Cuma, 15 Kasım 2019

"Engelli diyerek vatandaşlarımıza engelleme yapmayın"

Demokrat Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Av. Ayşegül Dalkır Kahveci "Dünya Engelliler gününde engelli olduklarına bakmaksızın daha fazla engel olunan vatandaşlarımızı ve bu hayatlarında idame kaynağı olan ailelerini bir gün değil her gün takdir ediyor ve kutluyoruz." dedi.

Demokrat Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Av. Ayşegül Dalkır Kahveci yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti:
"1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Dünya engelliler günü olarak kabul edilen bugün de ;Ükemizde yaşayan tüm engellilerimizin engeller olmadan ve gerekli devlet desteğinin sağlanarak engelli oldukları bir nebze olsun unutturularak bundan sonraki yaşamlarını en az engelle yaşamalarını temenni ediyorum..Unutulmasın ki...Engelli olmak hiç kimsenin seçimi ve arzusu değildir..

Dünyamızda 500 milyonun üzerinde engelli insan olduğu belirtilmektedir.Acı gerçek ise gelişmiş ,gelişmekte olan ve üçüncü dünya ülkeleri olarak sınıflandırılan dünyamızda engellilerin engellerinin daha da çoğaldığı üçüncü dünya ülkelerinde yaşıyor olmasıdır.

Ülkemizde yaşayan nüfüsumuzun 10.000.000 gibi yüksek bir rakamı maalesef engelli olarak adlandırılmaktadır . Hayatla barışık olması için çaba sarfetmemiz gerekirken engelli veya özürlü vatandaşlarımız maalesef devlet desteğinden yoksun olarak evde hapis hayatı yaşamaktadırlar. Adına sosyal devlet dediğimiz ve sağlıkta dönüşüm şovları ile her gün ekranda halkı uyutma seminerleri yapanlar ; Hayata engelli olarak adım atan yavrularımızı, teröre karşı vücutlarını siper ederek artık hayatlarının sonuna kadar engelli olarak yaşayacak kahramanlarımızı göz ardı etmektedirler .Bu insanlarımızın çilelerini her zaman olduğu gibi yine Türk anneleri,Türk kadınları çekerek, gözyaşlarını kalplerinin pınarlarına her gün akıtmaktadırlar .

Ekonomik zorlukları aşmaya çalışan engelli vatandaşlarımız ve aileleri ; Otobüse binebilmek ,karşıdan karşıya geçebilmek için bile destek alması gerekirken ; engelli vatandaşlarımıza maalesef sahip çıkılmamaktadır. Belki bir gün bizler de engelli oluruz diye hiç mi ? düşünmeyiz.Sorusunu kendimize sormamız gerekmektedir. Engellileri ekonomik olarak rahatlatma aş ve iş sağlamak için sınav yapılması mevcut iktidarın engelli vatandaşlarımıza verdiği değeri açık ve net olarak göstermektedir. Engelli rampaları olmayan sınav mekanlarında yürüme zorluğu çeken vatandaşlarımızın ailelerinin sırtında sınav salonuna getirilmeleri veya on binlerce kadronun hangi gerekçe ile yıllardır boş bekletildiğinin açıklaması ise hiç bir yetkili tarafından yapılmamıştır.

Engelli vatandaşlarımıza bu tür psikolojik çöküntülere sebep olacak davranış ve uygulamalarda bulunanların kendilerine gelmesini temenni ediyorum...

Her daim Avrupa 'dan örnekler verenler Avrupa 'da yaşayan engelli insanların devlet tarafından nasıl desteklendiğini dikkatle takip etmeleri gerekmektedir. Acaba Türkiye de kaç bin engelli tatile gidebilmektedir? Avrupa ülkelerinde kaç milyon engelli her yıl tatil yapabilmektedir ? Sorusunu kendilerine sormaları gerekir.

Özürlülerin ülkemizdeki sessiz çığlığının ,sessiz çırpınışlarının, yalnızlıklarının, çaresizliklerinin sesi bizleriz. Biz Demokrat Partiyiz. Demokrat Kadınlarız.

Bu sebeple Demokrat Parti Kadın Kolları Genel Başkanlığı ve Demokrat kadınlar olarak ;Tüm engelli kardeşlerimizin ve ailelerinin acılarını ve sıkıntılarını kalben paylaşıyoruz.

03.12.2010 Cuma günü saat 11:00 den itibaren Gazi Mustafa Kemal Bulvarı no:47 / Demirtepe 'den başlayarak Sıhhıye'ye yürüyeceğiz. Özürlü yavrularımıza, engelli kardeşlerimize ses olmaya onların sessizliğine ve çaresizliğine hayır ! Siz çaresiz ve sessiz değilsiniz diyerek destek vermeye çalışacağız. Bu günümüzde tüm vatandaşlarımızı engelli kardeşlerimize desteğe davet ediyoruz.."

Yorum yap