Cuma, 22 Kasım 2019

Nike'tan 3 Türk oyuncuya eğitim

Nike, İngiltere’de Premier League tarafından desteklenen yüksek performans programı Nike Academy’ye katılacak seçkin amatör oyunculara yönelik dünya çapında süren bir arayış olan “The Chance”de (Şans) finale kalan 100 oyuncuyu açıkladı.

İzmir’den Doğukan Meşekoparan, Antalya’dan Kerem Tulgar ve Sakarya’dan Orkun Dervişler de Türkiye Futbol Federasyonu’nun Riva tesislerinde yapılan seçmeler sonucunda, rakiplerini eleyerek bu 100 oyuncu arasında yer alma şansını yakaladı.

19-23 Ocak tarihleri arasında Londra’da yapılacak seçmelerde Türkiye’yi temsil edecek olan üç genç oyuncu hazırlıklara başladı. Kerem Tulgar, Orkun Dervişler ve Doğukan Meşekoparan Milli Takımlar Riva Tesisleri’nde toplandı ve İngiltere’deki seçmelere hazırlanmak üzere TFF’nin Pro Lisanslı hocalarından Taygun Erdem gözetiminde SPARQ eğitimi aldı.

SPARQ Speed, Power, Agility, Reaction, Quickness (Hız, Güç, Çeviklik, Tepkime, Çabukluk) kelimelerinin baş harflerinden geliyor. SPARQ eğitimi içinde, oyuncuların fiziksel kapasitesini artırmak icin kullanılan bazı antrenman teknikleri yer alıyor. Riva’da düzenlenen eğitim sonrasında Taygun Erdem tarafından ölçümler yapıldı ve üç oyuncuya bu ölçüm sonuçlarına göre zayıf kalan yönlerini nasıl geliştirecekleri anlatıldı. Ocak ayına kadar olan süreçte Kerem Tulgar, Orkun Dervişler ve Doğukan Meşekoparan bu calışmaları kendileri yaparak derecelerini iyileştirecekler.

Saha eğitiminin ardından üç oyuncu, Türkiye Futbol Federasyonu’nda A Miili Takım hocaları Oğuz Çetin ve Engin İpekoğlu ile buluşarak sohbet etti. Hocalar bu şansın onlar için ne kadar önemli olduğunu ve Türkiye’yi temsil ettikleri bu projede ellerinden geleni yapmaları gerektiğini soylediler. Daha sonra A Milli Takım İdari Koordinatörü Okan Buruk ile bir araya gelerek İngiltere’de kendilerini nelerin beklediği konusunda bilgi alan oyuncular ardından Nike’in İstinye Park mağazasına giderek İngiltere’deki secmelerde kullanacakları kramponlarını seçtiler.

“The Chance” Hakkında

The Chance kapsamında mücadele edecek olan 40 ülkeden 100 finalist oyuncu, üst düzey antrenörler ve yetenek avcılarının titiz gözlemleriyle, dünyanın her yerinden yapılan 75.000 başvuru arasından seçildi. Londra’da gerçekleşecek ve üç gün sürecek olan yoğun denemeler, dünya standartlarında antrenmanlar ve profesyonel bilgi aktarımıyla desteklenecek.

100 finalist oyuncu, üç günlük yoğun antrenmana ve müsabakalara başlamak üzere 19 Ocak tarihinde Londra’ya giderek dünya standartlarında antrenörler ve yetenek avcılarından oluşan bir ekip tarafından değerlendirilecek. Oyuncular ayrıca seçkin antrenman tekniklerinden daha fazla yararlanmayı hedefleyen bir dizi antrenman egzersizi ve taktik çalışmasına da katılacak.

Deneme haftası boyunca oyuncular önde gelen uluslararası antrenörler ve Arsenal FC’de oynayan Theo Walcott gibi profesyonel oyunculardan antrenörlüğe ilişkin uzman görüşleri ve tavsiyeler alacak. Nike Academy Direktörü Huw Jennings’in rehberliğindeki antrenörler, katılımcıları değerlendirerek Nice Academy için kazanan sekiz oyuncuyu seçecek.

Finale kalan sekiz oyuncu, gelecek yazdan itibaren bir yıl boyunca Birleşik Krallık’ta yaşayarak Nike Academy’nin tam zamanlı üyesi olacak. Oyuncular, dünya standartlarında tesisler, seçkin antrenörler, beslenme uzmanları, psikologlar ve fitness eğitmenlerinden yararlanmanın yanı sıra, seçkin akademiler ve profesyonel yedek takımlarıyla maçlara da katılacak.

Nike Academy’deki sekiz pozisyondan birine gelebilmek için “The Chance”de yarışan 100 finalist oyuncuyu görmek için, http://go.nike.com/Final100 adresi ziyaret edilebilir.

Yorum yap