Pazar, 22 Eylül 2019
Flash CT ve 3 Tesla MR tek çatı altında

Flash CT ve 3 Tesla MR tek çatı altında

Anadolu Sağlık Merkezi, çekim sürelerini kısaltan, yüksek kalitede görüntüler elde etmeyi sağlayan 3 Tesla MR ve bir saniyenin altında gibi kısa bir sürede akciğer tomografisi çekebilen Flash CT cihazları ile tıbbi görüntülemede büyük bir atılımı beraberinde getiriyor.

Anadolu Sağlık Merkezi, görütüleme teknolojilerinde en gelişmiş cihazlar olan ve yepyeni özellikleriyle daha da detaylı ve başarılı hizmet sunacak 3 Tesla MR ve Flash CT cihazlarını çatısı altında toplayarak farkını ortaya koyuyor.
Yeni teknolojilerin önceki teknolojilerle uyumlu yapıları sayesinde cihazlar birbirleriyle konuşabiliyor. Yaşanan tüm bu gelişim ve değişimler hızlı tanı olanaklarını da beraberinde getiriyor.

Görüntüleme teknolojilerine yapılan bu yatırımlarla artık insan anatomisinin haritasını daha hızlı ve detaylı bir şekilde çıkarılabilmenin mümkün olabildiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Radyoloji Uzmanı Dr. Oktay Karadeniz, 3 Tesla MR ve Flash CT’nin tanı ve tedaviye getirdiği kazanımları anlatıyor.

Mevcut MR cihazlarının dar yapısı ve çekim süresinin uzun olması, hastalara sıkıntı verebiliyor. Kullandığımız 3 Tesla MR cihazının gerçekleştirilebiliyor” dedi.

çapının 70cm ve boyunun da kısa olması hasta açısından çok daha ferah ve rahat bir ortam sunuyor. Kilolu hastalarda da rahatlıkla kullanılabiliyor. Cihaz daha güçlü olduğu için daha fazla sinyal alınabiliyor, çekim süresini kısaltıyor. Üstelik bu kısa süre içinde daha çok görüntü almaya imkan veriyor

MR altında meme ve prostat biyopsisi

Önceleri MR’da gördüğümüz lezyonlara biyopsi yapamadıklarını ancak artık 3 Tesla MR altında biyopsi yapılabilme şansının olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Radyoloji Uzmanı Dr. Oktay Karadeniz sözlerini şöyle sürdürdü; “Önümüzdeki günlerde, memedeki lezyonun üç boyutlu koordinatları çıkarılarak özel cihazlarla lezyona nokta atışı yapılabilecek. Hasta için son derece konforlu bir işlem bu. Böylece biyopsi başarı oranı da yükselecek. Bir diğer yenilik ise dünyada da son derece yeni bir uygulama olan MR altında prostat biyopsisi. Yine ayrıntılı prostat MR görüntülemesinin ardından prostatın kanlanması ve içindeki metabolitler izlenebilecek. Sonrasında istenilen yerden MR eşliğinde biyopsi yapılabilecek. Ultrasonla ulaşılamayan yerlere de bu sayede ulaşılabilecek. Ayrıca ultrasonda kesin sonuca ulaşabilmek için birkaç yerden parça alınması gerekiyorken MR altında tek bir seferde biyopsi yapılabilecek. Böylece tanı sonlandırılarak, olası kanseri çok daha erken evrede yakalama şansı doğabilecek.


Yeni CT’lerle kişiye özel radyasyon dozu ayarlama imkanı sağlanabiliyor

Cihazın yazılımlarının sağladığı avantajlarla hastalıklara ve kişinin özelliklerine göre radyasyon dozunun ayarlanabildiğini belirten Dr. Oktay Karadeniz; “Örneğin özellikle tekrar tekrar takip amaçlı çekim yapılan kanser hastaları gibi birden fazla çekim yapılması gereken hastalarda, meme, tiroid ve göz gibi hassas organlara gelindiğinde ışın kesilebiliyor. Böylelikle hem bu organlara gelen doz azaltılıyor hem de hastanın toplam aldığı doz miktarının da düşmesi sağlanabiliyor. Bu sonuç hastaların organlarının korunması açısından çok önemli bir avantaj sağlıyor. Ayrıca hızlı çekim imkanı sayesinde hastanın aldığı radyasyon oranı çok düşük olduğundan, kanser gibi takip edilen hastalar veya rutin check-up yapılan kişiler gibi tekrar çekim yapılan kişilerde korunma sağlanabiliyor” dedi.

Dual enerji uygulamaları sayesinde tanı keskinliğinin arttığı gibi, tedaviyi de önden planlama şansları olduğunu belirten Dr. Oktay Karadeniz sözlerine şöyle devam etti “Dual enerji sayesinde hastaya iki farklı ışın göndererek elde edilen bilgilerle damar tıkanıklığını, akciğerin kanlanmasındaki bozuklukları ayrı olarak gösterebiliyor, böbrek taşlarının tiplerini tayin edebiliyoruz. Ayrıca beyin kanamalarında yeni kanamalar çok daha kolay ayırt edilebildiği gibi çok daha detaylı beyin anjiyosu elde edilebiliyor. Dual enerjinin sağladığı bir başka kazanım da aort stenti takılan hastaların takiplerinde yaşanıyor. Damarlarda yeni bir kaçak olup olmadığının saptanması açısından sürekli kontrol edilmesi gereken bu hastaların tüm bilgileri tek bir faz çekiminde elde edilebiliyor. Hastanın aldığı radyasyon dozu düşük olduğundan çekimler daha rahat tekrarlanabiliyor. Hız tanıyı kesinleştiriyor ve böylece tedavi şekillendiğinden artık zaman kaybedilmiyor.”

Flash CT’nin hızlı çekim imkanının birçok hasta için çok büyük avantaj sağladığını belirten Dr. Oktay Karadeniz, “Flash CT, tek bir tüp dönüş zamanında 256 kesit alabiliyor.Koroner damarların görüntülenmesi 0.3 saniyede , çok düşük doz verilerek gerçekleştirilebiliyor.Travmalı hastalar gibi zamanın son derece önem taşıdığı hastalarda çok seri bir şekilde baştan ayağa kadar tarama imkanımız var. 2 metre boyunda bir kişi bir bütün halinde baştan ayağa kadar 5 saniyenin altında taranabiliyor. Acil vakaların dışında çoçuklarda da sedasyona gerek kalmıyor ve nefes tutma problemi olan yaşlı hastalarda çekim rahatlıkla

Yorum yap