Pazar, 22 Eylül 2019
Çağın hastalığı bunamaya dikkat!

Çağın hastalığı bunamaya dikkat!

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Nöroloji Bölümü Uzm.Dr. Candan Özdemir aş, geçmişte depresyon geçirme, damar hastalıkları (kalp krizi, tansiyon yüksekliği, kolesterol yüksekliği), geçmişte ciddi kafa yaralanmaları, düşük eğitim düzeyi olduğunu söyledi.

Bunamanın birçok tipi vardır. Alzheimer hastalığı bunama vakalarının %50-70'ini oluşturur ve bunamanın en sık nedenidir. Kısa dönemli bellek kaybı Alzheimer hastalığının ana özelliğidir. Bu, günlük yaşantıya yeni konuların unutulması, soruların tekrarlanması ve randevuların kaçırılması şeklinde yansıdığını belirtti.
65 YAŞ ÜSTÜ DİKKAT
Bunama yaşlı erişkinlerin ortak bir bozukluğu olduğunu belirten Uzm.Dr. Candan Özdemir'' 65 yaş üstü %10'dan fazla insanı etkilemektedir. Bunamanın en sık nedeni olan Alzheimer Hastalığının (AH) ortaya çıkış sıklığı 65 yaşından sonra her 5 yılda 2 katına çıkar ve 85 yaşından sonra neredeyse %50'yi bulur. İleri yaşın bilişsel değişikliklerle birlikteliği iyi bilinmektedir, genelde hafiftir ve bireyin alışılmış günlük yaşam aktivitelerini etkilemesi beklenmemelidir. Bunama, henüz nedeni tam olarak aydınlatılamayan şekilde beyin hücrelerinin programlanandan daha erken ölmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Hücre ölümüyle birlikte beyin yavaş olarak büzüşmeye başlar '' dedi.


KISA DÖNEMLİ BELLEK KAYBI
Bunamanın birçok şekli olduğunu açıklayan uzm.Dr.Candan Özdemir Alzheimer hastalığı bunama vakalarının yüksek bir oranını oluşturduğunu, bu, günlük yaşantıya yeni konuların unutulması, soruların tekrarlanması ve randevuların kaçırılması şeklinde yansır. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte, konuşma bozukluğu, yol bulamama, hesap yapamama ortaya çıkar. Alzheimer hastalığı ilerleyici özürlülük, bağımlılık ve sonunda ölüme neden olduğunu belirtti.


UZUN SOLUKLU TEDAVİ
Bunamanın tedavisi geniş kapsamlı ve uzun sürdüğünü anlatan Uzm.Dr. Candan Özdemir ''Tansiyon yüksekliği, kolesterol yüksekliği gibi kalp hastalığı riskleri bunama için de risk faktörleri olduğu için kontrol altına alınmalıdır. Zihinsel aktivite yapılmalı, bulmaca, sudoku çözülmeli, kitap okunmalıdır. Düzenli yürüyüş yapılmalı ve dengeli, düzenli beslenilmelidir. Depresyon gibi psikiyatrik hastalıkların tedavisinde hassas olunmalıdır. En önemlisi, unutkanlık olduğu zaman “yaşlılıktır” demeyip bir hekime başvurmalıdır'' dedi.

Yorum yap