Salı, 19 Haziran 2018

Türkiye´de kaçak elektrik kullanım teknikleri bölgelere göre değişiyor

TEDAŞ´ın en büyük sorunlarından birini kaçak-kayıp elektrikle mücadele oluşturuyor. TEDAŞ kontrol ekipleri, ev ve işyerlerine gerçekleştirdikleri baskınlarda birbirinden farklı ve özgün, çok sayıda düzenek ele geçiriyor.

Kimisi para kasasının içine gizlediği uzaktan kumandalı bir sistemle kullanıyor kaçak elektiriği, kimisi parkenin altına yerleştirdiği bir cihazla akımı nötrleştirerek, elektrik sayacının durmasını sağlıyor. Üstelik bu kullanım teknikleri Türkiye´nin değişik bölgelerine göre de farklılık arz ediyor.

Kaçak elektrik, genellikle tüketilen enerji miktarını ölçen sayaç veya ölçü devreleri ile bunların uzantıları üzerinde yapılan değişiklikler yoluyla kullanılıyor. Türkiye´de kaçak elektriğin maliyeti yıllık yaklaşık 4 milyar dolar. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yüzde 4 olan kaçak elektrik kullanımı ve kayıp elektrik oranı, Türkiye´de yüzde 19 seviyelerinde. Ülkede kaçak elektrik kullanmak için vatandaşlar tarafından geliştirilen çok sayıda yöntem var. TEDAŞ görevlileri kontroller sırasında kaçağın olduğunu anlamasına rağmen, bazen düzeneğin nasıl işlediğini ya da nereye gizlendiğini bulmakta zorlanıyor. Antalya´da iş yerlerine gerçekleştirilen baskınlarda çok sayıda farklı düzenek ele geçiriliyor. İş yeri sahiplerinden bazıları uzaktan kumanda ile çalışan düzenekler kuruyor, bazıları ise elektrik sayacını durdurmak için geliştirdiği cihazı para kasasının içerisine gizliyor. Kurduğu düzeneğin fark edilmesine engellemek için mekanizmayı taban parkesinin altına döşeyenler bile var.

TEDAŞ görevlileri, özenle saklanan düzenekleri bulabilmek için oldukça yoğun çaba sarf ediyor. TEDAŞ Antalya İl Müessese Müdürü Abdullah Uyar, en son gerçekleştirilen denetimler sırasında başından geçen bir olayı şöyle anlattı: ´Bir oteli kontrole gittik. İşyerinde kaçak elektrik kullanıldığını biliyoruz ama nasıl ve neyle yapıldığını bütün uğraşlarımıza ve etrafı didik didik aramamıza rağmen bulamadık. En sonunda kurum sahibini ´Ya cihazın yerini gösterirsin, ya da kabloları birbirine bağlar kısa devre yaptırırım, otelin yanar´ diyerek zorlayınca, adam pes etti. Uzaktan kumanda ile çalışan mekanizmayı parkelerin altına özenle yerleştirilmiş olarak bulduk.´

Doğu´dan Batı´ya doğru gidildikçe sadece kaçak elektrik kullanım oranı değil, yöntemleri de farklılaşıyor. Batı´da kaçak kullanım yöntemleri Doğu´ya nazaran daha modern ve bilimsel. Teknolojiden maksimum ölçüde faydalanılıyor. Ancak Doğu için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Kaçak elektrik kullanım oranı bakımından Türkiye´de yüzde 90 ile lider olan Şırnak´ta vatandaşlar daha çok ´tel atma´ diye bilinen yöntemi tercih ediyorlar. Sayaca müdahale etmek, doğu illerinde ikinci sırada kullanılan yöntem olarak gösteriliyor. ´Toprak altından hat çekme, saate film sıkıştırma, elektrik panosunun kapağına yerleştirilen bir cihazla saatin çalışıp durmasını sağlama, mıknatısla veya dilini düşürerek saati durdurma´ gibi yöntemler de Doğu´da en fazla tercih edilenler arasında yer alıyor.

TEDAŞ´ın abone sayısı, 2003 rakamlarına göre 26 milyon 176 bin 954 ve bunların 21 milyon 907 bin 493´ünü meskenler, 3 milyon 97 bin 756´sını işyerleri oluşturuyor. Türkiye, kaçak elektrik kullanım oranı yüksek ülkelerden biri. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kaçak kullanım oranı yüzde 90´lara çıkan iller var. Şırnak, kaçak kullanım oranı yüzde 90 ile bu konuda lider durumda. Şırnak´ı sırasıyla, Mardin (yüzde 69,5), Van (yüzde 68.5), Batman (yüzde 66.2), Hakkari (yüzde 65.3), Diyarbakır (yüzde 64.6), Şanlıurfa (yüzde 59.3) gibi iller izliyor. Kaçak kullanım oranı batıya doğru gidildikçe aşağılara doğru kayarak yüzde 6´lara kadar geriliyor. Bilecik, yüzde 6,3 ile en az kaçak kullanılan il. Uşak ve izmir´de ise kaçak kullanım oranları yüzde 7,5´larda seyrediyor.
cihan

Yorumlar

  • Ali can yorumu:

    23 Aralık 2015 Çarşamba 13:47

    TEDAŞ kaçak elektrik kullanan illeri aćikladi. İstanbul 1. Osmaniye 2. Yozgat 3.

Yorum yap