Teklife olumlu bakan Cezaevi Müdürü Yaşar Yücel, işletme sahipleri ile görüşülmesinde Isparta YDO’nun arabuluculuk yapmasının uygun olacağını belirtti. Cezaevi yöneticileri ziyaretten duydukları memnuniyeti ifade ederek BAKA’dan ayrıldı.

Yorum yap