Salı, 22 Ekim 2019
Kariyer.net istihdam endeksi kasım ayı şampiyonu: “Tekstil”

Kariyer.net istihdam endeksi kasım ayı şampiyonu: “Tekstil”

Kariyer.net kasım ayı istihdam endeksi verilerine göre uzun bayramı tatiline rağmen otomotiv ve finans sektörü yükselişine devam etti. En çok iş ilanı yayınlanan sektör ise yine Tekstil oldu.

Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde istihdam anlamında hareketlilik sürerken, özellikle Mardin’in turizm yatırımlarıyla, Kars’ın da bankacılık yatırımlarıyla öne çıktığı görülüyor.


Kariyer.net kasım ayı istihdam endeksi sonuçlarına göre kurban bayramı tatiline rağmen otomotiv ve finans sektörü istihdamda hız kesmeyerek yükseliş devam etti. Son aylarda en çok iş fırsatı sunan sektörler sıralamasında üst sıraları zorlayan tekstil ise kasım ayında en çok iş ilanı yayınlanan sektör olarak ilk sıraya yerleşti.

Krizden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen tekstil, kasım ayında en çok iş ilanı yayınlanan sektör olarak zirvede yer aldı. Özelikle son aylarda en çok iş fırsatı sunan sektörler sıralamasına yapı sektörünün tahtını zorlayan tekstilin hızını bayram tatili de kesemedi. Kasım ayında tekstil sektörü ile ilgili toplam 808 yeni iş ilanı yayınlandı. Tekstil’i toplam 767 yeni iş ilanı ile yapı sektörü takip etti. Diğer lokomotif sektörler ise iş ilanları sayılarına göre şöyle sıralandı: “Bilişim 637, sağlık 555, otomotiv 483, gıda 407, üretim 374, turizm 362, telekom 297 ve finans 221”

İstihdam endeksi verilerine göre kasım ayında en büyük sürpriz finans sektöründen geldi. Krizden en çok etkilenen ve diğer sektörlerin aksine uzun bir süre kriz öncesi rakamları yakalayamayan finans sektöründe yeni iş ilanları sayısında bir önceki aya göre yüzde 22’lik artış yaşandı. Bankaların yeni eleman alımını arttırdığı görüldüğü kasım ayında, sektörle ilgili toplam 221 yeni iş ilanı yayınlandı. Otomotiv sektörü de yüzde 1’lik artış oranı ile istihdam potansiyelini önümüzdeki aylarda arttırarak koruyacağının sinyallerini verdi.

Anadolu’da istihdam hızlanıyor

Kariyer.net kasım ayı istihdam endeksi verilerine göre Anadolu’dan gelen iş ilanlarındaki dikkat çekici artış devam ediyor. Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde istihdam anlamında hareketlilik sürerken, özellikle Mardin’in turizm yatırımlarıyla, Kars’ın da bankacılık yatırımlarıyla öne çıktığı görülüyor. Ayrıca Elazığ, Zonguldak, Karaman ve Bilecik’de yeni iş ilanları sayılarında artış yaşandı. Ancak en çok iş ilanı gelen şehirlere baktığımızda ilk 5 sırayı İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya oluşturdu.

Mağaza çalışanlarına talep sürüyor

İstihdam endeksi verilerine göre kasım ayı içinde hemen her sektörden gelen satış temsilcisi ilanları nedeniyle en çok talep duyulan meslekler sıralamasında “satış” yine zirvede yer aldı. Yine mağazacılık ile ilgili yayınlanan ilanlarda da gözle görülür bir artış yaşandı. Özellikle mağaza müdürü pozisyonu, Kasım’da en çok aranan mesleklerde büyük bir artış göstererek 7. sıraya yerleşti. Kasım ayı boyunca Kariyer.net’te satış temsilcisi için bin 309, mühendis için 924, muhasebe elemanı için 401, pazarlama için 224, teknisyen için 147, sekreter için 143, mağaza müdürü için 137, müşteri temsilcisi için 133, tekniker için 116, insan kaynakları uzmanı için de 115 yeni iş ilanı yayınlandı.

Bayram tatili istihdama yansıdı

Kasım ayında Kariyer.net’teki istihdam trafiğine bayram tatili damgasını vurdu. İş günü sayısıyla doğru orantılı olan yeni iş ilanı sayıları, Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 10 düşüşle 8 bin 376 olarak gerçekleşti. 2010 Kasım ayı ilan rakamları 2008’in aynı ayına göre yüzde 69, 2009’a göre ise yüzde 42 artış gösterdi.

Yavaşlama sektörleri etkiledi

Toplam yeni iş ilanlarında Ekim’e göre yüzde 10 oranında gerçekleşen yavaşlamanın, bazı sektörlere daha fazla, bazı sektörlere daha az yansıdığı görülüyor. Buna göre telekom yüzde 22, gıda yüzde 20, yapı yüzde 18, turizm yüzde 17 ile ortalamanın üzerinde bir düşüş sergileyerek kasım ayında istihdamda gerçek bir yavaşlama içine girdiklerini gösterdi. Buna karşın yeni iş ilanları oranlarında üretim yüzde 7, tekstil ise yüzde 6 azalmayla Kasım ayını istihdam potansiyelini koruyarak tamamlayan sektörler oldu.

Yorum yap