Güncel Türkiye´de kaçak elektrik kullanım teknikleri bölgelere göre değişiyor
14.11.2004

TEDAŞ´ın en büyük sorunlarından birini kaçak-kayıp elektrikle mücadele oluşturuyor. TEDAŞ kontrol ekipleri, ev ve işyerlerine gerçekleştirdikleri baskınlarda birbirinden farklı ve özgün, çok sayıda düzenek ele geçiriyor.

Kimisi para kasasının içine gizlediği uzaktan kumandalı bir sistemle kullanıyor kaçak elektiriği, kimisi parkenin altına yerleştirdiği bir cihazla akımı nötrleştirerek, elektrik sayacının durmasını sağlıyor. Üstelik bu kullanım teknikleri Türkiye´nin değişik bölgelerine göre de farklılık arz ediyor.

Kaçak elektrik, genellikle tüketilen enerji miktarını ölçen sayaç veya ölçü devreleri ile bunların uzantıları üzerinde yapılan değişiklikler yoluyla kullanılıyor. Türkiye´de kaçak elektriğin maliyeti yıllık yaklaşık 4 milyar dolar. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yüzde 4 olan kaçak elektrik kullanımı ve kayıp elektrik oranı, Türkiye´de yüzde 19 seviyelerinde. Ülkede kaçak elektrik kullanmak için vatandaşlar tarafından geliştirilen çok sayıda yöntem var. TEDAŞ görevlileri kontroller sırasında kaçağın olduğunu anlamasına rağmen, bazen düzeneğin nasıl işlediğini ya da nereye gizlendiğini bulmakta zorlanıyor. Antalya´da iş yerlerine gerçekleştirilen baskınlarda çok sayıda farklı düzenek ele geçiriliyor. İş yeri sahiplerinden bazıları uzaktan kumanda ile çalışan düzenekler kuruyor, bazıları ise elektrik sayacını durdurmak için geliştirdiği cihazı para kasasının içerisine gizliyor. Kurduğu düzeneğin fark edilmesine engellemek için mekanizmayı taban parkesinin altına döşeyenler bile var.

TEDAŞ görevlileri, özenle saklanan düzenekleri bulabilmek için oldukça yoğun çaba sarf ediyor. TEDAŞ Antalya İl Müessese Müdürü Abdullah Uyar, en son gerçekleştirilen denetimler sırasında başından geçen bir olayı şöyle anlattı: ´Bir oteli kontrole gittik. İşyerinde kaçak elektrik kullanıldığını biliyoruz ama nasıl ve neyle yapıldığını bütün uğraşlarımıza ve etrafı didik didik aramamıza rağmen bulamadık. En sonunda kurum sahibini ´Ya cihazın yerini gösterirsin, ya da kabloları birbirine bağlar kısa devre yaptırırım, otelin yanar´ diyerek zorlayınca, adam pes etti. Uzaktan kumanda ile çalışan mekanizmayı parkelerin altına özenle yerleştirilmiş olarak bulduk.´

Doğu´dan Batı´ya doğru gidildikçe sadece kaçak elektrik kullanım oranı değil, yöntemleri de farklılaşıyor. Batı´da kaçak kullanım yöntemleri Doğu´ya nazaran daha modern ve bilimsel. Teknolojiden maksimum ölçüde faydalanılıyor. Ancak Doğu için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Kaçak elektrik kullanım oranı bakımından Türkiye´de yüzde 90 ile lider olan Şırnak´ta vatandaşlar daha çok ´tel atma´ diye bilinen yöntemi tercih ediyorlar. Sayaca müdahale etmek, doğu illerinde ikinci sırada kullanılan yöntem olarak gösteriliyor. ´Toprak altından hat çekme, saate film sıkıştırma, elektrik panosunun kapağına yerleştirilen bir cihazla saatin çalışıp durmasını sağlama, mıknatısla veya dilini düşürerek saati durdurma´ gibi yöntemler de Doğu´da en fazla tercih edilenler arasında yer alıyor.

TEDAŞ´ın abone sayısı, 2003 rakamlarına göre 26 milyon 176 bin 954 ve bunların 21 milyon 907 bin 493´ünü meskenler, 3 milyon 97 bin 756´sını işyerleri oluşturuyor. Türkiye, kaçak elektrik kullanım oranı yüksek ülkelerden biri. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kaçak kullanım oranı yüzde 90´lara çıkan iller var. Şırnak, kaçak kullanım oranı yüzde 90 ile bu konuda lider durumda. Şırnak´ı sırasıyla, Mardin (yüzde 69,5), Van (yüzde 68.5), Batman (yüzde 66.2), Hakkari (yüzde 65.3), Diyarbakır (yüzde 64.6), Şanlıurfa (yüzde 59.3) gibi iller izliyor. Kaçak kullanım oranı batıya doğru gidildikçe aşağılara doğru kayarak yüzde 6´lara kadar geriliyor. Bilecik, yüzde 6,3 ile en az kaçak kullanılan il. Uşak ve izmir´de ise kaçak kullanım oranları yüzde 7,5´larda seyrediyor.
cihan
Kaynak : 0
Tarihi : 14.11.2004
Haber Grubu : Güncel
Haber Arşivi : arşiv
Bu haber 0 kişiye tavsiye edilmiş ve 1 okur tarafından yorum eklenmiştir.

Yorum Ekle Tavsiye Et Yazdır Ana Sayfa
Konuyla İlgili Diğer Haberler
Alanya, Manavgat ve Korkuteli’de elektrik kesintisi
Mister Şov en çok Rus turistlerin ilgisini çekiyor
Antalya paralı turistleri bekliyor.
Turizm sektöründe büyük bir patlama bekleniyor
Toptancı Hali”n haftalık cirosu 3.9 trilyon
”Elektrik hatlarını yer altına alacağız̶
Kurslara en fazla kadınlar başvuruyor
Yiyecek İçecek Fuarı açıldı
Antalya”da 118 şoför çalışmadan men edildi
Çöplükte dev piton yılanı ölüsü bulundu.
Başkan adayları mal varlıklarını açıkladı
Elektrikteki kaçak ve kaybı azaltmanın sırrı..
Direkte saatlerce kurtarılmayı bekledi
Partilere göre adaylar...
Muhtardan anlamlı broşür..
Havalar ısınmasıyla sebze fiyatları düştü.
Nürnberg”de Kemer”e büyük ilgi
Elektrik şebekesinin yer altına alınması...
Kepez halkından Dokuzoğlu”na ilgi!
Elektrik direğinde kurtarma operasyonu...
internet kitapçınız kitapyurdu.com'dan binlerce kitaba ulaşabilirsiniz.
`Güncel` Haber Grubuna Eklenmis En Son Haberler
AGC'den Tüketici Başvuru Merkezi'ne destek
ENGELSİZ KAFE, 1961 MEZUNLARINI AĞIRLADI
JCI Antalya'dan ANSİAD Yönetim Kurulu'na Hayırlı Olsun Ziyareti...
Crystal Hotels’de 19 Mayıs coşkusu
HAYDİ ANTALYA ÇİÇEK FESTİVALİ'NE
19 MAYIS COŞKUSUNU 100 BİNLER YAŞADI
JCI Türkiye obeziteye karşı pedallayacak
Tüketici Başvuru Merkezi yeniden yapılanıyor
Konyaaltı Mutlu Çocuk Fuarı başlıyor..

SGK Antalya İl Müdürü Şengül’den Başkan Dere’ye Ziyaret
CLK Akdeniz’den Gazetecilere İndirimli Elektrik
12. ÇİÇEK FESTİVALİ HEYECANI BAŞLIYOR
ÜNİAK büyük bir aile
Antalya hizmeti tek tuşla alıyor
ANTÜMDER Suriyeli öğrencileri unutmadı
Semerkand Vakfı’ndan ‘Muhabbet Geceleri’
Dokuma güçlendiriliyor
FALEZLERDE ÜCRETSİZ HALK PLAJI MÜJDESİ
TÜRKER: ‘’ANTALYA GÜVENLİKTE KENDİNİ İSPATLADI’’
“Mesajlar KONGED Üzerinden”
"Türkiye´de kaçak elektrik kullanım teknikleri bölgelere göre değişiyor" Hakkındaki Yorumlar
Ali can - 23-12-2015 13:47

TEDAŞ kaçak elektrik kullanan illeri aćikladi. İstanbul 1. Osmaniye 2. Yozgat 3.