Güncel Antalya´ya getirilen bayat balıkları önlemek için ´Balık Hali´ kuruluyor
14.11.2004

Diğer illerde satılamayan elde kalmış bayat balıkların kente getirildiğini tespit eden Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya´daki insan sağlığını tehdit eden balık satışlarının önüne geçmek için ´Balık Hali´ kuruyor.

Akdeniz´e kıyısı bulunan fakat sahip olduğu imkanlar nedeniyle turizmde gösterdiği başarıyı balıkçılıkta gösteremeyen Antalya´da, balıkçılık kontrol altına alınıyor. Antalya´daki balıkçılığın ilerleyemesi nedeniyle çevre illerden Antalya´ya balık getirildiğini belirten yetkililer, bu balıkların genellikle satılamayan elde kalmış balıklar olduğunu belirtti. Bu noktada hareke geçen yetkililer, hem insan sağlığını tehdit edebilecek balıkların sokaklarda satışını engellemek, hem de oluşan fiyat dengesizliğinin önüne geçmek için harekete geçti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, sebze ve meyve halinde olduğu gibi balıklar için de bir hal oluşturmayı hedefliyor. Halen proje aşamasında olan Balık hali ile satışa sunulacak balıklar burada toplanacak, gerekli denetimlerden geçirildikten sonra ´satışı yapılabilir´ raporunu aldıktan sonra pazara çıkacak. Konuyla ilgili olarak bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Koruma Kontrol Daire Başkanı Uğurcan Ecemiş, artık çevre illerden getirilen, tazeliği tartışılır balıkların Antalya sokaklarında gelişi güzel satılamayacağını belirtti.

Şu an proje halinde olan ve yer tespiti yapılan Balık Hali bünyesinde bir de sağlık ekibi oluşturulacağını kaydeden Ecemiş, ş uan Antalya´ya giren ve satışı yapılan balıkların kontrolünün olmadığı itirafında bulundu. Ecemiş, deniz kenti olan fakat balığa yabancı kalan Antalya´daki sorunlarla ilgili olarak şöyle konuştu:

´Antalya´da balıkçılık fazla yaygın ve gelişmiş olmadığı için çevre kentlerden Antalya´ya bir balık akışı var. Bu balıklar getirilen şehirlede satılamayan balıklardır ki bunların tazeliği tartışılır. İnsanlar bu balıkları hiç bir kontrolden geçirmeden geliyor burada satıyorlar. Biz bunun önüne geçmek için belediye olarak bir proje hazırlığı içerisindeyiz. Antalya´ya bir balık hali kuracağız. Kente gelen ve kentte üretilen balıklar ilk olarak bu hale gelecek. Burada Veteriner İşleri Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan bir birim tarafından balıklar için satılıp satılamayacağı konusunda bir rapor hazırlanacak. Buradan satılabilir raporunu alan satıcılar balıklarını yine konulacak standartlar çerçevesinde satabilecekler. Böylelikle hem insan sağlığı korunmuş hemde dengesiz fiyat farklılıkları engellenmiş olacak. Bu şekilde Antalya´da balık üretimi yapan yerler içinde balıklarını satabilecekleri bir pazar oluşturulmuş olacak.´

Antalya´da balık hususunda yaşanan bir diğer konunun, balıkların sıcağın altında kirli sularla ıslatılarak satılması olduğunu sözlerine ekleyen Uğurcan Ecemiş, bunlar içinde denetimlerin başlatıldığını hatırlattı. Artık isteyen herkesin pazarlarda tahta üzerindeki balıkları ıslatarak satış yapamayacağının altını çizen Koruma Kontrol Daire Başkanı Ecemiş, bu şekilde satılan balıkların insan sağlığı için uygun olmadığını söyledi. ´Güneşin alnında çevreyi kirleterek yapılan satışlar için müdahalelere başladık. Bunların açık alanlarda satışını engellemek için çalışma yapıyoruz.´ diyen Ecemiş, bundan sonra balıkların içerisinde buz olan kapalı kaplarda satılabileceğini açıkladı.
cihan
Kaynak : 0
Tarihi : 14.11.2004
Haber Grubu : Güncel
Haber Arşivi : arşiv
Bu haber 0 kişiye tavsiye edilmiş ve 0 okur tarafından yorum eklenmiştir.

Yorum Ekle Tavsiye Et Yazdır Ana Sayfa
Konuyla İlgili Diğer Haberler
Mister Şov en çok Rus turistlerin ilgisini çekiyor
“Antalya’da kış turizmi nasıl gelişir?”
Genç polislerin at üstünde nikah sürprizi
Larabirlik Halk Plajı açıldı
Meslekte 40 yılını tamamlayan gazetecilere onur ödülü
CHP’li başkan cami gelirine el koydu
Kredi kartı dolandırıcılığı yapan çete çökertildi
”Baykal Antalya için ne yaptı?”
Kadın muhtar adayları dertli!
Ak Parti adaylarını açıkladı
Toptancı Hali”n haftalık cirosu 3.9 trilyon
Subaşı, çalışmalarını Internete taşıdı
İtfaiye bir haftada 24 yangına müdahale etti.
”Elektrik hatlarını yer altına alacağız̶
”Özürlüler evde oturmaya mahkum”
Antalya Cezaevi lisanslı sporcu yetiştiriyor
İpi göğüsleyen isim Menderes Türel...
Yiyecek İçecek Fuarı açıldı
Antalya”da kültür - sanat...
Batı Akdeniz Teknokenti”ne doğru..
internet kitapçınız kitapyurdu.com'dan binlerce kitaba ulaşabilirsiniz.
`Güncel` Haber Grubuna Eklenmis En Son Haberler
Türel: “Örgütlü toplumun gücünü gördük”
Doğu Garajı Projesi’ne de halk karar verecek
Muratpaşa Belediyesi’nden ‘ALO KOMŞU TAKSİ’
EXPO Kulesi ay yıldızlı renklere büründü
Köprülü Kanyon yolu Antalya’ya yakışacak
Bayraklı nöbet
Tütüncü’den hizmet gezisi
Türk Hava Yolları ‘Avrupa’nın en iyi havayolu’
ERASTA ANTALYA ZİYARETÇİLERİ BAYRAMI COŞKUYLA KARŞILADI
Konyaaltı’nda iletişimin hızlı yolu…

FALEZ HALK PLAJLARINA AKIN
Bayramda EXPO 2016’ya giriş 15 TL
Real Antalya Alışveriş Merkezi el değiştirdi…
EXPO 2016’da Ramazan ayına özel indirimli bilet kampanyası başladı
Vali Karaloğlu Küresel Şehirde Görevine Başladı
Türkler’i balkondan uzaklaştıran 5 neden
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK İSLAMİ TATİL KÖYÜ AÇILIYOR
EXPO’nun en ‘Özel’ konukları
RAMAZAN ÇARŞISI VAZGEÇİLMEZ OLDU
Başkan Türel iftarını esnafla açtı
"Antalya´ya getirilen bayat balıkları önlemek için ´Balık Hali´ kuruluyor" Hakkındaki Yorumlar