Pazar, 22 Eylül 2019
Düden Parkı hayat bulacak

Düden Parkı hayat bulacak

Düden Çayı’nın denizle buluştuğu Düden Parkı’na hayat verecek büyük proje için düğmeye basan Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarını sürdürüyor. Bölge ağır iş makineleri ile temizleniyor. Çalışmalarda parktaki doğal bitki örtüsü korunuyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Düden Park 2’nci kısım düzenleme projesi kapsamında bir daha açılmamak üzere araç trafiğine kapatılan Lara sahil yolu ile eski Gençlik Parkı’nın bulunduğu alanda
çalışmalar devam ediyor. Fen İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler hali hazırdaki yapısal unsurların sökümünü gerçekleştiriyor. Titizlikle sökülen ahşap döşeme, parke ve pergolalar kent merkezinde ihtiyaç duyulan alanlarda değerlendirilecek.
AHŞAP KULLANILACAK
Düden Çayı’nın denize döküldüğü noktada, kıyı çizgisine paralel ve falezler üzerinde doğu-batı yönünde uzanan kıyı bandı boyunca konumlanmış yaklaşık 110 bin metrekarelik alanı kapsayacak proje ile halkın rahat nefes alabileceği ve yararlanabileceği doğal bir alan yaratılacak. Proje kapsamında parkın girişi, pergolalar, kır kahvesi, köprü, seyir terasları gibi alanlar doğa ile uyumlu ahşap malzeme kullanılarak, detaylandırılacak. Parktaki mevcut bitkiler de korunarak, daha da güzelleştirilecek.
GENİŞ SEYİR İMKANI
Parkın giriş kapısına yeni düzenlemelerle davetkar bir nitelik kazandırılacak. Düden Çayı’nın yaklaşık 40 metre yüksekliğindeki falezden su bulutu halinde denize dökülmesi ile oluşan manzaranın seyrine imkan sağlayan seyir terasları daha geniş bir görüş alanına sahip olacak şekilde düzenlenecek. Araç trafiğine kapatılan köprü, ahşap kaplama ile daha sıcak ve doğaya uyumlu hale gelecek. Yapılan çalışmalarda engelli vatandaşlar düşünülerek mevcut alanda bulunan doğal eğimin el verdiği ölçüde düzenlemeler yapılacak.


Yorum yap