Perşembe, 26 Nisan 2018

Antalya´ya getirilen bayat balıkları önlemek için ´Balık Hali´ kuruluyor

Diğer illerde satılamayan elde kalmış bayat balıkların kente getirildiğini tespit eden Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya´daki insan sağlığını tehdit eden balık satışlarının önüne geçmek için ´Balık Hali´ kuruyor.

Akdeniz´e kıyısı bulunan fakat sahip olduğu imkanlar nedeniyle turizmde gösterdiği başarıyı balıkçılıkta gösteremeyen Antalya´da, balıkçılık kontrol altına alınıyor. Antalya´daki balıkçılığın ilerleyemesi nedeniyle çevre illerden Antalya´ya balık getirildiğini belirten yetkililer, bu balıkların genellikle satılamayan elde kalmış balıklar olduğunu belirtti. Bu noktada hareke geçen yetkililer, hem insan sağlığını tehdit edebilecek balıkların sokaklarda satışını engellemek, hem de oluşan fiyat dengesizliğinin önüne geçmek için harekete geçti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, sebze ve meyve halinde olduğu gibi balıklar için de bir hal oluşturmayı hedefliyor. Halen proje aşamasında olan Balık hali ile satışa sunulacak balıklar burada toplanacak, gerekli denetimlerden geçirildikten sonra ´satışı yapılabilir´ raporunu aldıktan sonra pazara çıkacak. Konuyla ilgili olarak bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Koruma Kontrol Daire Başkanı Uğurcan Ecemiş, artık çevre illerden getirilen, tazeliği tartışılır balıkların Antalya sokaklarında gelişi güzel satılamayacağını belirtti.

Şu an proje halinde olan ve yer tespiti yapılan Balık Hali bünyesinde bir de sağlık ekibi oluşturulacağını kaydeden Ecemiş, ş uan Antalya´ya giren ve satışı yapılan balıkların kontrolünün olmadığı itirafında bulundu. Ecemiş, deniz kenti olan fakat balığa yabancı kalan Antalya´daki sorunlarla ilgili olarak şöyle konuştu:

´Antalya´da balıkçılık fazla yaygın ve gelişmiş olmadığı için çevre kentlerden Antalya´ya bir balık akışı var. Bu balıklar getirilen şehirlede satılamayan balıklardır ki bunların tazeliği tartışılır. İnsanlar bu balıkları hiç bir kontrolden geçirmeden geliyor burada satıyorlar. Biz bunun önüne geçmek için belediye olarak bir proje hazırlığı içerisindeyiz. Antalya´ya bir balık hali kuracağız. Kente gelen ve kentte üretilen balıklar ilk olarak bu hale gelecek. Burada Veteriner İşleri Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan bir birim tarafından balıklar için satılıp satılamayacağı konusunda bir rapor hazırlanacak. Buradan satılabilir raporunu alan satıcılar balıklarını yine konulacak standartlar çerçevesinde satabilecekler. Böylelikle hem insan sağlığı korunmuş hemde dengesiz fiyat farklılıkları engellenmiş olacak. Bu şekilde Antalya´da balık üretimi yapan yerler içinde balıklarını satabilecekleri bir pazar oluşturulmuş olacak.´

Antalya´da balık hususunda yaşanan bir diğer konunun, balıkların sıcağın altında kirli sularla ıslatılarak satılması olduğunu sözlerine ekleyen Uğurcan Ecemiş, bunlar içinde denetimlerin başlatıldığını hatırlattı. Artık isteyen herkesin pazarlarda tahta üzerindeki balıkları ıslatarak satış yapamayacağının altını çizen Koruma Kontrol Daire Başkanı Ecemiş, bu şekilde satılan balıkların insan sağlığı için uygun olmadığını söyledi. ´Güneşin alnında çevreyi kirleterek yapılan satışlar için müdahalelere başladık. Bunların açık alanlarda satışını engellemek için çalışma yapıyoruz.´ diyen Ecemiş, bundan sonra balıkların içerisinde buz olan kapalı kaplarda satılabileceğini açıkladı.
cihan

Yorum yap