Perşembe, 21 Haziran 2018
Fakültesi, Vasfiye Özkoçak’ı sergiyle sevindirdi

Fakültesi, Vasfiye Özkoçak’ı sergiyle sevindirdi

Türkiye’nin ilk kadın polis muhabiri 86 yaşındaki Vasfiye Özkoçak, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde adına düzenlenen sergiyi ziyaret etti. Özkoçak, 57 yıl önce mezun olduğu fakültenin bugünkü öğrencileriyle bir araya gelerek kendi öğrencilik anılarını tazeledi.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suat Gezgin tarafından karşılanan Vasfiye Özkoçak, 1952’de mezun olduğu, o zamanki adı İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü olan günümüzün İletişim Fakültesi’nde anılarını tazeledi.
Türkiye’nin yaşayan en eski kadın gazetecilerinden olan Özkoçak, fakültede adına açılan fotoğraf, resim, kitap, plaket ve ödül gibi anı objelerinden oluşan sergiyi gezdi. Sergiyi ve “oğlum” dediği İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suat Gezgin’i ziyarete geldiğini belirten Özkoçak, gazetecilik yaşamını yansıtan fotoğrafları ilgiyle inceledi. Özkoçak, öğrencilere gazetecilik anılarından kesitler anlatarak, adeta gençlik yıllarına geri döndü.
İletişim Fakültesi’nden övgüyle söz eden Vasfiye Özkoçak, “Burası bir başka alem. İletişim dediklerinde çok mutlu oluyorum. Böyle samimi, öğrencilerine böyle içten davranan hocalar kalmadı artık. Suat Gezgin benim her şeyim, oğlum gibidir, öğrencileri de onu çok sever” şeklinde konuştu.
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin radyo canlı yayın aracını da gezen Özkoçak’la öğrenciler, bir radyo söyleşisi kaydı yaptı. Özkoçak, İletişim Fakültesi’nde bulunmaktan çok mutlu olduğunu söyledi.

Vasfiye Özkoçak kimdir?

Türkiye’nin ilk kadın polis muhabiri Vasfiye Özkoçak, 1923’de Tokat Zile’de doğdu. 1948’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Enstitüsü’nü, 1952’de de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nü bitiren ve aynı yıl Cumhuriyet gazetesinde çalışmaya başlayan Özkoçak, kısa sürede mesleğinde başarı göstererek İstihbarat Şefliğine yükseldi. Yazı İşleri Müdürlüğü teklifini kabul etmeyen Özkoçak, daha sonra kendi isteğiyle gazeteden ayrıldı. 1960 yılında Abdi İpekçi’nin çağrısı üzerine Milliyet gazetesine geçerek adliye muhabirliğinde bir ‘marka’ oldu. “Adliye Koridorları” yazı dizisiyle dikkat çeken Özkoçak, artık Babıali’nin “Vasfiye Ablası”ydı.
Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şube Başkanlığı ve daha sonra Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Balotaj Kurulu Başkanlığı yapan ilk kadın olan Özkoçak, Türkiye’nin Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun ilk kadın muhabiri olarak hep ilklere imza attı. Özkoçak bugün 86 yaşında ve gazetecilik heyecanını hala onurla yaşıyor.

İzgen Akan- İstanbul

Yorum yap